ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসা (মই। চাৰাসন্মুখোগ্লু, ই. চাৰাক আৰু বৈজ্ঞানিক মতামত)

আমি ইব্ৰাহিম চাৰাওগ্লু আৰু এণ্ডাৰ চাৰাসন্মুখৰ দৰে বিশেষজ্ঞৰ মতামতৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত আৰু বৈজ্ঞানিক পৰামৰ্শৰ সৈতে ভেষজ চিকিৎসাৰ দ্বাৰা ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট আৰোগ্য কৰিব পাৰিনে এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলো।

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসা পদ্ধতি আৰু ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ বিষয়ে

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট যৌৱনপ্ৰাপ্তিৰ পিছত প্ৰতিগৰাকী মহিলাই অনুভৱ কৰিব পৰা এক স্বাস্থ্য সমস্যা। ডিম্বাশয়ত চিষ্ট, বিশেষকৈ বৰ্ধিত উৰ্বৰতাৰ বছৰত হ'ব পাৰে। ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে কুঁজ আৰু পেটত গুৰুতৰ বিষ, পিঠিৰ বিষ, অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ হৈছে মুখ্য লক্ষণ। ইয়াৰ উপৰিও, সময়ৰ লগে লগে পেট ফুলি উহে, অপ্ৰত্যাশিত ওজন বৃদ্ধি, ওকালি অহা, কাৰকসমূহ। ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসা পদ্ধতিবোৰ আজিৰ আটাইতকৈ পছন্দৰ চিকিৎসাবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম।

হৰমনত শৰীৰৰ কোষবোৰে সঠিকভাৱে কাম নকৰাৰ ফলত হোৱা ভাৰসাম্যহীনতা ইয়াৰ ফলত হয়। এই কোষবোৰৰ সঠিক আৰু নিয়মীয়া কাৰ্যকৰীতাৰ বাবে বিৰল চাৰাসন্মুখডিম্বাশয় চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰে। আখৰোট সেৱন হৈছে মুখ্য ভেষজ চিকিৎসা। আখৰোট ই কুঁজৰ বিষ আঁতৰ কৰে আৰু সময়ৰ লগে লগে চিষ্ট কোষবোৰ গলে।

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসা

ইব্ৰাহিম চাৰাসন্মুখোগ্লু চিষ্ট গলি যোৱা ৰন্ধনপ্ৰণালীৰ আন এটা হ'ল পিয়াজ নিৰাময়। পিঁয়াজখিনি উতলাই নিয়মীয়াকৈ পান কৰিলে শৰীৰৰ পৰা চিষ্ট আৰু এডিমা আঁতৰ হয় সহায় কৰিব। প্ৰাকৃতিক চিকিৎসাৰ বাবে গাখীৰ আৰু দুগ্ধজাত সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ নিয়মীয়াকৈ কৰিব লাগিব। এই সময়ছোৱাত ঘৰত বিভিন্ন উদ্ভিদৰ চাহ আপুনি এইটো কৰি ইয়াক গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। নেমু, ৰাস্পবেৰী, পুদিনা, ব্লেকবেৰী আৰু কেমোমাইল চাহ ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট দ্ৰৱীভূত কৰাৰ বাবে ই এক সহায়ক উদ্ভিদ।

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসা প্ৰয়োগৰ বাবে কি খাদ্য খোৱা হৈছে নেকি?

এই সময়ছোৱাত শৰীৰত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে মজুত থকা ৰোগ নিৰাময় কৰাত সহায় কৰে উইল। বিশেষকৈ পাচলি আৰু ফল খোৱাৰ ফলত ফুলা হ'ব আৰু শৰীৰত হ'ব এডিমা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ এটাৰ পিছত আনটো। ৰঙা মাংস আৰু চৰ্বিযুক্ত খাদ্য খোৱা ই ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট গঠন কৰে। সেয়েহে, কেৱল এটা সময়ৰ বাবে পাচলিৰ ব্যঞ্জন খোৱাটো সোনকালে আৰোগ্য হোৱাৰ বাবে উপযোগী হ'ব। খোৱা পুষ্টি পুষ্টিগত মানবোৰ চাই ইয়াক গ্ৰহণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। বিশেষকৈ চৰ্বিযুক্ত খাদ্যৰ পৰা পৰিহাৰ কৰিব লাগিব।

আঁহ আৰু পটাছিয়াম পাচন তন্ত্ৰত সমৃদ্ধ খাদ্যই ইয়াক কাম তৈয়াৰ কৰিব। ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট থকা লোকসকলে অন্ত্ৰৰ সমস্যা আৰু কোষ্ঠকাঠিন্য অনুভৱ কৰিব পাৰে। এই সমস্যাবোৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ, উচ্চ পৰিমাণৰ আঁহ যুক্ত খাদ্য গ্ৰহণ কৰাৰ প্ৰণালী অধিক ই আৰামেৰে কাম কৰিব। যিসকল লোকৰ ওজনৰ সমস্যাও আছে আহাৰ মেনুত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। শৰীৰত চৰ্বিৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰি ইয়াৰ ফলত পেট ফুলাও হ্ৰাস হ'ব।

