ঘৰৰ ওঁঠৰ যত্নৰ বাবে ৰেচিপি আৰু প্ৰাকৃতিক ওঁঠযত্নৰ পৰামৰ্শ

ঘৰত ওঁঠৰ যত্ন বিশেষকৈ মহিলাসকলৰ বাবে আটাইতকৈ কৌতূহলজনক সমস্যা। আমাৰ শৰীৰত এক পৃথক প্ৰকাৰৰ যত্ন আছে যাক প্ৰতিটো অঞ্চলত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। হাত, ভৰি, নখ, চুলি, চকুৰ পটা… তেতিয়া আমি নিজকে এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ সময় দিব লাগিব। যত্নৰ ক্ষেত্ৰত অলপ বেছি অৱহেলিত হোৱা এটা ক্ষেত্ৰ আছে, যিটো হৈছে ওঁঠ। ওঁঠবোৰঅধিক জীৱন্ত, পূৰ্ণ, মসৃণ, স্বাস্থ্যৱান আৰু ৰঙীন দেখাবলৈ কিছু যত্নৰ প্ৰয়োজন। যদি আমি এই প্ৰকাৰৰ যত্নৰ বাবে ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ বাবে পৰিশোধ কৰিব নিবিচাৰো, আমি ঘৰত প্ৰয়োগ কৰিব পৰা সৰল আৰু ব্যৱহাৰিক পদ্ধতিৰ সৈতে প্ৰয়োজনীয় যত্ন প্ৰদান কৰিব পাৰোঁ।

ঘৰত লিপ কেয়াৰ আৰু অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী

প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী:

1 চাহ চামুচ মৌ, 1 চাহ চামুচ কাৰ্বনেট আৰু 3 টোপাল জলফাই তেল

প্ৰথমতে, কাৰ্বনেট আৰু মৌ ভালদৰে মিহলি হয়। মই যাম। মিশ্ৰিত কাৰ্বনেট আৰু মৌৰ স্থিৰতা অধিক তীব্ৰ হ'ব। এইটো মিশ্ৰণটো ওঁঠত প্ৰয়োগ কৰা হয়। কেইমিনিটমান অপেক্ষা কৰাৰ পিছত, গৰম পানীৰে আৰু ওঁঠত জলফাই তেল ঘঁহি দিয়া হয়। 7-8 মিনিটৰ বাবে জলফাই তেলৰ সৈতে অপেক্ষা কৰাৰ পিছত, ওঁঠবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰা হয়।

্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী:

1 চাহ চামুচ জলফাই তেল আৰু 1 চাহ চামুচ দানাযুক্ত চেনী।

গৰম গা ধোৱাৰ পিছত জলফাই তেল আৰু দানাযুক্ত চেনী একেলগে ওঁঠবোৰ লৰাই মালিচ কৰক, কেইমিনিটমান অপেক্ষা কৰক, তাৰ পিছত গৰম পানীৰে পৰিষ্কাৰ কৰা হৈছে।

প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী:

1 চাহ চামুচ কঠিন নাৰিকল তেল

গোটা নাৰিকল তেলৰ সৈতে ওঁঠভালদৰে মালিচ কৰক নিৰ্মিত। 7-8 মিনিট অপেক্ষা কৰাৰ পিছত, নেপকিনৰ সৈতে পাতল টেম্পন এটা তৈয়াৰ কৰা পৰিষ্কাৰ কৰা হৈছে। নাৰিকল তেল ধুই পেলোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই।

