হেইম চাহৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰা ক্ষতি, পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু ঔষধবোৰ কি?

পাইম চাহৰ ক্ষতি কি সেই প্ৰশ্নটো মনলৈ নাহে কিয়নো ই এটা উপযোগী উদ্ভিদ। অৱশ্যে, স্বাস্থ্যৰ স্থিতি, ব্যৱহাৰ আৰু আকৃতিৰ পৰিমাণ অনুসৰি থীম চাহৰ বিভিন্ন ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে। এই প্ৰবন্ধত, আমি বিশেষভাৱে থইম চাহৰ সাম্ভাব্য ঋণাত্মক প্ৰভাৱৰ কথা উল্লেখ কৰিছিলো, যিবোৰ বহুতো ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয় যেনে বেয়া উশাহ, কলিক, কণ্ঠৰ বিষ, টনচিলটিছ আৰু কাণৰ সংক্ৰমণ।

তেইম চাহৰ ক্ষতি কি?

আমি পৰিচয়ত উল্লেখ কৰাৰ দৰে ইম চাহৰ ক্ষতি কেইবাটাও কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। কেতিয়াবা ই এক দীৰ্ঘম্যাদী বিকাৰ সৃষ্টি কৰে, কেতিয়াবা ই এলাৰ্জি সৃষ্টি কৰে, আৰু কেতিয়াবা ই ব্যৱহৃত ঔষধৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, হেডিংবোৰত এই ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱবোৰ বিবেচনা কৰোঁ আহক।

তেইম চাহৰ সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বিষয়ে

সাধাৰণ পৰিমাণত খালে টাইম চাহ সুৰক্ষিত বুলি গণ্য কৰা হয়। কম সময়ৰ বাবে ওলমাকৈ গ্ৰহণ কৰিলে টাইম চাহৰ ফলত কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নহয়। কিন্তু বিৰল ক্ষেত্ৰত ই কিছুমান লোকৰ পাচন প্ৰণালীৰ অস্বস্তি, মুৰৰ বিষ বা মূৰ ঘূৰি বপাৰে। ছালত প্ৰয়োগ কৰিলে সাধাৰণতে তৈম চাহ, পানী বা তেলক ক্ষতিহীন বুলি গণ্য কৰা হয়। সংবেদনশীল ছাল থকা কিছুমান লোকৰ ক্ষেত্ৰত, ছালত তৈল ৰঙৰ তেল প্ৰয়োগ কৰাৰ ফলত জ্বলা-পোৰা হ'ব পাৰে। হাইম চাহৰ বিৰোধীতাত উচ্চ পালিত খোৱাটো সুৰক্ষিত নে নাই জানিবলৈ পৰ্যাপ্ত তথ্য নাই।

শিশুৱে হাইম চাহ খাব পাৰে নেকি?

সৰু পৰিমাণত শিশুৱে খালে টাইম চাহ সুৰক্ষিত বুলি গণ্য কৰা হয়। কম সময়ৰ বাবে ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিলে টাইমৰ কোনো ক্ষতি নহয়, কিন্তু ইয়াক অত্যাধিক কৰিব নালাগে। থাইম চাহৰ পৰিৱৰ্তে থাইমৰ পৰা প্ৰাপ্ত কৰা অন্যান্য সামগ্ৰী শিশুৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে নে নাই সেই বিষয়ে কোনো নিশ্চিততা নাই।

স্তন্যপান আৰু গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত হাইম চাহ খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

গৰ্ভধাৰণ আৰু দুগ্ধপানৰ সময়ত কম পৰিমাণত টাইম চাহ খোৱাটো সুৰক্ষিত বুলি গণ্য কৰা হয়। অৱশ্যে, অত্যাধিক পৰিমাণত হেইম চাহ ব্যৱহাৰ কৰাটো সুৰক্ষিত নে নাই জনা নাযায়। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত আৰু স্তন্যপানৰ সময়ত অত্যাধিক পৰিমাণৰ হাইম চাহ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব।

হেইম চাহৰ ক্ষতি

সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু হেইম চাহৰ ক্ষতিৰ ভিতৰত আছে:

