X

শিশুসকলক কিমান মাহ মাশৰু আৰু চুপ দিয়া হয়?

শিশুসকলক ভেঁকুৰ কিমান মাহ দিয়া হয় সেই প্ৰশ্নটো হৈছে মাতৃসকলে আগ্ৰহেৰে অপেক্ষা কৰি থকা প্ৰশ্নবোৰৰ ভিতৰত। যদিও কাঠফুলাবোৰে আপোনাক ফ্লেভাৰ আৰু লাভজনক ভিটামিন দিয়ে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে ই আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ বাবেও ভাল। শিশুৰ পুষ্টিত, কাঠফুলা আটাইতকৈ বিপদজনক খাদ্যৰ ভিতৰত আছে।

কিন্তু যদি আপুনি জানে কেঁচুৱাটোক কেতিয়া দিব লাগে, কি কাঠফুলা আৰু ইয়াক কেনেকৈ দিব লাগে, আপুনি আপোনাৰ কেঁচুৱাটোক সুৰক্ষিত কৰিব। এই প্ৰবন্ধত আমি বুজাবলৈ চেষ্টা কৰিছিলো যে কোন মাহৰ পৰা শিশুৱে কাঠফুলা খোৱা আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু কেনেকৈ কি প্ৰকাৰৰ কাঠফুলা খুৱাব লাগে।

শিশুসকলক কাঠফুলা দিয়া কিমান মাহ পিছত?

শিশুৱে প্ৰথম 10 মাহত কেতিয়াও কাঠফুলা খাব নালাগে। শিশুৱে আটাইতকৈ নিশ্চিত বিকল্প হিচাপে 12 মাহৰ পিছত কাঠফুলা খাব পাৰে। কিন্তু কিছুমান উপাদান আছে যিবোৰ শিশুক কাঠফুলা দিয়াৰ সময়ত আপুনি মনোযোগ দিব লাগে। ভেঁকুৰৰ প্ৰকাৰটো ভালদৰে জনা উচিত। অ-বিষাক্ত আৰু প্ৰমাণিত সংস্কৃতিত ভেঁকুৰ আৰু একে ধৰণৰ প্ৰজাতি বাছনি কৰিব লাগে।

শিশুসকলক কাঠফুলা খোৱাৰ আগতে, এজন বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ নিশ্চিতভাৱে গ্ৰহণ কৰিব লাগে। কাঠফুলা পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে আৰু ৰন্ধা উচিত আৰু কেঁচুৱাটোক খুৱাব লাগে। আনছলাৰ, যি মূলতঃ ভেঁকুৰটোশিশুৰ বাবে বিপদজনক কৰি তোলে; সেইবোৰ বিষাক্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা হৈছে যে সেইবোৰ ভালদৰে পৰিষ্কাৰ আৰু ৰন্ধা নহয়।

কেঁচুৱাক মাশৰু খোৱাৰ লাভালাভবোৰ কি?

মাশৰুৱে শিশুসকলক বহুতো লাভালাভ প্ৰদান কৰে, আৰম্ভণিতে পটাছিয়াম পৰিপূৰককৰণৰ সৈতে। কেৱল কেঁচুৱাটোক ভেঁকুৰৰ লাভালাভেই নহয়, ই মস্তিষ্কৰ বিকাশৰ বাবে যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ খনিজ প্ৰদান কৰে, যেনে চেলেনিয়াম। ইয়াত লোহা আৰু যথেষ্ট ফাইবাৰ থাকে। হাড়ৰ স্বাস্থ্য আৰু শক্তিশালী শিশু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ভিটামিন ডি, কাঠফুলাৰ ভিতৰত থকা ভিটামিনবোৰৰ ভিতৰত আছে।

যিদৰে দেখা যায়, কাঠফুলাৰ এক সমৃদ্ধ সমল থাকে যাক 12 মাহৰ পিছত কেঁচুৱাৰ আহাৰত যোগ কৰিব পাৰি। শিশুৰ সকলো লাভালাভ স্বত্বেও, অজ্ঞান ব্যৱহাৰৰ ফলত যথেষ্ট বিপদাশংকা হ'ব পাৰে। আমি এইটোও পৰামৰ্শ দিওঁ যে আপুনি শিশুৰ কাঠফুলাৰ এলাৰ্জিক প্ৰভাৱ আৰু শিশুক কেনেকৈ কাঠফুলা দিব লাগে তাৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ পঢ়িব।

আপুনি ভেড়াৰ পেটৰ কাঠফুলাৰ লাভালাভৰ বাবে লিংকটোত ক্লিক কৰিব পাৰে, আটাইতকৈ বেছি খোৱা কাঠফুলাবোৰৰ ভিতৰত এটা।

মাশৰুছ শিশুৰ বাবে এলাৰ্জি নেকি?

