কলউচ বাৰ্ণ ষ্টপ কিমান দিন ৰ'ব লাগে? কলউচ টেপ কেনেকৈ আৰু কিমান দিন প্ৰয়োগ কৰা হয়?

কেলছ বাৰ্ণ ষ্টেণ্ড কিমান দিন আৰু কেনেকৈ কলছ টেপ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে ব্যৱহাৰকাৰীৰ সমীক্ষা কি? আমি আপোনাৰ বাবে কলউচ টেপৰ বিষয়ে প্ৰশ্নবোৰ গৱেষণা কৰিছো। কিছুমান কলছত চেলিচিলিক এচিডে কলচবোৰ ক্ৰমান্বয়ে বাকলি পেলাবলৈ সৃষ্টি কৰে। এই পদাৰ্থটোৱে ছালৰ আৰ্দ্ৰতা বৃদ্ধি কৰি আৰু ছালৰ কোষবোৰ একেলগে ধৰি ৰখা পদাৰ্থবোৰ দ্ৰৱীভূত কৰি খোলি দিয়া প্ৰদান কৰে।

কেনেকৈ লেডৱেল টেপ প্ৰয়োগ কৰিব আৰু কলউচ বাৰ্ণ কেনেদৰে বন্ধ কৰিব লাগে

কলচবোৰ কিমান দিন থিয় হ'ব, টেপৰ প্ৰকাৰ আৰু ব্ৰেণ্ড অনুসৰি। সেয়েহে, সমগ্ৰ সামগ্ৰী পেকেজ নিৰ্দেশনাবোৰ অনুসৰণ কৰক। সাধাৰণতে, এই পোৰাবোৰ কেৱল কলচত ব্যৱহাৰ কৰা হয় ৰ বাবে। জ্বালা প্ৰতিহত কৰিবলৈ, এই ঔষধটো আপোনাৰ চকু, নাক, মুখ, গ্ৰীণত পোৱা যায় বা ইয়াক যিকোনো আঘাতৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিবলৈ দিয়ক। এনে অঞ্চলত যদি আপুনি অচেতনভাৱে বাৰ্ণ ব্যৱহাৰ কৰে তেন্তে ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ পৰিহাৰ কৰিবলৈ 15 মিনিটৰ বাবে ঠাণ্ডা পানীৰে অঞ্চলটো পৰিষ্কাৰ কৰক। ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ হাত ধুব।

বাৰ্ণ বেণ্ড প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে প্ৰায় 5 মিনিটৰ বাবে গৰম পানীত কঠোৰ এলেকাটো কোমল কৰক আৰু তাৰ পিছত ভালদৰে শুকান। আপোনাৰ চিকিৎসক, সি তিয়াই যোৱাৰ পিছত, ঔষধ প্ৰয়োগ কৰাৰ পিছত আৰু আগতে কঠিন ওপৰৰ স্তৰটো পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ বাণ্ডিং বোৰ্ড আৰু পোনজা শিল ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। এইটো মৃত ছাল আঁতৰোৱা। কেৱল ঔষধৰ কাম ভালদৰে কৰাত সহায় কৰিবলৈ।

