টাৰাগান ঘাঁহৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি কি? গৰ্ভাৱস্থাত টাৰাগান উদ্ভিদ

টাৰাগান ঘাঁহৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ আছে যিবোৰ জনা প্ৰয়োজন। টাৰাগান ঘাঁহ, যাৰ যথেষ্ট উপযোগী গুণ আছে, অজ্ঞান আৰু অত্যাধিক গ্ৰহণ কৰিলে অবাঞ্ছিত ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়াসৃষ্টি কৰিব পাৰে। টাৰাগান ঘাঁহৰ প্ৰতি কোন আপত্তিজনক আৰু যিক্ষেত্ৰত ইয়াৰ লাভজনক প্ৰভাৱ আছে সেই প্ৰশ্নবোৰৰ বিৱৰণ তলৰ শীৰ্ষৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

টাৰাগান ঘাঁহৰ উৎস, লাভালাভ আৰু ক্ষতি কি?

টাৰাগান হৈছে এক উদ্ভিদ যি চিকোৰী পৰিয়ালৰ পৰা 1 মিটাৰ লৈকে উপনীত হ'ব পাৰে। ইয়াৰ দীঘল আৰু পাতল পাতপাত পাতল সেউজীয়া আৰু উজ্জ্বল, আৰু হালধীয়া ৰঙৰ ফুল থাকে। উদ্ভিদটোৰ নাম 'ড্ৰাকনকুলছ' ড্ৰেগন শব্দৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে আৰু সাপ আৰু অন্যান্য বিষাক্ত জন্তুৰ কামোৰাৰ চিকিৎসাত ইয়াৰ নিৰাময় প্ৰভাৱৰ বাবে নামকৰণ কৰা হৈছে। ৰন্ধন উপাদান আৰু টেনাযুক্ত খাদ্য উৎপাদনত টাৰাগোন হৈছে আটাইতকৈ বহুলভাৱে ব্যৱহৃত সুগন্ধি উদ্ভিদ।

টাৰাগান ঘাঁহৰ লাভালাভবোৰ কি?

টাৰাগানৰ উষ্ণ আৰু শুকান মেজাজ আছে। এই উদ্ভিদৰ কিছুমান উপযোগী গুণৰ ভিতৰত আছে:

  • টাৰাগন হৈছে লোহা, কেলচিয়াম আৰু মেঙ্গানিজৰ এক বৃহৎ উৎস আৰু ইয়াত পটাছিয়াম, মেগনেছিয়াম আৰু ভিটামিন এ আৰু চি থাকে।
  • টাৰাগনৰ এটা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈশিষ্ট্য হৈছে দাঁত আৰু গুৰিৰ বিষ হ্ৰাস কৰা, দৰাচলতে, এই উদ্ভিদটো চিবালে ৰক্তক্ষৰণ প্ৰতিহত কৰে আৰু মুখৰ ঘা আৰোগ্য কৰে। এইটো ইউজেনল নামৰ পদাৰ্থৰ বাবে হয়, যি এই উদ্ভিদত থাকে।
  • টাৰাগান গাঁঠিৰ বিষৰ বাবে উপযোগী আৰু বেদনাদায়ক ঋতুস্ৰাৱৰ ৰক্তক্ষৰণউন্নত কৰে; খাদ্যৰ সৈতে খোৱাটো আটাইতকৈ ভাল।
  • টাৰাগনে খোৱা, খোৱা আৰু অত্যাধিক খোৱাৰ বাবে পেটৰ বিষ উপশম কৰাত সহায় কৰে। লগতে, যদি আপোনাৰ পেট শক্তিশালী নহয় আৰু ইয়াৰ ক্ষৰণ দুৰ্বল হয়, খাদ্যেৰে এই আবিনা খোৱাটোৱে আপোনাক সহায় কৰিব। সাধাৰণতে টাৰাগন আপোনাৰ পাচন প্ৰণালীৰ বাবে অতি উপযোগী আৰু পেটৰ বিষ আৰু পেটৰ বিষ ৰক্ষা কৰে।
  • টাৰাগোনে কিছুমান ভাইৰাছ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ বিৰুদ্ধে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে।
  • টাৰাগান চাহ খালে ক্লান্তি উপশম কৰে, স্নায়ু শান্ত কৰে আৰু অনিদ্ৰা সমস্যাৰ বাবে এটা ভাল সমাধান।
  • এথাৰোস্ক্লেৰোচিছ আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ প্ৰতিহত কৰাটো টাৰাগনৰ অন্যান্য লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত আছে; পাত বোৰ চিবাব লাগে বা খাদ্যত যোগ কৰিব লাগে।
  • টাৰাগান ব্ৰু পান কৰিলে গাউট আৰু বাত বিষৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে। এই উদ্ভিদৰ 10 গ্ৰাম 300 চিচি পানীত সিদ্ধ কৰক আৰু প্ৰতিদিনে 1 কাপ খাব।
  • টাৰাগানৰ বহুতো এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণ আছে যি ফ্ৰী ৰেডিকেল নামৰ পদাৰ্থবোৰ নিষ্ক্ৰিয় কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

টাৰাগান ঘাঁহৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি?

টাৰাগান ঘাঁহ কিছুমান লোকৰ বাবে ক্ষতিকাৰক, আৰু অত্যাধিক খোৱাৰ ফলত বিভিন্ন সমস্যা হ'ব পাৰে। এই উদ্ভিদৰ দীৰ্ঘম্যাদী ব্যৱহাৰে ইষ্ট্ৰোজেন হৰমনৰ ভাৰসাম্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱৰ বাবে কৰ্কট ৰোগলৈকে বহুতো ৰোগসৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইষ্ট্ৰোজেনৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ আৰু ভ্ৰূণৰ ক্ষতি হোৱাৰ সম্ভাৱনাৰ বাবে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত টাৰাগান ঘাঁহ খোৱা যথেষ্ট সুবিধাজনক। সেয়েহে, গৰ্ভধাৰণ আৰু দুগ্ধপানৰ সময়ত আপুনি টাৰাগান ঘাঁহ গ্ৰহণ কৰিব নালাগে। ইয়াৰ উপৰিও, টাৰাগানৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ ফলত গৰ্ভৱতী মহিলাৰ গৰ্ভপাত হ'ব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ ক্ষতিৰ ফলত গৰ্ভপাত হয় নেকি? আপুনি আমাৰ শীৰ্ষক প্ৰবন্ধটো পৰ্যালোচনা কৰিব পাৰে।

টাৰাগান ঘাঁহ কোনে ব্যৱহাৰ কৰিব নকৰে?

টাৰাগান ঘাঁহ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অসুবিধাজনক লোকসকল নিম্নলিখিত ধৰণৰ:- গৰ্ভৱতী ম
হিলাসকলে কেতিয়াও টাৰাগান ঘাঁহ খাব নালাগে। – স্তন
্যপানৰ সময়ত টাৰাগান ঘাঁহ খোৱা টো সুবিধাজনক হ'ব পাৰে।- এ
লাৰ্জিক শৰীৰ থকা লোকসকলে টাৰাগান ঘাঁহ খাব নালাগে। – হৰম
ন থেৰাপী কৰা লোকসকলে টাৰাগান ঘাঁহ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

টাৰাগান ঘাঁহৰ ভিটামিন আৰু খনিজ কি?

টাৰাগনত খনিজ আৰু ভিটামিন নিম্নলিখিত ধৰণৰ:- মেংগানিজ, –
আইৰণ, – ক
েলচিয়
াম, – ভি
টামিন এ,-
ভিটামিন চি।

উৎস