গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী আৰু ঠাণ্ডা বৰষুণ খোৱাৰ দ্বাৰা কেঁচুৱাৰ ক্ষতি হয় নেকি?

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানীৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে বেছিভাগ গৰ্ভৱতী মাতৃয়ে উদ্বিগ্ন, যেনে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাৰ দ্বাৰা কেঁচুৱাৰ ক্ষতি হয় নে নাই। এই বিষয়টোৰ বিষয়ে বহুতো গুজব আৰু কিংবদন্তী আছে, আৰু আমি কিছুমান আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সমাধান কৰিবলৈ এই প্ৰবন্ধটো প্ৰস্তুত কৰিছো।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাটোৱে কেঁচুৱাৰ ক্ষতি কৰে নেকি?

বহু প্ৰজন্মৰ বাবে, পিতৃ-মাতৃৰ মাজত ভুল বুজা হয় যে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱা আৰু আনকি আপোনাৰ শৰীৰক ইয়াৰ সৈতে উন্মুক্ত কৰাটো কেঁচুৱাটোৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। যিহেতু দেখা যায়, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানীৰ সংস্পৰ্শ হোৱাটো মাতৃ বা কেঁচুৱাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি কোনো বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই। দৰাচলতে, গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে স্বাভাৱিক লোকৰ পৰা যথেষ্ট পানী খাব লাগে। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত পানী ৰখাৰ ঠাণ্ডা সম্ভাৱনাও সঁচাকৈয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়। যদি আপুনি গ্ৰীষ্মকালত কিবা ঠাণ্ডা খাব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি পানীৰ ঠাণ্ডা খাব পাৰে।

স্নানৰ ক্ষেত্ৰত, গৰ্ভৱতী মাতৃসকলক অত্যাধিক গৰম স্নান নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়, গৰম পানীৰে বৰষুণ কৰাটো পিতৃ-মাতৃ আৰু কেঁচুৱা দুয়োৰে বাবে লাভজনক হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানীৰে বৰষুণ পৰিহাৰ কৰিব যাতে শৰীৰৰ দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীক ক্লান্ত নকৰে। সাৰাংশ কৰিবলৈ, আমি এই শাখাৰ শিৰোনামাটোত সোধা প্ৰশ্নটোৰ উত্তৰ হৈছে 'হয়', যেতিয়ালৈকে এইটো পৰিমাণত কৰা হয় আপুনি ঠাণ্ডা পানী খাব পাৰে আৰু ঠাণ্ডা বৰষুণ ল'ব পাৰে যদিহে আপুনি দীৰ্ঘ সময় ধৰি নাথাকে।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী আৰু ঠাণ্ডা বৰষুণ খোৱা

গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱা আৰু ঠাণ্ডা পানীৰে বৰষুণ কৰাৰ ক্ষতিৰ বিষয়ে কোনো স্পষ্ট তথ্য নাই। সেয়েহে আমি এই বিষয়টোৰ বিষয়ে আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় গুজববোৰ সম্বোধন কৰিব বিচাৰো। বহুলোকে বিশ্বাস কৰে যে যদি গৰ্ভৱতী ব্যক্তি এজনে ঠাণ্ডা পানী পান কৰে, কেঁচুৱাটোৰ নিউমোনিয়া, হাপানি আৰু আন বহুতো শ্বাসতন্ত্ৰৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক থাকে। এই বিশ্বাসৰ সঁচাকৈয়ে কোনো ভিত্তি নাই, কিয়নো অন্ত্ৰ আৰু জৰায়ুৰ মাজত কোনো পোনপটীয়া সংযোগ নাই, আৰু কেঁচুৱালৈ যোৱা সকলো বোৰ প্লাচেণ্টাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়।

তদুপৰি, যেতিয়া পানী কেঁচুৱাটোৰ ওচৰলৈ যায়, ই শৰীৰৰ উষ্ণতাৰ দৰে গৰম হয়, সেয়েহে এইটো বিশ্বাস কৰাৰ কোনো কাৰণ নাই যে ই ভ্ৰূণৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। মানুহে বিশ্বাস কৰা আন এটা কথা হৈছে যে ঠাণ্ডা পানীয় পান কৰিলে কেঁচুৱাটো কঢ়িয়াই দিব পাৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, শিশুৰ চলাচলৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে, কিন্তু ই সদায় প্ৰযোজ্য নহয়। কিন্তু এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সময়ত, যেনে গৰ্ভধাৰণ, আপুনি ইয়াক অত্যাধিক নকৰাকৈ ঠাণ্ডা পানী খাব লাগে, পাহৰা যে আপুনি সিদ্ধান্ত আৰু সন্তুলিত ধৰণে সকলো কৰিব লাগিব। যদি আপুনি বিচাৰে, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত পানী ব্যৱহাৰ – গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত কিমান লিটাৰ তৰল খাব লাগে? আপুনি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধটোপঢ়িব পাৰে।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাৰ ফলত গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত মাতৃ আৰু শিশুৰ কোনো ক্ষতি নহয়, যেতিয়ালৈকে ই অত্যাধিক নহয় আৰু ঠাণ্ডা হোৱাৰ কোনো আশংকা নাই।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানীৰে বৰষুণ কৰাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

গৰ্ভৱতী হোৱাৰ সময়ত ঠাণ্ডা বা অত্যাধিক গৰম পানীৰে বৰষুণ কৰাটো আটাইতকৈ অনুমোদিত পদ্ধতি নহয়। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত গা ধোৱাৰ আটাইতকৈ উপযোগী পদ্ধতি হৈছে গৰম পানীৰে বৰষুণ কৰা।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাটোৱে কেঁচুৱাৰ ক্ষতি কৰে নেকি?

যদিও গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাৰ দ্বাৰা কেঁচুৱাটোৰ ক্ষতি হ'ব নে নাই সেই বিষয়ে কোনো নিশ্চিত মতামত নাই, কিন্তু এইটো ভবা হয় যে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাটোৱে কেঁচুৱাটোক অত্যাধিক নকৰিলে ক্ষতি নকৰিব।
গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খোৱাটোৱে কেঁচুৱাটোৰ ক্ষতি কৰে নেকি? গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানীৰে বৰষুণ কৰাটো সুবিধাজনক নেকি? গৰ্ভৱতী সময়ত বৰফ ঠাণ্ডা পানী খোৱাৰ ক্ষতি কি?

উৎস