কলউচ বাৰ্ণ ষ্টপ কিমান দিন আৰু কিমান দিন প্ৰয়োগ কৰিব লাগে

কলচ কিমান দিন বন্ধ হ'ব লাগে আৰু কিমান দিন প্ৰয়োগ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে প্ৰশ্ন এইটো প্ৰায়ে আহে। কলচৰ কলচৰ চাৰিওফালে ছাল নহয়, নিশ্চিত কৰক যে আপুনি কেৱল কলচবোৰ থকা অঞ্চলত প্ৰয়োগ কৰে। বেণ্ড ইয়াৰ ওপৰত সুৰক্ষামূলক লেপটো বাকলি দিয়ক আৰু জ্বলাটো কঠোৰ স্থানত ৰাখক। পেকেজনিৰ্দেশনাবোৰ অনুসৰণ কৰক। কলউচ বাৰ্ণ সাধাৰণতে হয় ইয়াৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি প্ৰতি 8 ৰ পৰা 48 ঘণ্টাত সলনি হয়। এই প্ৰক্ৰিয়াটো 14 দিনৰ পৰা 12 সপ্তাহলৈকে প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। নিৰ্দেশনাৰ বাহিৰত বৃহৎ পৰিমাণ ব্যৱহাৰ কৰক। অত্যাধিক ব্যৱহাৰে দ্ৰুত পুনৰুদ্ধাৰ ৰখাৰ ফলত কেৱল পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ সম্ভাৱনা নহয় বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। ইয়াৰ পৰা আটাইতকৈ বেছি পাবলৈ, কলউচ বেণ্ডটো সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰক আৰু নিয়মীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰক। যদি আপুনি কলউচ টেপ ব্যৱহাৰ কৰে আৰু কোনো নিৰাময় নাই বা যদি পৰিস্থিতিৰ অৱনতি হয়, ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা বন্ধ কৰক আৰু চিকিৎসকৰ পৰা সহায় বিচাৰক।

কলউচ টেপৰ ক্ষতি আৰু কলব্যৱহাৰ বাৰ্ণ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

কলউচ টেপৰ ক্ষতি অত্যাধিক আৰু অচেতন ব্যৱহাৰৰ ফলত হয় এইটো হ'ব পাৰে কাৰণ আপোনাৰ এটা সংবেদনশীল শৰীৰ আছে। Callব্যৱহাৰ বাৰ্ণ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া ছালৰ ৰঙা আৰু খোলি দিয়াৰ ৰূপত মৃদু জ্বলা হ'ব পাৰে। এইটো সম্ভৱ। কিন্তু যদি কোনো গুৰুতৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া লগে লগে হয় আপোনাৰ চিকিৎসকক অৱগত কৰক: যদি চিকিৎসা কৰা স্থানৰ বাহিৰত ছালৰ ৰঙা বিয়পি যায়, সংক্ৰমণৰ লক্ষণ (যেনে। পুজ, ৰক্তক্ষৰণী স্ৰাৱ) হয়, চিকিৎসা যদি অঞ্চলটোত গভীৰ ক্ষত আৰু জ্বলা হয় তেন্তে টেপটো ব্যৱহাৰ নকৰিব আৰু এজন চিকিৎসকক চাওঁক। যদিও কলছৰ এলাৰ্জিক প্ৰভাৱ অতি বিৰল, তালিকাত যদি আপুনি অন্তৰ্ভুক্ত প্ৰভাৱসহ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া দেখিছে, আপুনি লগে লগে কৰিব পাৰে স্বাস্থ্য সেৱা প্ৰদানকাৰীৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক: খজুৱতি, খজুৱতি /ফুলা (জিভা / মুখ/ কণ্ঠ), উশাহ স্নোচিছ আৰু তীব্ৰ মূৰ ঘূৰি অহা। এই পদাৰ্থবোৰে পাৰ্শ্বক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰিব পাৰে এটা সম্পূৰ্ণ সূচক নহয়। যদি আপুনি ওপৰত উল্লেখ কৰা নহয় আন প্ৰভাৱলক্ষ্য কৰে, আপোনাৰ চিকিৎসক বা ফাৰ্মাচিষ্টলৈ।

কলউচ বাৰ্ণ ষ্টপ আৰু কিমান দিন ৰখা উচিত

কেলউচ টেপ ছালৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ঔষধত আছে নিৰ্দেশনাতকৈ অধিক সময় কলচত থকা উচিত নহয়। সংস্খলিত, কলউচ টেপ তেওঁ কম বেছি কলচত থকা উচিত নহয়। আনকি যদি আপুনি নিৰ্দেশনাবোৰ অনুসৰণ কৰে যদি আপুনি ওপৰোক্ত সমস্যাবোৰ অনুভৱ কৰে, আপুনি লগে লগে বাৰ্ণ ব্যৱহাৰ কৰা বন্ধ কৰিব আপুনি এজন চিকিৎসকক দেখা কৰা উচিত। যদি পোৰা ক্ৰয় আৰু প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ এলাৰ্জি আছে আপোনাৰ চিকিৎসক বা ফাৰ্মাচিষ্টক কওঁক কিয়নো কলচ, এলাৰ্জিক সমস্যা বা নিষ্ক্ৰিয় পদাৰ্থ থাকিব পাৰে যিয়ে আন ৰোগসৃষ্টি কৰিব পাৰে। মধুমেহ /ডাইবেটিক যদি আপোনাৰ সংক্ৰমণ, ছালৰ ঘা বা ৰক্ত সঞ্চালনৰ সমস্যা থাকে তেন্তে কলউচ টেপ ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। যদি আপুনি এটা এমআৰআই ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰিব, আপুনি বাৰ্ণ ব্যৱহাৰ কৰি আছে বুলি প্ৰতিবেদন দিয়ক, কিয়নো কিছুমান বাৰ্ণত ধাতুৰ সামগ্ৰী থাকিব পাৰে, মি. অপাৰেচন টোৰ সময়ত টেপত থকা ধাতুৰ পদাৰ্থৰ ফলত ক্ষতি হ'ব পাৰে।