অৱশ্যে, শিশুৱে কিমান মাহৰ কাঠফুলা খাব পাৰে সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিয়াটো পৰ্যাপ্ত নহয়। কাৰণ কিছুমান ক্ষেত্ৰত, শিশু আৰু শিশুৰ লগতে কাঠফুলা খোৱা প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ ক্ষেত্ৰত এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া হ'ব পাৰে। আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ ভেঁকুৰ এলাৰ্জি আছে নে নাই জানিবলৈ:

  • যদি আপুনি প্ৰথমবাৰৰ বাবে আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ কাঠফুলা খুৱাবলৈ গৈ আছে, তেন্তে তেওঁক তিনি দিনৰ বাবে কাঠফুলাৰ বাহিৰে প্ৰথমবাৰৰ বাবে সোৱাদ ল'ব পৰা আন কোনো খাদ্য নিদিব।
  • মাশৰুবোৰ অতি কম পৰিমাণত খুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰক আৰু কেঁচুৱাটো খোৱাৰ পিছত ইয়াক লক্ষ্য কৰক।
  • যদি আপুনি দাগ, ৰঙা, বমি আৰু উশাহ লোৱাত অসুবিধাৰ দৰে লক্ষণবোৰ দেখিছে, কেঁচুৱাৰ কাঠফুলা দিয়া বন্ধ কৰক আৰু লগে লগে চিকিৎসালয়লৈ লৈ যাওক।

কেঁচুৱাক মাশৰু কেনেকৈ খুৱাব?

কেঁচুৱাৰ কাঠফুলা খোৱাৰ আগতে, আপুনি নিশ্চিত কৰিব লাগে যে এইটো বিষাক্ত নহয়, আপুনি ইয়াক ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু আপুনি ভালদৰে ৰান্ধিব। কেঁচুৱাটোৰ সুৰক্ষাৰ বাবে, আপুনি প্ৰথমে কিছুমান কাঠফুলা খাব পাৰে আৰু লক্ষ্য কৰিব পাৰে যে সেইবোৰৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱ আছে নেনাই।

সকলো সুৰক্ষা ব্যৱস্থাৰ পিছত, কেঁচুৱাটোক ভেঁকুৰটো কেনেদৰে খুৱাব লাগে সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিব পাৰি। ভেঁকুৰটো প্ৰকৃতিৰ দ্বাৰা কোমল কিন্তু চোবোৱাকঠিন। গতিকে 12 মাহৰ পিছত আপুনি সম্ভৱতঃ আপোনাৰ কেঁচুৱাক সন্মুখৰ দাঁতৰ কাঠফুলা দীঘল পটিত ৰন্ধা সৰু আঙুলিৰ বেধ দিব পাৰে।

যিসকল মাতৃয়ে ইচ্ছা কৰে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ শিশুক সহজে চিবাব পৰা পাচলি, সুৰক্ষিত চিবাবলৈ আকাৰ ভজাব পাৰে আৰু খুৱাব পাৰে। শিশুসকলক ওভেনত বেক কৰি বা তেলত ভজাৰ দ্বাৰা মাশৰুও দিব পাৰি, যদিহে তেওঁলোকে একে নিয়ম পালন কৰে।

যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি কাঠফুলা ভাজোৱা ৰেচিপি, মাশৰু ৰোষ্টিং ৰেচিপি আৰু বেকড ছেদাৰ মাশৰুৰ ৰেচিপিৰ লিংকবোৰত ক্লিক কৰিব পাৰে।

শিশুসকলক কাঠফুলা দিয়া কিমান মাহ পিছত? 7 মাহৰ শিশু আৰু 10 মাহৰ শিশুক মাশৰু চুপ দিব পাৰি নেকি? দহ মাহৰ শিশুৱে কাঠফুলা খায় নেকি?

শিশুসকলক মাশৰু দিয়াৰ বিষয়ে সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন

যদিও আমি মাহটোৰ বিষয়ে বহুতো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিছোঁ আৰু কি পৰিস্থিতিত শিশুৱে কাঠফুলা খাব পাৰে, কিছুমান সঘনাই সোধা প্ৰশ্নও আছে যাৰ বাবে অধিক নিৰ্দিষ্ট উত্তৰৰ প্ৰয়োজন হয়। যদি আপুনি বিচাৰে, হেডিংবোৰত এই প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ দিওঁ আহক।

শিশুৱে কাঠফুলা খাব পাৰে নেকি?