বৈজ্ঞানিকভাৱে ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট আৰু ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসা প্ৰয়োগ

জৰায়ু বা আপুনি আপোনাৰ ডিম্বাশয়ত এক চিকুটি সংবেদন অনুভৱ কৰে নেকি? এইটো এটা ডিম্বাশয়। চিষ্টৰ পূৰ্বসূৰী হ'ব পাৰে। প্ৰায়ে এনে চিষ্টে বেছি বিপদাশংকা বহন নকৰে আৰু ইয়াক সহজে চিকিৎসা কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, ই সময়ে সময়ে অসুবিধাৰ সৃষ্টি কৰে সেইবোৰ হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, অন্যান্য ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট যাৰ ফলত অধিক গুৰুতৰ চিকিৎসা সমস্যা হ'ব পাৰে ইয়াৰ প্ৰকাৰো আছে।

কিছুমান ভেষজ চিকিৎসা পদ্ধতিয়ে আপোনাৰ চিষ্টৰ আকাৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে বা কিন্তু প্ৰাকৃতিক চিকিৎসা পদ্ধতিবোৰ কাৰ্যকৰী হয় নে নহয় সেই বিষয়ে অধিক চিন্তিত অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন। ঘৰত ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট প্ৰাকৃতিক যদিও আপুনি ইয়াক পদ্ধতি, ভেষজ চিকিৎসা আৰু অন্যান্য ব্যক্তিগতভাৱে চিকিৎসা কৰিব পাৰে যত্নৰ ব্যৱস্থাই চিকিৎসকে নিৰ্ধাৰিত কৰা আপোনাৰ চিকিৎসা পৰিকল্পনাসলনি নকৰে। সেয়েহে, যদি আপোনাৰ এনে বিকাৰ আছে, আপুনি নিশ্চিতভাৱে এজন চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে আৰু আপুনি তেওঁৰ তত্বাৱধানত কৰা প্ৰতিটো অপাৰেচন অব্যাহত ৰাখিব লাগিব।

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট কেনেদৰে বুজিব লাগে

ডিম্বাশয় বহুতো চিষ্টৰ ফলত কোনো লক্ষণ নহয় আৰু চিকিৎসা অবিহনে ই নিজে নাইকিয়া হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, ডাঙৰ চিষ্টৰ ফলত শ্ৰোণীৰ বিষ হয়, ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ পেট ডাঙৰ বা ফুলিব পাৰে। পদাৰ্থত ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ লক্ষণবোৰ হ'ব পাৰে:

  • গুৰুতৰ শ্ৰোণীৰ বিষ
  • পেটত হঠাতে হোৱা বিষ
  • জুই বিষৰ সৈতে
  • বমি বিষৰ সৈতে

এইটোও ডাঙৰ। চিষ্টবোৰ ফাটি যাব পাৰে, আৰু এনে ক্ষেত্ৰত, নিম্নলিখিতবোৰ লক্ষণবোৰ দেখা দিয়াটো সম্ভৱ:

  • ঘাম ওলোৱা
  • দ্ৰুত শ্বাসক্ৰিয়া
  • মূৰ ঘূৰাই দিয়ক
  • দুৰ্বলতা
  • কেতিয়াবা মূৰ্চ্ছা যোৱা

কিছুমান ক্ষেত্ৰত ডিম্বাশয়লৈ তেজৰ প্ৰবাহ প্ৰতিহত কৰিবলৈ চিষ্ট বিকশিত হয় আৰু এইবোৰে টৰ্চন আৰু অলসতাৰ অনুভূতিৰ আবিৰ্ভাৱ ঘটায়। যদি যদি আপুনি ওপৰোক্ত আৰু একে ধৰণৰ লক্ষণবোৰ অনুভৱ কৰি আছে, আপুনি লগে লগে কৰিব পাৰে পৰিচয়। কিয়নো চিষ্টবোৰ বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে, সেইবোৰে অত্যাধিক বিষ আৰু আভ্যন্তৰীণ ৰক্তক্ষৰণ সৃষ্টি কৰে তেওঁলোকে পাৰে।

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট ভেষজ চিকিৎসা আৰু প্ৰাকৃতিক প্ৰয়োগ

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ বিষ উপশম কৰিবলৈ তাপ প্ৰয়োগ কৰক: গৰম পানী মোনখন উতলা পানীৰে ভৰাই দিয়ক আৰু মোনাখন টাৱেলেৰে মেৰিয়াই দিয়ক। তেতিয়া ই বেদনাদায়ক এলেকাটোত 20 মিনিটৰ বাবে প্ৰয়োগ কৰক।