যদি আপুনি গৰ্ভৱতী হয় বা গৰ্ভৱতী হোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰে তেন্তে কলচ ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে। চেলিচিলিক এচিডৰ দৰে, যি টোপনিত থাকিব পাৰি পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰোঁতে আপুনি গৰ্ভৱতী হোৱা উচিত নহয়। চেলিচিলিক এচিড, গৰ্ভজাত কেঁচুৱালৈ ক্ষতি কৰিব পাৰে। স্তন্যপানৰ সময়ত কলউচ টেপ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত ৰাসায়নিক পদাৰ্থবোৰ মাতৃদুগ্ধলৈ পাৰ হৈ গৈছে নে নাই জনা নাযায়। স্তন্যপানৰ সময়তও কলউচ টেপ ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

কলচে ঔষধৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে নেকি?

যদি আপুনি আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি কলচ আৰু টেপ প্ৰাপ্ত কৰে, আপোনাৰ চিকিৎসক বা ফাৰ্মাচিষ্টে সম্ভৱ ঔষধৰ আন্তঃক্ৰিয়া নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰে। ঔষধত কলউচ টেপ ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ ক্ষতিকাৰক ঔষধৰ মিথস্ক্ৰিয়া আপোনাৰ চিকিৎসক আৰু ফাৰ্মাচিষ্টক প্ৰথমে সুৰক্ষিত কৰিবলৈ আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা অন্যান্য ঔষধ তথ্য ।

কি চৰ্তাৱলীৰ অধীনত লেডাৰ টেপ সংৰক্ষণ কৰা উচিত?

কেলউচ টেপ কোঠাৰ উষ্ণতাত সংৰক্ষণ কৰিব লাগে, পোহৰ আৰু আৰ্দ্ৰতাৰ পৰা আঁতৰত। বিভিন্ন কোম্পানীৰ দ্বাৰা এই বাৰ্ণাৰবোৰ উৎপাদনৰ বাবে, বিভিন্ন সংৰক্ষণৰ স্থিতি থাকিব পাৰে। ব্ৰেণ্ডটো কেনেদৰে সংৰক্ষণ কৰিব লাগে তাৰ নিৰ্দেশনাৰ বাবে সামগ্ৰী পেকেজটো পৰীক্ষা কৰক বা আপোনাৰ ফাৰ্মাচিষ্টৰ পৰামৰ্শ লওক। সকলো ঔষধৰ দৰে, কলউচ টেপবোৰ শিশু আৰু পোহনীয়া জন্তুৰ পৰা আঁতৰত ৰাখক। নিৰ্দেশ নাদিয়ালৈকে বাৰ্ণাৰবোৰ শৌচাগাৰটো তললৈ নাঢালিব বা নৰ্দমা নলাত ঢালি নিদিব। কিয়নো এনে টেপ আৰু পোৰাৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থবোৰে কেইবাখনো নেতিবাচক প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰিব পাৰে যিয়ে পৰিৱেশক দূষিত কৰে আৰু জীৱিত বস্তুৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, ভৰিৰ কলচবোৰ কেনেকৈ পাৰ হয়, এটা নিৰাময় আছে নেকি? আপুনি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধটোৰ সুবিধাও ল'ব পাৰে।

উৎস