X

ধূসৰ দাঁত: কাৰণ, চিকিৎসা আৰু ঘৰৰ সমাধান

ধূসৰ দাঁত প্ৰকৃততে ৰংহীন দাঁত। দাঁতৰ ৰং পৰিৱৰ্তন কেৱল ধূসৰ বৰ্ণালীত নহয়, কিন্তু ক'লা, সেউজীয়া, মুগা, কমলা, গোলাপী, নীলা, হালধীয়া আৰু ৰঙা ৰঙৰ ছাঁত হয়। ব্যক্তি এজনৰ দাঁতৰ উপস্থিতি ইয়াৰ আকৰ্ষণীয়তা নিৰ্ধাৰণ কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ। তেওঁলোকৰ হাঁহিৰ ৰূপত সন্তুষ্ট নোহোৱা প্ৰায় 90% লোক তেওঁলোকৰ দাঁতৰ ৰঙত অসন্তুষ্ট।

ধূসৰ দাঁত আৰু গঠনৰ কাৰণ

ধূসৰ দাঁতৰ কেইবাটাও কাৰণ আছে, যাৰ ভিতৰত আছে:

  • বার্ধক্য: আপোনাৰ বয়স বৃদ্ধি পোৱাৰ লগে লগে আপোনাৰ দাঁতৰ ৰং সলনি হয়। দাঁতৰ বাহিৰৰ এনামেল স্তৰযিমান গাঢ় হয়, ডেণ্টইন স্তৰটো যিমান বেছি দৃশ্যমান হয়। এইটো এটা কাৰণ যে দাঁত বয়সৰ লগে লগে ধূসৰ দেখা যায়। কফী, চাহ, কোলা আৰু ৱাইনৰ দৰে খাদ্য আৰু পানীয়ৰ পৰা দাঁত দাগ কৰিব পাৰি। সেয়েহে, এনে সামগ্ৰী গ্ৰহণ নকৰিলে বার্ধক্য হোৱা স্বত্বেও আপোনাক অধিক সুন্দৰ দাঁতৰ গাঁথনি থকাত সহায় কৰিব।
  • টেটাৰেচিলাইনৰ ব্যৱহাৰ: টেত্ৰাচিলাইন হৈছে এক এণ্টিবায়টিক। বিশেষকৈ বিকাশৰ বয়সত, এনে এণ্টিবায়টিকৰ ব্যৱহাৰৰ ফলত দাঁতৰ দাগ হ'ব পাৰে যেতিয়া চোকচন আৰু ডেণ্টইন (সহজতা হৈছে দাঁতৰ বাহিৰৰ স্তৰ, ডেণ্টইন লগে লগে ভিতৰৰ অৱস্থান কৰা হয়) হয়।
  • ফ্লুৰোচিছ: দাঁত সৃষ্টি হ'লে ফ্লুৰোচিছ যথেষ্ট ফ্লোৰাইডৰ সংস্পৰ্শলৈ যায়। ই দাঁত, এনামেল আৰু ডেণ্টিইনৰ অংশবোৰ ভুলভাৱে খনিজ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত দাঁতত ধূসৰ দাগ হ'ব পাৰে। খোৱা পানীত উচ্চ পৰিমাণৰ ফ্লোৰাইড যোগ কৰা ফলত দাঁতত বিৰক্তহয়, বিশেষকৈ বিকাশৰ বয়সৰ শিশুৰ ক্ষেত্ৰত।
  • আঘাত: যদি এটা দাঁত এটা বস্তুৰ ওপৰত হিংসাই আঘাত কৰে, ই ডিস্কনটিৰিং হ'ব পাৰে। প্ৰাথমিক সন্মুখৰ দাঁতৰ আঘাত অতি সচৰাচৰ। এনে দুৰ্ঘটনাৰ ফলত, দাঁতবোৰ সংবেদনশীল, ঢিলা হৈ পৰে, যিকোনো দিশত স্থানান্তৰ বা ভঙা হ'ব পাৰে।
  • এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ধূসৰ ৰং হৈছে দাঁতৰ ভিতৰৰ অংশ বা স্নায়ুৰ মৃত্যু। আঘাতৰ ফলত স্থায়ী দাঁত ধূসৰ হয়। এইটো প্ৰভাৱিত দাঁতত ৰক্তনলীৰ ক্ষতি আৰু দাঁতৰ ভিতৰত তেজৰ পচন ৰখাৰ বাবে হয়।
  • চিলভাৰ নাইট্ৰেট: চিলভাৰ নাইট্ৰেট হৈছে ৰুট কেনেল চিকিৎসাৰ সৈতে চিকিৎসা কৰা দাঁতৰ খালবোৰত ব্যৱহৃত এক যৌগ। এইটো নলীবোৰ বন্ধ্যাকৰণ কৰিবলৈ কোৱা হয়। এই ঔষধটোৱে দাঁতটো ধূসৰ কৰিব পাৰে।
  • এমিলেগাম ফিলিং: দাঁতত ধাতুৰ ভৰ্তি ৰখাৰ সৈতে মিশ্ৰণে দাঁত ধূসৰ কৰিব পাৰে। সময়ৰ সৈতে ভৰ্তি কৰোঁতে, ই দাঁতৰ ডেণ্টইন স্তৰটো বিৰং কৰিব পাৰে। এই ৰঙৰ পৰিৱৰ্তন টো ব্লিচিং কৰি আঁতৰকৰা কঠিন।
  • অৰ্থোডণ্টিক চিকিৎসা: অৰ্থোডণ্টিক চিকিৎসাৰ সময়ত দাঁতৰ ৰং সলনি হ'ব পাৰে (ব্ৰেচ)। দাঁত বোৰ স্থানান্তৰ কৰিবলৈ দাঁতত বল প্ৰয়োগ কৰা হয়, আৰু দাঁতত স্নায়ুৰ প্ৰদাহৰ সমস্যা হ'ব পাৰে। এই প্ৰদাহৰ ফলত দাঁতৰ ৰং বিৰক্ত হয়, কিন্তু সাধাৰণতে সময়ৰ সৈতে নিজে আঁতৰি যায়।
  • দাঁতৰ পৰিচ্ছন্নতা: দন্তস্বাস্থ্যৰ পৰিচ্ছন্নতা আৰু ধপাতজাত সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰে দাঁতৰ বাহিৰৰ ৰং কৰিব পাৰে।

