ডিটক্সিং ক্ষতিকাৰক নে উপকাৰী? ডিটক্সৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ কি?

ডিটক্সিং ক্ষতিকাৰক নে উপকাৰী? যিসকলে ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে, স্বাস্থ্যৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব বিচাৰে আৰু অধিক শক্তিশালী শৰীৰ আছে তেওঁলোকে ডিটক্সিং হৈছে এক পদ্ধতি। কিন্তু ডিটক্সবোৰ সঁচাকৈয়ে সিহঁতে কোৱাৰ দৰে উপযোগী নে সেইবোৰৰ ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে? যদি আপুনি ডিটক্সকৰাৰ কথা ভাবি আছে, প্ৰথমে আমাৰ প্ৰবন্ধটো পঢ়ক।

ডিটক্সিং কি?

আজি, এক স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীৰ বাবে ইতিবাচক পদক্ষেপ এইটো পেলাই দিয়াৰ সময়। কিন্তু মাত্ৰ এটা কথা হ'ল আপোনাৰ স্বাস্থ্য সলনি কৰা। ই পৰ্যাপ্ত নহ'বও পাৰে। আপোনাৰ জীৱনশৈলীৰ পৰা আপোনাৰ খোৱা আৰু সুৰাপান স্বাস্থ্যকৰ হোৱালৈকে আপুনি বহুতো বস্তু পুনৰীক্ষণ কৰিব লাগিব।

ডিটক্স, যাক কেতিয়াবা "পৰিষ্কাৰ" বুলি কোৱা হয়, হৈছে তেওঁলোকে স্বাস্থ্য পদ্ধতি হিচাপে তেওঁলোকৰ জনপ্ৰিয়তা বজাই ৰাখিছে। যে আপুনি এই ক্ষেত্ৰত বিশেষজ্ঞ দাবী কৰক যে ডিটক্সে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে আৰু তেওঁলোকে তৰ্ক কৰে যে তেওঁলোকে আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰত অৰিহণা যোগায়। অভিপ্রেত সৰু, সৰু স্বাস্থ্যৱান আৰু অধিক উদ্যমী অনুভৱ কৰা। ঠিক আছে, কিন্তু ডিটক্সে আপোনাৰ ওপৰত এই প্ৰভাৱবোৰ পেলায়। নে ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ স্বাস্থ্য নাইকিয়া হ'ব?

আমি তিনিটা শিৰোনামৰ অধীনত সাধাৰণতে ডিটক্স সংগ্ৰহ কৰিব পাৰোঁ:

  • কঠিন খাদ্যৰ সলনি তৰলৰ সৈতে কি কৰা হৈছে
  • শৰীৰৰ প্ৰাকৃতিক পৰিষ্কাৰ প্ৰক্ৰিয়া সমৰ্থন কৰাৰ দাবী কৰা হৈছে
  • হজম নিয়ন্ত্ৰণ কৰক আৰু অন্ত্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰক যিসকলে তৰ্ক কৰে যে ই পৰিষ্কাৰ কৰে

ডিটক্স, শৰীৰৰ পৰা অতিৰিক্ত বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ োৱা, হজম কৰা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰা আৰু বিপাক পুনৰ সংগঠিত কৰা ইয়াৰ বাবে এটা সঁজুলি হিচাপে প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে।

ডিটক্সিং অসুবিধাজনক নে পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে?

ডিটক্সৰ উদ্দেশ্য হৈছে প্ৰতিদিনে আমাৰ শৰীৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা এয়া হৈছে বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰা – বায়ুত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থ, আমি খোৱা বা ব্যৱহাৰ কৰা খাদ্য সামগ্ৰীৰ ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থৰ দৰে। এয়া সাধাৰণতে শৰীৰৰ অনাহাৰ, ডাঙৰ খাদ্য গ্ৰহণ সীমিত কৰা, গোটা খাদ্যৰ সলনি তৰল সেৱন কৰা বা এক টন পানী খোৱা, আৰু এই সকলোবোৰ আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া।