ইংৰাজী নিমখৰ সৈতে মিহলি কৰা পানীৰ সৈতে গৰম গা ধুব: বাল্টি এটাত অলপ গৰম পানী ৰাখক আৰু প্ৰায় দুই কাপ ইংৰাজী নিমখ যোগ দিয়ক, ভালদৰে মিহলি কৰক আৰু গলি যাওক তাৰ পিছত যিকোনো উষ্ণতাত ইয়াত পানী যোগ দিয়ক আৰু সেই পানীৰে বৰষুণ দিয়ক প্ৰাপ্ত কৰক। এই পদ্ধতিৰ বাবে ধন্যবাদ, চিষ্টৰ ফলত হোৱা আপোনাৰ সংকোচন হ্ৰাস হ'ব।

মেগনেছিয়াম পাবলৈ কাঠবাদাম খাব: মেগনেছিয়ামবিষ উপশম ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ বাবে ধন্যবাদই আপোনাৰ বিষৰ পৰা সকাহ দিব। মেগনেছিয়ামৰ সৰ্বাধিক গ্ৰহণ এটা আদৰ্শ উপায় হ'ল বাদাম খোৱা। কাঠবাদামত যথেষ্ট পৰিমাণে মেগনেছিয়াম কিন্তু অত্যাধিক সেৱন পৰিহাৰ কৰিব। কাৰণ কাঠবাদাম চাইনাইড, যি এক বিষাক্ত পদাৰ্থও। প্ৰতিদিনে প্ৰায় ৫ টা কাঠবাদাম খোৱাটো যথেষ্ট হ'ব।

কেমোমাইল চাহ ৰখা আৰু আৰাম কৰাৰ বাবে: অধিক আৰামদায়ক অনুভৱ কৰা আৰু আপোনাৰ বিষ উপশম কৰিবলৈ আপুনি কেমোমাইল চাহ খাব পাৰে। কেমোমাইল আপুনি সহজে স্থানান্তৰ আৰু নিৰ্ভৰযোগ্য বজাৰ স্থানত আপোনাৰ চাহ বিচাৰি পাব পাৰে। কেমোমাইল আধা টেবল চামুচ কেমোমাইল শুকান, কিছু পুদিনা ডাঁটা আৰু এটা আপোনাক এগিলাচ উতলা পানীৰ প্ৰয়োজন। উতলা পানীখিনি গিলাচত ৰাখক আৰু ইয়াক ভিতৰলৈ ৰাখক উপাদানবোৰ ৰাখক আৰু সেইবোৰ 5 মিনিটৰ বাবে ইনফিউজ কৰিবলৈ দিয়ক, সেইবোৰৰ পিছফালে নিষ্কাশন কৰক।

বিষ আৰু প্ৰদাহৰ বিপৰীতে আদাৰ সুবিধা লওক: আদা চাহ, বিষ আৰু ক্ৰেম্পিংৰ প্ৰাকৃতিক শিথিলতাৰ বাবে আন এটা ভেষজ বিকল্প। একেই সময়ত ইয়াৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টিকাৰ্চিনোজেনিক দুয়োটা গুণ আছে। ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ বিৰুদ্ধে আদাৰ লাভালাভৰ ওপৰত এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন আদাই ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট কোষবোৰ বৃদ্ধি হোৱাবন্ধ কৰে, অধ্যয়নটোৱে বিচাৰি পাইছে দেখা গৈছে। আদা ক্ৰয় কৰাটো কেমোমাইল চাহৰ দৰে সহজ।

ঘৰত সতেজ আদা চাহ বনাবলৈ:

  • সম্পৰ্কে আদাৰ এটা সৰু টুকুৰা বাকলি আৰু টুকুৰা কৰক, আকাৰত 2 চেণ্টিমিটাৰ।
  • আদা প্ৰায় 10 মিনিটৰ বাবে 2 কাপ পানীত উতলাওক।
  • অধিক তাৰ পিছত গৰমৰ পৰা আঁতৰ কৰক, আপোনাৰ ইচ্ছা অনুসৰি মৌ বা নেমু যোগ দিয়ক আৰু ভিতৰলৈ ৰাখক।

আপুনি আমাৰ প্ৰবন্ধটোও পঢ়িব পাৰে, য'ত আমি আদাৰ 11 টা বৈজ্ঞানিকভাৱে প্ৰমাণিত লাভালাভৰ বিষয়ে কওঁ।