প্ৰাকৃতিক ওঁঠযত্নৰ পৰামৰ্শ

  • যদি ওঁঠবোৰ ফাটি যোৱা আৰু শুকান দেখায়, এয়া সম্ভৱতঃ তৃষ্ণাৰ বাবে। আপুনি অত্যাধিক গৰম, অত্যাধিক ঠাণ্ডা, বা বতাহৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিব পাৰে। পানীৰ প্ৰয়োজনীয়তা তৎক্ষণাৎ যথেষ্ট পৰিমাণে পানী খাই সম্পূৰ্ণ হয়।
  • যিসকলে সকলো সময়তে ওঁঠ চাটে আৰু কামোৰে তেওঁলোকে কয় যে তেওঁলোকে শুকান ওঁঠ আৰু ফাটৰ বাবে এনে কৰে, কিন্তু এই অভ্যাসবোৰৰ ফলত শুষ্কতা আৰু ফাট পৰে যাক জনা প্ৰয়োজন। সেয়েহে, যিসকলৰ এই অভ্যাসআছে তেওঁলোকে যিমান সম্ভৱ সোনকালে বন্ধ কৰিব লাগে।
  • দাঁতৰ উপৰিও, ওঁঠৰ বাবে কোমল টুথব্ৰাছ এটাও প্ৰাপ্ত কৰিব লাগে। মৃত ছালৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ টুথব্ৰাছেৰে ওঁঠবোৰ লাহেকৈ ব্ৰাছ কৰাটো অতি উপযোগী হ'ব।
  • মন কৰিব লগীয়া যে ব্যৱহৃত ওঁঠ সুৰক্ষা ক্ৰীমবোৰত চানস্ক্ৰীণৰ গুণাগুণ আছে আৰু ইয়াত প্ৰাকৃতিক তেল থাকে। অত্যাধিক সূৰ্য্যৰ ফলত ওঁঠ শুকাই যায়।

হোম লিপ কেয়াৰৰ বাবে অন্যান্য পৰামৰ্শ

  • যিসকল লোকে নাকৰ মাজেৰে উশাহ ল'ব নোৱাৰে তেওঁলোকৰ মুখ খোলা ৰাখি শুই থাকে। এনেদৰে শুই থকা লোকসকলে ৰাতিপুৱা মুখ আৰু ওঁঠ শুকান কৰি সাৰ পায়, আৰু এই শুষ্কতা গোটেই দিনটো থাকে। যদি এনে অৱস্থা ঘটিব বুলি ভবা হয়, কাৰণটো তৎক্ষণাৎ বিচাৰি উলিয়াব লাগে আৰু চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব লাগে।
  • ভিটামিন ই আৰু বি থকা পুষ্টি গ্ৰহণ কৰাৰ যত্ন ল'ব লাগে, যি ওঁঠৰ বাবে ভাল হ'ব।
  • পেপাৰমিণ্ট তেল দুয়োটাই ওঁঠক পুষ্টি প্ৰদান কৰে আৰু সিহঁতক সঞ্চালন দ্ৰুত কৰাৰ কাৰণে ডাঠ দেখায়।
  • সস্তীয়া আৰু নিম্ন মানদণ্ডৰ ওঁঠৰ প্ৰসাধন ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।
  • অৱশেষত, বিশেষকৈ ডাঠ, মেট লিপষ্টিক ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে লিপষ্টিকত লিপবাম প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। স্বাস্থ্যৱান আৰু ধুনীয়া দেখা ওঁঠবোৰ আত্মবিশ্বাসী হাঁহিৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। সেয়েহে, ওঁঠৰ যত্ন ল'ব লাগে।

যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি শীতকালত কেনেদৰে চুলিৰ যত্ন ল'ব লাগে আৰু ঠাণ্ডা বতৰত চুলি কেনেদৰে সুৰক্ষিত কৰিব লাগে সেই বিষয়ে আমাৰ প্ৰবন্ধটো চাব পাৰে।

ৱিকিত ওঁঠ: https://tr.wikipedia.org/wiki/Dudak

যদি আমি নগ্ন লিপষ্টিক ব্যৱহাৰ কৰোঁ তেন্তে কি বিবেচনা কৰা উচিত? ডাঠ, পাতল, ঘেঁহুৰ ছাল