গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ ক্ষতিৰ ফলত গৰ্ভপাত হয় নেকি?

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ ক্ষতি কি সেই প্ৰশ্নবোৰৰ ভিতৰত আছে যাৰ বিষয়ে গৰ্ভৱতী মাতৃসকলে আগ্ৰহী। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত আপুনি কিমান নহৰু খাব লাগে? গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ লাভালাভ আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি? আমি আপোনাৰ বাবে প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰবোৰ গৱেষণা কৰিছো।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ ক্ষতি কি?

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নহৰু গ্ৰহণ কৰিলে কিছু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ'ব পাৰে, কিন্তু আপোনাৰ সিদ্ধান্তত নহৰু খোৱা আৰু সন্তুলিত ধৰণে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত কোনো ক্ষতি নকৰে। অৱশ্যে, আপুনি কিছুমান অপ্ৰিয় পৰিণাম অনুভৱ কৰিব পাৰে, বিশেষকৈ যদি আপুনি গৰ্ভধাৰণৰ দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় তিনিমাহত যথেষ্ট নহৰু গ্ৰহণ কৰে। সেয়েহে, আপুনি আপোনাৰ গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত আপুনি কিমান নহৰু খাব পাৰে তাৰ বিষয়ে নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত কিমান নহৰু খাব পাৰি?

সাধাৰণতে গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত, আপুনি প্ৰতিদিনে দুইৰ পৰা চাৰি টা লবঙ্গ নহৰু সুৰক্ষিতভাৱে খাব পাৰে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে প্ৰায় 600-1,200 মিলিগ্ৰাম নহৰুৰ আহৰণ, 0.03-0.12 মিলি নহৰু অত্যাৱশ্যকীয় তেল, 5 মিলি নহৰু। আপুনি 400 মিলিগ্ৰাম নহৰুৰ নিষ্কাশনৰ পৰা প্ৰাপ্ত পৰিপূৰক পিলবোৰ দিনত তিনিবাৰতকৈ অধিক নহ'ব পাৰে। কিন্তু কেৱল ক্ষেত্ৰত কৃত্ৰিম নহৰু পিল আৰু বটল কৰা নহৰুৰ আহৰণ ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ লাভালাভ

সকলোৰে বাবে নহৰুৰ বহুতো স্বাস্থ্য লাভালাভ আছে, কিন্তু গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত এই লাভালাভবোৰ আৰু অধিক স্পষ্ট হৈ পৰে। সাধাৰণতে আমাৰ শৰীৰৰ বাবে নহৰুৰ কিছুমান লাভালাভ হৈছে:

  • নহৰুৱে উচ্চ ৰক্তচাপৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। উচ্চ ৰক্তচাপ বা প্ৰি-ইক্লেম্পচিয়া হৈছে দহজন গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ভিতৰত এজনে ভুগি থাকে। নহৰু গ্ৰহণ কৰি, আপুনি প্ৰস্ৰাৱত উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু উচ্চ স্তৰৰ প্ৰ'টিন থকাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
  • নহৰু খালে কেঁচুৱাটোৰ ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। গৱেষণাই দেখুৱায় যে যদি আপুনি নহৰু খায়, আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ ওজন কম বা অকাল হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট কম, কিয়নো ইয়াত আপোনাৰ আহাৰত নহৰু নাথাকে। পৰীক্ষাবোৰে এইটোও দেখুৱায় যে নহৰুৰ আহৰণে প্লাচেণ্টাল কোষৰ বৃদ্ধি উদ্দীপিত কৰে।
  • নহৰুৰ হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা আৰু কলেষ্টেৰলৰ স্তৰৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ আছে। নহৰুৰ পৰা পোৱা এলিচিনে কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে আৰু ইয়াক নিয়মৰ ওপৰলৈ উঠিবলৈ নিদিয়ে। ই তেজ পাতল হিচাপেও কাম কৰে যি ষ্ট্ৰোক বা হৃদআক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।
  • যদি আপুনি নিয়মীয়াকৈ নহৰু খায়, ই আপোনাক কিছুমান প্ৰকাৰৰ কৰ্কট ৰোগ, বিশেষকৈ কোলন কৰ্কট ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে। পিঁয়াজ, চিভ আৰু নহৰু খালে পেট আৰু খাদ্যনলীৰ কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰে, বিজ্ঞানীসকলে নিশ্চিত কৰিছে।
  • নহৰুৱে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এইটো জনা যায় যে নহৰু খালে ফ্লু, চৰ্দি আৰু অন্যান্য একে ধৰণৰ ৰোগ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। এইটো কেৱল আপোনাৰ নিজৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেনহয়, আপোনাৰ ভিতৰত বৃদ্ধি হোৱা সৰু শিশুটোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ।
  • নহৰুৰ এলিচিনে আপোনাক বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ সৈতে যুঁজ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। আমি আগতে উল্লেখ কৰা মাইক্ৰ'এলিমেণ্টত এলিচিনৰ এণ্টি-ফাংগাল গুণ আছে।
  • নহৰু খালে চুলি হেৰুওৱা প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত কিছুমান গৰ্ভৱতী লোক চুলি হেৰুওৱাত ভুগে। যদি আপুনি আপোনাৰ চুলি সুৰক্ষিত কৰিব বিচাৰে, কেৱল অলপ নহৰু খাব।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

