নাক ঘঁৰাৰ বাবে ভাল উদ্ভিদ আৰু প্ৰাকৃতিক আৰোগ্য কি?

নাক ঘঁৰাৰ বাবে ভাল উদ্ভিদবোৰ কি সেইপ্ৰশ্নটো হৈছে যিসকলে আৰামদায়ক টোপনি পাব নিবিচাৰে আৰু তেওঁলোকৰ চাৰিওফালৰ লোকসকলক অস্বস্তি সৃষ্টি কৰিব নিবিচাৰে। নাক ঘঁহনি কৰাটো এক হতাশাজনক অৱস্থা, কিন্তু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে ই দুৰ্বল স্বাস্থ্যৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে। নাক ঘঁহনি বিভিন্ন কাৰণৰ ফলত হ'ব পাৰে, আৰু ওজন ৰখা সেইবোৰৰ ভিতৰত এটা। যদি আপুনি মৃদু আৰু মাজে মাজে নাক ৰাখক, এইটো এটা সমস্যা নহয়। অৱশ্যে, দীঘলীয়া শ্বাসতন্ত্ৰৰ বন্ধৰ সৈতে নাক ঘঁহনি কৰাটো বেছিভাগ কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ আশংকাৰ সৈতে জড়িত আৰু জৰুৰী চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন।

নাক ঘঁৰাৰ বাবে ভাল উদ্ভিদবোৰ কি?

নাক নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ভাল উদ্ভিদ আৰু আৰোগ্যই নাক নকৰাৰ কাৰণ বা পৰিমাণ অনুসৰি আপোনাক সহায় কৰিব পাৰিব। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপোনাৰ স্লীপ এপনিয়াৰ দৰে সমস্যাৰ ফলত নাক ঘঁহনি আছে, ই চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হ'ব পৰা পৰিস্থিতি সূচিত কৰে। সেয়েহে, আপুনি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ আৰু নিয়ন্ত্ৰণ অবিহনে চিকিৎসাৰ প্ৰথম পদক্ষেপ হিচাপে ভেষজ সামগ্ৰী পছন্দ কৰিব নালাগে। স্লীপ এপনিয়া হৈছে আন এটা অৱস্থা যিয়ে নাক ঘঁহনি কৰে। স্লীপ এপনিয়া হৈছে এক গুৰুতৰ টোপনিৰ বিকাৰ য'ত ব্যক্তি এজনৰ উশাহ বন্ধ হয় আৰু বাৰে বাৰে আৰম্ভ হয়। যদি আপুনি দীৰ্ঘ ৰাতিৰ টোপনিৰ পাছতো ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে, আপুনি স্লীপ এপনিয়াত ভুগিব পাৰে। তথ্য অনুসৰি, বিশ্বব্যাপী 100 নিযুততকৈও অধিক লোক স্লীপ এপনিয়াত ভুগি আছে। তেওঁলোকৰ 80% তকৈও অধিক ৰোগ নিৰ্ণয় কৰা হোৱা নাই।

নাক ঘঁহনি ৰখাৰ বাবে ভাল উদ্ভিদত আদা আৰু মৌ চাহ

আদা হৈছে আটাইতকৈ সচৰাচৰ ৰন্ধন সামগ্ৰী। পেট হৈছে এক চুপাৰফুড যি ওজন হ্ৰাস, হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ পৰা কাহ আৰু চৰ্দিলৈকে প্ৰায় যিকোনো চিকিৎসা কৰিব পাৰে। আদাই প্ৰদাহ-ৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া ৰোধী এজেণ্ট হিচাপে কাম কৰে, কণ্ঠটো শান্ত কৰে আৰু লালা নিগৰা বৃদ্ধি কৰে, যাৰ ফলত নাক নিগৰি পৰা মুক্তি পাব পাৰে। দিনত দুবাৰ কৈ আদা আৰু মৌ চাহ খোৱা টোকা খোৱাৰ সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ বাবে নিখুঁত।

নহৰু, পিঁয়াজ আৰু ঘোঁৰামূলি নাক নিৰাময় ৰবাবে ভাল

নহৰু, ঘোঁৰামূলী আৰু পিঁয়াজৰ দৰে খাদ্যে নাক শুকাই যোৱা আৰু এনেদৰে বন্ধ হোৱাপ্ৰতিহত কৰে। এটা অধ্যয়নে এইটোদাবী কৰিছে যে এই খাদ্য সামগ্ৰীবোৰে টনচিলফুলা হ্ৰাস কৰে আৰু টোপনি এপনিয়া প্ৰতিহত কৰে। যদি আপুনি গোন্ধটোৰ বিষয়ে চিন্তা নকৰে বা আপুনি ইয়াক আপোনাৰ নৈশভোজত যোগ দিব পাৰে, আপুনি বিচনাৰ আগতে নহৰু/পিঁয়াজ/ঘোঁৰামূলী চিব পাৰে।