  • থাইম আৰু একে ধৰণৰ উদ্ভিদৰ প্ৰতি এলাৰ্জি: থাইম বা অন্যান্য প্ৰকাৰৰ লেমিয়েচিৰ প্ৰতি এলাৰ্জি থকা লোকসকলেও থাইম চাহৰ প্ৰতি এলাৰ্জিক হ'ব পাৰে।
  • ৰক্তক্ষৰণৰ বিকাৰ: তেজৰ জমাট মন্থৰ কৰিব পাৰে। পাইম চাহ খালে আপোনাৰ ৰক্তক্ষৰণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, বিশেষকৈ বৃহৎ পৰিমাণত।
  • স্তন কৰ্কট ৰোগ, এণ্ডোমেট্ৰোচিছ, ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট, জৰায়ুৰ কৰ্কট, বা জৰায়ুৰ ফাইব্ৰইডৰ দৰে হৰমন-সংবেদনশীল ৰোগত: থাইম চাহে শৰীৰত ইষ্ট্ৰোজেন হৰমন হিচাপে কাম কৰি হৰমনৰ ভাৰসাম্য ব্যাহত কৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ হৰমন সম্পৰ্কীয় বিকাৰ আছে, থাইম চাহ খোৱাটো আপোনাৰ বাবে বিপদজনক হ'ব পাৰে। সেয়েহে, গৰ্ভধাৰণ আৰু গাখীয়াৰ সময়ত অত্যাধিক পৰিমাণৰ হাইম চাহ খোৱা পৰিহাৰ কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়।
  • অস্ত্ৰোপচাৰৰ: তেজৰ জমাট ৰখাৰ হাৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। সেয়েহে, কিছুমান মতামত আছে যে ই অস্ত্ৰোপচাৰৰ হস্তক্ষেপৰ সময়ত আৰু পিছত ৰক্তক্ষৰণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এটা নিৰ্ধাৰিত অস্ত্ৰোপচাৰৰ কমেও 2 সপ্তাহ আগতে হেইম চাহ ব্যৱহাৰ কৰা বন্ধ কৰক।

ঔষধৰ আন্তঃক্ৰিয়াৰ ফলত হ'ব পৰা থীম চাহৰ ক্ষতি কি?

তেজজমা হোৱা লেহেম কৰা ঔষধ (এণ্টিকোৱাগুলাণ্ট / এণ্টিপ্লেটলেট ঔষধ) থিম চাহৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে। তেজৰ জমাট মন্থৰ কৰিব পাৰে। সেয়েহে, তেজজমা হ্ৰাস কৰা ঔষধৰ সৈতে একেলগে টাইম চাহ খালে যথেষ্ট বিপদাশংকা সৃষ্টি কৰে।

তেজ জমাট মন্থৰ হোৱা কিছুমান ঔষধৰ ভিতৰত আছে ক্লইডোগ্ৰেল (প্লেভিক্স), এস্পিৰিন, আইবুপ্ৰফেন (এডিভিল), ডাইক্লোফেনাক (ভল্টেৰেন, কেটাফ্লাম, আন), মোট্ৰিন, নাপ্ৰক্সেনান (এনাপ্ৰক্স, নাপ্ৰোসিন, অন্যান্য), এনোক্সাপেৰিন (লাভনোক্স), ডালটেপাৰিন (ফ্ৰাগ্মিন), হেপাৰিন, ৱাৰফাৰিন (কুমাদিন)।

প্ৰতিদিনে কিমান পাইম চাহ খাব পাৰি?

বয়স, ৰোগ আৰু জীৱনশৈলীৰ দৰে বহুতো স্থিতিৰ ওপৰত হেইম চাহৰ উপযুক্ত পালি নিৰ্ভৰ কৰে। এই সময়ত, এনে কোনো বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন নাই যিয়ে আছিলম চাহৰ বাবে উপযুক্ত পৰিমাণ ক'ব পাৰে। সেয়েহে, এইটো আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে খাপ খোৱাৰ আগতে পৰামৰ্শ লোৱাউচিত। যদি আপোনাৰ এনে সুবিধা নাই, আপুনি দিনে দুই কাপতকৈ অধিক থইম চাহ পান কৰি আপোনাৰ স্বাস্থ্য নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰে, আৰু আপুনি সাম্ভাব্য ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ দেখিলে থইম চাহ খোৱা বন্ধ কৰিব পাৰে। চেমেন চাহৰ লাভালাভ যদি আপুনি বিচাৰে: সেমেন আৰ্দ্ৰ চাহ কিবাবে ভাল? আৰু জিৰা চাহৰ ক্ষতিৰ লাভালাভ আৰু জিৰা চাহ কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰিব লাগে? আপুনি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধবোৰো পঢ়িব পাৰে "

হেইম চাহৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি?

থাইম চাহৰ সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু ক্ষতি নিম্নলিখিত ধৰণৰ:- মুৰৰ বিষ
, – মূৰ ঘূৰি
অহা, – পাচন সম
স্যা, – হৰমনৰ ভাৰস
াম্যহীনতা, – ৰক্তক্ষৰ
ণৰ সংবেদনশীলতা, – এলা
ৰ্জি, – ত
েজ পাতল হোৱা ঔষধৰ সৈতে মিথস্ক্ৰিয়া।

উৎস