তেলে কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰে নেকি? কলেষ্টেৰলৰ ক্ষতিৰ বাবে তেলেৰ উপকাৰিতা

তেলে কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰে নে নাই সেই প্ৰশ্নটো উচ্চ কলেষ্টেৰলত ভুগি থকা লোকসকলৰ মনত এটা প্ৰশ্নচিহ্ন। যদিও পেষ্ট্ৰি আৰু বানত তিল ব্যৱহাৰ কৰা হয়, সেইবোৰৰ হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ লাভালাভ থাকিব পাৰে। অৱশ্যে, উদ্বেগ আছে যে ই কলেষ্টেৰলৰ লগতে লাভালাভ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

তেলে কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰে নেকি?

তিলৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ বহু শতাব্দী ধৰি হৈ আছে অৱশ্যে, শেহতীয়া সময়ত কলেষ্টেৰলৰ ওপৰত বৰ্ধিত প্ৰভাৱ তেওঁ এইটো দেখুৱাব নে নাই সেইটোও কৌতুহলৰ বিষয় হৈ আছে। বেছিভাগ চীনা আৰু ভাৰতীয় ঔষধত ইয়াক কিছুমান ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে যেনে ছালৰ সংক্ৰমণ, টাক হোৱা আৰু দাঁতৰ স্বাস্থ্য শক্তিশালী কৰা।

তাৰোপৰি তাত ডায়েবেটিচ, কিছুমান অন্ত্ৰৰ ৰোগ আৰু উচ্চ থাকে ৰক্তচাপৰ চিকিৎসাত পৰীক্ষামূলক অধ্যয়নৰ ক্ষেত্ৰতইয়াক অধ্যয়ন কৰা হৈছে। তেলে ই কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰে নে নাই সেই প্ৰশ্নৰ বিপৰীতে, কিছুমান অধ্যয়নে দেখিছে যে তিল কলেষ্টেৰল আৰু ট্ৰাইগ্লিচাৰাইডৰ হাৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে এনে কৰিবলৈ সক্ষম বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

তেলে কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰে নেকি?

তেজত চৰ্বিৰ স্তৰত তিলৰ প্ৰভাৱ পৰীক্ষা কৰা কিছুমান অধ্যয়ন আছে, কিন্তু ফলাফলবোৰ মিশ্ৰিত হয়। এই পৰীক্ষাবোৰৰ বেছিভাগ উচ্চ। উচ্চ হাৰৰ কলেষ্টেৰল বা ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড থকা ব্যক্তি অন্তৰ্ভুক্ত কৰে। এই অধ্যয়নবোৰৰ সময়ত, 25 ৰ পৰা 50 গ্ৰাম তিল পাউডাৰ কৰা হয় দিনত এবাৰ, ৰোগীহৈছে তেওঁলোকক ইয়াৰ অধীন কৰা হৈছে। যিহেতু তেলে উচ্চ চৰ্বি থাকে, বহুতো অধ্যয়ন সাধাৰণতে খোৱা কেলৰিতকৈ তিল পছন্দ কৰা হয়। গতিকে এইটো অতিৰিক্ত শক্তিবৃদ্ধি হিচাপে নহয়, এইটো এটা মৌলিক। তেলে ৰখা পেষ্ট খাদ্য হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

কিছুমান অধ্যয়নত, তিল খালে কলেষ্টেৰল আৰু ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড হ'ব পাৰে স্তৰৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পৰা নাই। কিন্তু কিছুমান অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে দৈনিক আধাৰত তিল ৰ খাব 8% আৰু 16%, আৰু মুঠ কলেষ্টেৰলৰ হাৰ ৰ মাজত কলেষ্টেৰল গড় দেখা গৈছিল যে ই 8% হ্ৰাস কৰে। এই পৰীক্ষাবোৰৰ কিছুমানত, এইচডিএল কলেষ্টেৰল আৰু যদিও ট্ৰাইগ্লিচাৰাইডৰ ক্ষেত্ৰত সামান্য ইতিবাচক প্ৰভাৱ আছে এইটো চূড়ান্ত প্ৰমাণৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সূচক হোৱা নাই।

তেলে আপোনাৰ কলেষ্টেৰলকেনে প্ৰভাৱিত কৰে?

কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰা আৰু উন্নত কৰা প্ৰভাৱৰ ওপৰত অধ্যয়নত বহুতো উপাদান থকা দেখা গৈছে যিবোৰ কলেষ্টেৰল আৰু ট্ৰাইগ্লিচাৰাইডৰ স্তৰ প্ৰভাৱিত কৰা দেখা গৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে; চেচামিন হৈছে আলফা-লিনোলিক এচিড আৰু দ্ৰৱণীয় ফাইবাৰৰ মুখ্য কাৰণ। যিহেতু ইয়াক দেখা যায়, তিলৰ ফলত তেওঁলোকৰ সিদ্ধান্তত কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি নহয়, কিন্তু কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰাৰ প্ৰভাৱও হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, কেলৰি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দুয়োটা ক্ষেত্ৰত অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ ক্ষতিকাৰক পৰিণাম হ'ব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত তিল খোৱা হ'ব নেকি? আপুনি গৰ্ভধাৰণত তেলেৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধটো পৰ্যালোচনা কৰিব পাৰে।

উৎস