গতিকে ডিটক্সে আপোনাক এটা স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ দিয়ে যাক তেওঁলোকে আপোনাক প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে তেওঁ এইটো প্ৰদান কৰিব নোৱাৰে। বাস্তৱত, ডিটক্সে স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায় ইয়াৰ ওপৰত প্ৰায় কোনো বৈজ্ঞানিক তথ্য নাই। আনহাতে, আপোনাৰ শৰীৰ ডিটক্সৰ সৈতে অনাহাৰৰ বহুতো বিপদাশংকা আছে যি স্বাস্থ্যক নেতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিব চাল।

ফল আৰু পাচলিৰ ৰসৰ সৈতে ডিটক্সিং

শৰীৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ ডিটক্সৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অংশ পাচলি আৰু ৰস পান কৰি তৈয়াৰ কৰা হয়। যেতিয়া আহাৰত যোগ দিয়া হয়, ই যথেষ্ট হয় ফল আৰু পাচলিৰ ৰস যি ডিটক্স হিচাপে এক স্বাস্থ্যকৰ আৰু পুষ্টিকৰ সামগ্ৰী হ'ব পাৰে যেতিয়া পছন্দ কৰা হয় ই আপোনাৰ স্বাস্থ্য ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে। আনহাতে, এই কাম কৰা বহুতো লোক। কোম্পানীটোৱে ফল আৰু পাচলিৰ ৰস ডিটক্স সামগ্ৰী হিচাপে বিক্ৰী কৰে। অৱশ্যে, এই পানীবোৰ অৱশ্যে, যেতিয়া সেইবোৰ নতুনকৈ চেপি দিয়া হয় তেতিয়া সেইবোৰ স্বাস্থ্যৱান হয়।

যেতিয়া আপুনি ফল আৰু পাচলিৰ ৰস ডিটক্স হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে, আপোনাৰ শৰীৰ তেওঁক প্ৰয়োজনহোৱা বহুতো ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ পৰা বঞ্চিত কৰে। ডিটক্স সময় অপৰিৱৰ্তনীয় স্বাস্থ্য সমস্যাৰ সৈতে ইয়াৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে। বিশেষকৈ এনে ডিটক্স, যেনে প্ৰ'টিন আৰু চৰ্বি ইয়াৰ ফলত আপুনি শৰীৰৰ মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা বোৰৰ পৰা আঁতৰি থাকে। এইটো মাত্ৰ সেয়াই। অৱশ্যে ডিটক্সৰ সময়ত অনুভৱ কৰা ভোক নহয়; নিম্ন ৰক্ত শৰ্কৰা, মগজুত দৃশ্যমান সমস্যা যেনে টাৰ্বিডিটি, শক্তি হ্ৰাস আৰু ভাগৰ সে এটা খুলে ফেলবে।

লিভাৰ ডিটক্স ক্ষতিকাৰক নেকি?

ডিটক্স কৰা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অঙ্গবোৰৰ ভিতৰত এটা হ'ল যকৃত। ক যকৃতৰ ডিটক্সৰ উদ্দেশ্য হৈছে যকৃতৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰি শৰীৰ পৰিষ্কাৰ কৰা প্ৰণালী। যকৃত শক্তিশালী কৰাৰ বাবে এই ডিটক্স পদ্ধতি ভাল এইটো এটা ধাৰণা যেন লাগিব পাৰে, কিন্তু সাৰাংশত এইটো নহয়।

স্বাস্থ্যকৰ যকৃতৰ বাবে কি কৰিব লাগে ইয়াক সকলো ধৰণৰ পাচলি, সুৰাৰ পৰা কেঁচা কৈ ৰান্ধিব বা খাব লাগে ধূমপান, অপ্ৰয়োজনীয় ড্ৰাগ ব্যৱহাৰৰ দৰে অভ্যাস পৰিহাৰ কৰিব চলুটেবল আঁহ থকা খাদ্য যেনে বুট, বীন, বাদাম আপুনি যথেষ্ট পৰিমাণে সেৱন কৰা উচিত। সন্তুলিত আৰু নিয়মীয়া ধৰণে খোৱাৰ যত্ন ল'ব আপুনি ইয়াক দেখুৱাব লাগিব। অৱশ্যে, ইয়াৰ মাজতে, আপুনি পৰ্যাপ্ত পানী ল'বলৈ পাহৰিব নালাগে।