শিশুৱে 10 বছৰত আৰম্ভ কৰে, যেতিয়া আমি ক'ম যে তেওঁলোকে কাঠফুলা খাব পাৰে, কিন্তু আটাইতকৈ নিৰ্ভৰযোগ্য সময় হৈছে কেঁচুৱাটো এবছৰ বয়সৰ মাহ পিছত। এই সময়ছোৱাত, আমাৰ প্ৰবন্ধৰ বিৱৰণত বৰ্ণনা কৰা চৰ্ত অনুসৰি আপুনি আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ বাবে বিষাক্ত নহয় বুলি নিশ্চিত কাঠফুলা বোৰ দিয়াত কোনো ক্ষতি নাই। অৱশ্যে, এইটোও টোকা বনাব লাগে যে শিশুৰ ভেঁকুৰ এলাৰ্জি হ'ব পাৰে।

10 মাহৰ শিশুৱে কাঠফুলা খায় নেকি?

দহ মাহৰ শিশুৱে কাঠফুলা খাব পাৰে। অৱশ্যে, বিশেষজ্ঞসকলৰ সাধাৰণ মতামত হৈছে যে 12 মাহৰ সময়ৰ ম্যাদ শেষ হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে, কিয়নো আমি প্ৰায়ে আমাৰ প্ৰবন্ধত গুৰুত্ব দিওঁ। এই সময়শেষ হোৱাৰ পিছত, আপুনি আমাৰ প্ৰবন্ধত উল্লেখ কৰা নিয়মবোৰ অনুসৰণ কৰি কাঠফুলা আৰু কাঠফুলাৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ ব্যঞ্জনবোৰ সুৰক্ষিতভাৱে খুৱাব পাৰে।

10 মাহৰ শিশুৱে মাশৰুচুপ খায় নেকি?

10 মাহৰ শিশুৱে কাঠফুলাৰ চুপ বা ব্যঞ্জন খাব পাৰে আৰু সেইবোৰত কাঠফুলা থাকে। কিন্তু এইটো পৰামৰ্শ দিয়া নহয়। শিশুসকলৰ মাশৰুচুপ খোৱাৰ আটাইতকৈ সুৰক্ষিত সময় হৈছে যেতিয়া কেঁচুৱাটো এবছৰবয়সীয়া হয়। সেয়েহে, যদি আপুনি 10 মাহৰ শিশুক কাঠফুলা দিব বিচাৰে, আপুনি এজন চিকিৎসক বা শিশু বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

আপুনি 7 মাহৰ কেঁচুৱাক মাশৰুচুপ দিয়ে নেকি?

7 মাহৰ শিশুক মাশৰুচুপ দিয়াটো উপযুক্ত নহ'ব। কেঁচুৱাটোৰ বাবে কাঠফুলাৰ চুপ আৰু কাঠফুলা থকা ব্যঞ্জন খোৱাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় হৈছে 12 মাহ পূৰণ কৰা। সেয়েহে, কেঁচুৱাটোক কমেও 10 মাহ নোপোৱালৈকে মাশৰুচুপ দিব নালাগে। 10 মাহৰ পৰা, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগে।

শিশুৰ ভেঁকুৰ এলাৰ্জি আছে নেকি?

আটাইতকৈ সঘনাই সোধা প্ৰশ্নবোৰৰ ভিতৰত হৈছে শিশুৰ ফাংগাল এলাৰ্জি হ'ব নে নাই। ভেঁকুৰ এলাৰ্জি কেৱল শিশুৰ ক্ষেত্ৰতনহয়, প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ ক্ষেত্ৰতও দেখা যায়। সেয়েহে, যদি আপুনি নাজানে যে আপোনাৰ কেঁচুৱাটো এলাৰ্জিক, ভেঁকুৰৰ বাবে চিকিৎসকৰ অনুমোদন প্ৰাপ্ত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদি আপোনাৰ কেঁচুৱাই কাঠফুলা খোৱাৰ পিছত আমাৰ প্ৰবন্ধত থকা লক্ষণবোৰ দেখুৱায়, লগে লগে কেঁচুৱাৰ কাঠফুলা দিয়া বন্ধ কৰক আৰু লগে লগে চিকিৎসালয়ৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।