পলিচিষ্টিক ডিম্বাশয় চিণ্ড্ৰোম (পিচিওএছ) আৰু বিদ্যমান ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট আপুনি আপোনাৰ পুষ্টিৰ যথেষ্ট যত্ন লোৱা উচিত যাতে ই আঁতৰি নাযায়। কাৰণ ডিম্বাশয় কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত প্ৰায় আধা মহিলা মেদবহুল বুলি ধৰা পৰিছিল। ই পৰামৰ্শ দিয়ে যে অত্যাধিক ওজন বৃদ্ধিয়ে ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। ই এক সূচক হ'ব পাৰে।

সেয়েহে তলত পোৱা খাদ্য যি ওজন বৃদ্ধি আৰু ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ প্ৰভাৱিত কৰে সম্ভৱ আপুনি যিমান সম্ভৱ কম সেৱন কৰা উচিত:

  1. বগা পিঠা
  2. বগা আলু
  3. বগা ময়দাৰে তৈয়াৰ কৰা সকলোবোৰ
  4. পেষ্ট্ৰী, ডেজাৰ্ট, কেক আৰু অন্যান্য চেনীযুক্ত খাদ্য
  5. সংসাধিত কাৰ্বোহাইড্ৰেট গ্ৰহণ কৰাৰ সলনি, ইনচুলিন প্ৰতিৰোধৰ ভাৰসাম্য আৰু যুঁজ দিয়াত সহায় কৰা খাদ্য যোগ দিয়ক চেষ্টা কৰক।

স্বাস্থ্যকৰ আৰু অনুমোদিত খাদ্যবোৰ হৈছে:

  • ব্ৰকলি উচ্চ আঁহযুক্ত খাদ্য যেনে সেউজীয়া, কাঠবাদাম, ষ্ট্ৰবেৰী আৰু জুকিনি
  • মাছ চয়া চীজ আৰু চিকেন সহ ক্ষীণ প্ৰ'টিন
  • বিলাহী হালধি, বন্ধাকবি, জলফাই তেল আৰু কাঠবাদাম সহ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী খাদ্য আৰু মচলা

ওজন হ্ৰাস কৰা বা যদি আপোনাৰ আহাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সমস্যা হৈছে, আপোনাৰ চিকিৎসকক সহায় বিচাৰিব বা ডায়েটিশিয়ান এজনৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

কেৰাটোজ অপতৃণে আপোনাৰ ঋতুস্ৰাৱৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰে: ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ বাবে কেৰাটোজ ঘাঁহ ঋতুস্ৰাৱৰ অনিয়মৰ সন্তুলন তত্বাৱৱশতক কৰিব পাৰে। সাধাৰণতে, গৰম হয় চাপ, নিশা ঘাম, হৃদস্পন্দন, টোপনিৰ সমস্যা আৰু খিংখিঙীয়া হোৱা কেৰালাইজড ঘাঁহ, যাক ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, সাৱধানে খোৱা প্ৰয়োজন। কাৰণ পেট সমস্যা আৰু চোকোৰা। ই যকৃতৰ ক্ষতিও কৰে তাত বৈজ্ঞানিক গৱেষণাও আছে যি উপস্থিত থাকিব পাৰে।

গ্ৰাউণ্ড লিনেন বীজৰ সৈতে আপোনাৰ হৰমনৰ ভাৰসাম্য ৰাখে: ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ বাবে হৰমন ভাৰসাম্যহীনতা হ্ৰাস কৰিবলৈ প্ৰতিদিনে 30 গ্ৰাম লৈকে ফ্লেক্সচিড আপুনি ইয়াক গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ফ্লেক্সচিড হৈছে এক হৰমন ষ্টেবিলাইজাৰ ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ বিৰুদ্ধে উপযোগিতা, যদিও ই ইয়াৰ বিশেষত্ববোৰ প্ৰকাশ কৰিছে এইটো নহয় বুলি পৰামৰ্শ দিবলৈ কোনো গৱেষণা নাই।

ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট প্ৰাকৃতিক চিকিৎসা পদ্ধতিৰ বিষয়ে অন্তিম শব্দ

দেখা যায়, ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট পাচলিৰ চিকিৎসাত আদা হৈছে আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী খাদ্য। ডিম্বাশয়ৰ চিষ্টৰ ফলত হোৱা বিষ আৰু অন্যান্য প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিবলৈ অন্যান্য প্ৰয়োগৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। অৱশ্যে, যদিও আদাৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱ আছে, চিকিৎসাত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ চিকিৎসা সহায় হৈছে সহায় প্ৰাপ্ত কৰা। কিয়নো ডিম্বাশয়ৰ চিষ্ট হৈছে এক স্বাস্থ্যসমস্যা যাৰ ফলত অধিক বেয়া সমস্যা হ'ব পাৰে। এইটো এটা বিকাৰ যাক আপুনি সাৱধানতা অৱলম্বন কৰি চিকিৎসা ল'লে সহজে পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

উৎস: https://www.healthline.com/health/womens-health/ovarian-cyst-treatment-at-home