জীৱনৰ বহুতো ভাল বস্তুৰ দৰে, যেতিয়া অত্যাধিক আৰু অজ্ঞানভাৱে গ্ৰহণ কৰা হয়, নহৰুৰ ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া থাকে। আমি নহৰুৰ লাভালাভবোৰৰ মাজত ওপৰত উল্লেখ কৰাৰ দৰে, নহৰুআপোনাৰ তেজ পাতল কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, কিছুমান ক্ষেত্ৰত, এইটো এটা ভাল কথা নহয়। আপুনি জনা উচিত আন এটা কথা হ'ল নহৰুৰ পৰিপূৰকে ইনচুলিনৰ সৈতে প্ৰতিক্ৰিয়া কৰিব পাৰে, লগতে কিছুমান এণ্টিকোৱাগুলাণ্ট ঔষধ। যদি আপুনি অত্যাধিক নহৰু খায়, আপুনি ইতিমধ্যে আপোনাৰ প্ৰতিৰক্ষাহীন পাচন প্ৰণালীব্যাহত কৰাৰ আশংকা কৰে। ইয়াৰ ফলত গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত পেটৰ সমস্যা হ'ব পাৰে, যিটো নিশ্চিতভাৱে আপুনি বিচৰা কিবা নহয়।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত খালী পেটত নহৰু খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ বিষয়ে এটা প্ৰশ্ন হ'ল খালী পেটত নহৰু খোৱা ক্ষতিকাৰক হ'ব নে নাই। গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত খালী পেটত নহৰু গিলিব বা খোৱাত কোনো প্ৰমাণিত ক্ষতি নহয়, যেতিয়ালৈকে ইয়াক অত্যাধিক কৰা নহয়। অৱশ্যে, যদি আপোনাৰ ডায়েবেটিচ বা ৰক্তক্ষৰণৰ আশংকা থাকে, গৰ্ভৱতী হোৱাৰ সময়ত যিমান সম্ভৱ নহৰু সেৱন সীমিত কৰক, বা আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ ফলত গৰ্ভপাত হয় নেকি?

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ বিষয়ে আন এটা সাধাৰণ চিন্তা হ'ল নহৰুৰ গৰ্ভপাত হ'ব পাৰে নে নাই। নহৰুৱে প্ৰকৃততে এইটো কৰিব পাৰে, ইয়াৰ সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বাবে। কিন্তু ইয়াৰ বাবে যথেষ্ট পৰিমাণৰ নহৰু খোৱা প্ৰয়োজন। সেয়েহে, স্বাস্থ্যকৰ গৰ্ভধাৰণ ৰখাৰ বাবে এক বা দুটাতকৈ অধিক লবঙ্গ নহৰু গ্ৰহণ নকৰাটো আটাইতকৈ যুক্তিসঙ্গত পছন্দ হ'ব। খালী পেটত নহৰু গিলাৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি আৰু নহৰুৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি: নহৰু খোৱাৰ বাবে কি ভাল? আপুনি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধবোৰো পৰ্যালোচনা কৰিব পাৰে।

নহৰুৱে গৰ্ভপাত ৰসৃষ্টি কৰে নেকি?

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত সামান্য পৰিমাণৰ নহৰু খালে গৰ্ভপাতৰ আশংকা বৃদ্ধি নকৰে। অৱশ্যে, অত্যাধিক পৰিমাণত দিনে 3-4 তকৈ অধিক নহৰু খোৱা বা গিলে গৰ্ভপাতৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে খালী পেটত নহৰু গিলিব পাৰে নেকি?

এইটো ভবা হয় যে প্ৰতিদিনে খালী পেটত নহৰু গিলে কোনো ক্ষতি নকৰিব, যদিহে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত 2-3 টা দাঁত নহৰু অতিক্ৰম নকৰে। অৱশ্যে, যদি আপোনাৰ ৰক্তক্ষৰণ বা ডায়েবেটিছ হোৱাৰ আশংকা থাকে, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত নহৰু গিলিব অসুবিধাজনক হ'ব পাৰে।
গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নহৰু খোৱাৰ ক্ষতি কি? গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত কিমান নহৰু খাব পাৰি। গৰ্ভৱতী হোৱাৰ সময়ত খালী পেটত নহৰু গিলে গৰ্ভপাত হয় নেকি?

উৎস