ঘৰত গ্ৰে দাঁত বগা কৰাৰ বাবে সমাধান আৰু সাৱধানতামূলক পৰামৰ্শ

দাঁতৰ ৰং প্ৰতিহত আৰু উপশম কৰিবলৈ, এই পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰক:

  • দাঁতৰ বাহিৰত দাগ বেয়া মৌখিক পৰিচ্ছন্নতাৰ ফলত হয়। নিয়মীয়াকৈ দাঁত ব্ৰাছ কৰা আৰু ফ্লছ কৰিলে এই দাগবোৰ প্ৰতিহত আৰু আঁতৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ধপাত সামগ্ৰী আৰু কফিৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰা, ৰেড ৱাইন আৰু চাহৰ দৰে সামগ্ৰী ব্ৰাছ কৰিলে দাগ সৃষ্টি হোৱা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব।
  • টেত্ৰাচিলাইন ৰ ব্যৱহাৰ পৰিহাৰ কৰা, অৰ্থাৎ গৰ্ভৱতী মহিলা আৰু সৰু শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এণ্টিবায়টিকবোৰে দাঁতৰ দাগ দূৰ কৰিব।
  • ফ্লুৰাইড থকা টুথপেষ্টৰ ব্যৱহাৰ সৰু মটৰৰ আকাৰলৈ সীমিত কৰাটোৱে ৰঙৰ পৰিৱৰ্তন হ্ৰাস কৰিব।
  • ব্যায়াম আৰু একে ধৰণৰ কাৰ্যকলাপ কৰাৰ সময়ত মুখ সুৰক্ষা সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰিলে দাঁতৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰিব আৰু বিৰঙৰ কাৰণ দূৰ কৰিব।
  • ফাৰ্মাচীত হোম হোৱাইটনিং কিট উপলব্ধ, কিন্তু দাঁত ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে সেইবোৰ পেছাদাৰীভাৱে পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগিব।

ধূসৰ দাঁত আৰু বগা খাদ্য

ধূসৰ দাঁত প্ৰকৃততে সমস্যাৰ পৰিচয় য'ত প্ৰায়ে চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হয়। এনে ৰঙৰ পৰিৱৰ্তনবোৰ সহজে ভেষজ আৰু প্ৰাকৃতিক এপ্লিকেচনৰ সৈতে সলনি কৰিব নোৱাৰি। অৱশ্যে, আপুনি সৰল কাৰণৰ ফলত হোৱা বগা হোৱা খাদ্যবোৰ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

  • চেলেৰি
  • ব্ৰকলি
  • কমলা (অত্যাধিক আৰু সঘনাই ব্যৱহাৰে দাঁত হ্ৰাস কৰিব পাৰে)
  • গাখীৰ
  • আখৰোট
  • নেমুৰ ৰস (অত্যাধিক সেৱনৰ ফলত দাঁতৰ পৰিধান হ'ব পাৰে)
  • Apple
  • আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ (অত্যাধিক আৰু সঘনাই ব্যৱহাৰে দাঁত হ্ৰাস কৰিব পাৰে)
  • গাজৰ
  • বাদাম (চাইনাইড যৌগৰ বাবে অত্যাধিক ব্যৱহাৰ বিষাক্ত হ'ব পাৰে)
  • নাশপাতি
  • ষ্ট্ৰবেৰী
  • দই

ধূসৰ দাঁতৰ বিষয়ে অন্তিম শব্দ

ধূসৰ ৰংহীন দাঁত নিশ্চিতভাৱে এক প্ৰসাধনী সমস্যা যি আপোনাৰ আত্মসন্মানক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। যদি দাঁত এটা হঠাতে ধূসৰ হৈ পৰে, জটিলতা পৰিহাৰ কৰিবলৈ দন্ত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। ভাল মৌখিক পৰিচ্ছন্নতা প্ৰক্ৰিয়াবোৰ আপোনাৰ দৈনিক নিয়মীয়াৰ অংশ হ'ব লাগে। কঠিন ক্ৰীড়া কাৰ্যকলাপৰ সময়ত কোমল ৰক্ষকৰ সৈতে আপোনাৰ দাঁত সুৰক্ষিত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদি আপোনাৰ গাম ফুলাৰ সমস্যা আছে তেন্তে গাম ফুলাৰ বাবে ভেষজ চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শবোৰ কি? আৰু দাঁতৰ বিষৰ বাবে কি ভাল যদি আপুনি দাঁতৰ বিষ অনুভৱ কৰি আছে আপুনি ঘৰত ভেষজ সমাধান শীৰ্ষক প্ৰবন্ধটো পঢ়িব পাৰে।

উৎস