খাদ্যৰ সীমাবদ্ধতাৰে তৈয়াৰ কৰা ডিটক্স

ডিটক্সৰ আন এক প্ৰকাৰ, কিছু খাদ্য বা খাদ্য শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰাৰ বাবে। ইয়াক আঁতৰাবলৈ। আপোনাৰ আহাৰত কিছুমান খাদ্য সীমিত কৰক বা সচেতনভাৱে কৰিলে উপযোগী হ'ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, গ্লুটেন আনহাতে, ইয়াক থকা পুষ্টিবোৰ আহাৰৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰ কৰাটো যথেষ্ট উপযোগী শৰীৰে হজম কৰাত অসুবিধা হোৱা গাখীৰসদৃশ খাদ্য আঁতৰ কৰাটোও উপযোগী অৱশ্যে, দুগ্ধজাত সামগ্ৰীৰ বিষয়ে ইয়াত উল্লেখ কৰা হোৱা নাই। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি স্বাভাৱিক গাখীৰ গ্ৰহণ নকৰে, চীজ, দৈ, বাটাৰমিল্ক আৰু কেফিৰৰ দৰে বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা কিণ্বিত আৰু গুৰি কৰা আপুনি দুগ্ধজাত সামগ্ৰী গ্ৰহণ কৰিব পাৰে, যি এক অতি উপযোগী পদ্ধতি হ'ব।

কিন্তু আপোনাৰ আহাৰৰ তালিকাৰ পৰা প্ৰতিটো সূক্ষ্মতা আঁতৰ কৰাটো ইমান উপযোগী নহ'ব। আপোনাৰ শৰীৰক প্ৰয়োজন হোৱা পুষ্টিপূৰণ কৰিব পৰা আহাৰতালিকা এখন সৃষ্টি কৰাটো বিশেষভাৱে উপযোগী হ'ব। কাৰণ বেছিভাগ মানুহে ডায়েটিং কৰোঁতে এটা উপায়েৰে খোৱাৰ ভুল কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, কেৱল প্ৰ'টিন যুক্ত খাদ্য গ্ৰহণ কৰা বা কেৱল গাখীৰ-কেৱল আহাৰ অনুসৰণ কৰা। এই পদ্ধতিবোৰ বিপদজনক প্ৰয়োগ যিবোৰৰ অতি ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ থাকিব পাৰে।

যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি গাখীৰ কনান কাৰাটাই, আহমেদ মাৰাঙ্কি, ইব্ৰাহিম চাৰাসন্মুখোগ্লুৰ ক্ষতিকাৰকতাৰ বিষয়ে আমাৰ প্ৰবন্ধটো পঢ়িব পাৰে।

অন্ত্ৰ পৰিষ্কাৰ কৰা ডিটক্স

বেছিভাগ লোকক তেওঁলোকৰ পাচন তন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ প্ৰয়োজন। ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ অন্ত্ৰ পৰিষ্কাৰ কৰা ডিটক্স, আনকি ই অধিক স্বাস্থ্যকৰ হ'লেও তেওঁলোকে ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰি ৰাখিছিল। এই ডিটক্সবোৰত, লক্ষ্য হৈছে অন্ত্ৰৰ চলাচল ত্বৰান্বিত কৰা আৰু ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থবোৰ দ্ৰুতগতিত স্খলিত হ'বলৈ দি তাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ চেষ্টা কৰা। অৱশ্যে, আমাৰ অন্ত্ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আমাৰ শৰীৰক প্ৰয়োজন হোৱা পুষ্টিগ্ৰহণ কৰা হয় অঙ্গ। অচেতন অন্ত্ৰৰ ডিটক্স, পুষ্টিগত বিকাৰ আৰু এই ভিত্তিৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে আন ৰোগৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