আনাৰস, কল আৰু কমলা নাক নিকাৰ লাভালাভ

নাক নিদ্ৰাৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় হৈছে আপোনাৰ টোপনিৰ মানদণ্ড উন্নত কৰা, আৰু শৰীৰত উৎপাদিত মেলাটোনিনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰি ইয়াক প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। মেলাটোনিন হৈছে এক হৰমন যিয়ে আমাক টোপনি আনিছে, আৰু এইটো কৰাৰ কাৰ্যকৰী উপায় হৈছে উচ্চ পৰিমাণৰ মেলাটোনিন ক্ষৰণ কৰা খাদ্য খোৱা। মেলাটোনিন নিৰাসৰণ কৰা খাদ্যবোৰৰ ভিতৰত আনাৰস, কল আৰু কমলা।

চয়া গাখীৰ নাক নিবলৈ ভাল নেকি?

এইটো জনাটো প্ৰয়োজন ীয় যে দুগ্ধজাত সামগ্ৰীবোৰেও নাক ঘঁহনি সৃষ্টি কৰিব পাৰে, কিয়নো ই ফেংম বৃদ্ধি কৰে। এইটো এই টোকাৰ বাবে যে গৰুৰ গাখীৰৰ কিছুমান নিৰ্দিষ্ট প্ৰ'টিনে মৃদুৰ পৰা তীব্ৰ এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰিব পাৰে, যি ভিড় বৃদ্ধি কৰে আৰু নাকৰ পথ বন্ধ কৰে আৰু নাক ঘঁহনি বৃদ্ধি কৰে। আপোনাৰ গৰুৰ গাখীৰৰ সলনি চয়া গাখীৰ বা আন এটা পাচলিৰ গাখীৰ যি জন্তুৰ দুগ্ধজাত সামগ্ৰী নহয়, আপোনাৰ নাক ৰখাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিব।

নাক ঘঁহনি কৰাৰ বাবে অতিৰিক্ত কুমাৰী জলপাই তেলৰ লাভালাভ

নাক ঘঁৰাৰ বাবে ভাল উদ্ভিদবোৰৰ ভিতৰত, জলপাইৰ স্থানও গুৰুত্বপূৰ্ণ। নাক নিয়ন্ত্ৰণত জলফাইৰ লাভালাভ বৃদ্ধি কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সামগ্ৰীটো অতিৰিক্ত কুমাৰী জলপাই তেল চিনাক্ত কৰা হয়। বিচনাৰ আগতে অলপ অতিৰিক্ত কুমাৰী জলপাই তেলত চুমুক দিয়াটোৱেবায়ুপথও ঠিক কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, বিচনাৰ আগতে জলফাই তেলৰ চুমুক গ্ৰহণ কৰিলে কণ্ঠৰ পেশীবোৰে নিশা টোপনিৰ সময়ত বায়ুপথ অৱৰুদ্ধ কৰাত প্ৰতিহত কৰে। নাকৰ বন্ধৰ কাৰণ কি? নাকৰ বন্ধৰ বাবে কি ভাল? আপোনাৰ বাবে উপযোগী হ'ব পাৰে।

নাক ঘঁৰাৰ বাবে ভাল উদ্ভিদ আৰু প্ৰাকৃতিক সামগ্ৰী বোৰ কি?

নাক নিয়ন্ত্ৰণৰ পৰা লাভান্বিত হোৱা ভেষজ আৰু ভেষজ আৰোগ্যৰ
ভিতৰত আছে
:- নহৰু
-পিঁয়াজ, – ব
নৰীয়া মূ
লা- ক
মলা- কল-
আনাৰস- আদা মৌ-
চয়া গাখী
ৰ- জলপাই তেল
নাক ঘঁৰাৰ বাবে ভাল উদ্ভিদবোৰ কি? নাক ঘঁহনি আৰু টোপনি ৰক্তগ্ৰহণৰ বাবে কি ভাল? নাক নোহোৱাকৈ শুকানৰ বাবে প্ৰাকৃতিক ভেষজ নিৰাময় আৰু মিশ্ৰণ কি?

উৎস