আনহাতে, অন্ত্ৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ প্ৰয়োগ; পেটৰ টান, সেইবোৰৰ ফলত ডায়েৰিয়া আৰু বমি হ'ব পাৰে। অধিক গুৰুতৰ পৰিণামৰ ভিতৰত আছে বেক্টেৰিয়া লগতে সংক্ৰমণ, অন্ত্ৰ ফুটা, বৃক্ক আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা আছে।

অন্ত্ৰ আৰু পাচন তন্ত্ৰৰ এক স্বাস্থ্যকৰ গাঁথনিলৈ ডিটক্স প্ৰয়োগৰ সলনি অধিক তন্তুযুক্ত খাদ্যৰ সৈতে সন্তুলিত আৰু নিয়মীয়াকৈ খোৱাটো আপোনাৰ বাবে অধিক লাভজনক হ'ব।

ডিটক্স কিয় ক্ষতিকাৰক আৰু অকাৰ্যকৰী

তাত্ত্বিকভাৱে, ডিটক্স যথেষ্ট ভাল লাগে। কিন্তু এয়া সত্য। যিটো সম্পূৰ্ণৰূপে অপ্ৰয়োজনীয়। কিয়নো আমাৰ শৰীৰত প্ৰাকৃতিক ভাৱে স্ব-পৰিষ্কাৰ কৰা হয় এক ডিটক্স প্ৰণালী আছে, আৰু আমাৰ যকৃতে ইয়াৰ আধাৰ গঠন কৰে। অন্যান্য এক পৰিৱৰ্তনত, আমাৰ যকৃতে আমাৰ শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰে আৰু নিষ্কাশন কৰে, গতিকে আমি স্বাস্থ্যকৰ অঙ্গ আৰু শৰীৰ পাওঁ। যদি আপুনি ইমান ক্ষতিকাৰক যদি আপুনি ডিটক্সেৰে পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে, আপুনি কৰিব পাৰে আপুনি ক্ষতিও কৰিব পাৰে। এনেদৰে উদ্দিষ্ট স্বাস্থ্যৱান জীৱনৰ পৰিৱৰ্তে, আপুনি ৰোগৰ সৈতে যুঁজিব লাগিব পাৰে।

ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ ডিটক্স কৰা লোকও আছে। হয়, কিছু পৰিমাণে কিছুমান প্ৰকাৰৰ ডিটক্সে আপোনাক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কিন্তু ডিটক্সৰ সৈতে, এটা নিৰ্দেশনা খাই ওজন হ্ৰাস কৰিলে ওপৰত উল্লেখ কৰা সমস্যাবোৰৰ মোকাবিলা কৰিব লাগিব তেওঁ আপোনাক এৰি দিব পাৰে। সেয়েহে, এজন বিশেষজ্ঞ ডায়েটিশিয়ানৰ সহায়ত, নিয়মীয়াকৈ খোৱা আৰু ব্যায়াম কৰি ওজন হ্ৰাস কৰাটো আপোনাৰ বাবে অধিক লাভজনক উইল।

স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ এটা ৰখাৰ বাবে দৈনিক ভিত্তিত আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা কিছুমান উপযোগী পদ্ধতি ইয়াত আছে:

  • দিনত যথেষ্ট পৰিমাণে পানী খোৱা
  • উচ্চ-আঁহযুক্ত আহাৰ অনুসৰণ কৰা
  • অতিৰিক্ত চেনী গ্ৰহণ নিম্নতম ৰাখিব
  • আপোনাৰ আহাৰত অধিক কেঁচা ফল আৰু পাচলি যোগ দিয়ক
  • সংসাধিত আৰু সাজু খাদ্য পৰিহাৰ কৰা
  • আৰাম আৰু আৰাম কৰিবলৈ যথেষ্ট সময় লোৱা
  • গভীৰ উশাহ-নিশাহৰ ব্যায়াম বা ধ্যান

উৎস: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/detox-cleanses-do-diets-work#liver-detox