বৃহৎ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ চিকিৎসা, লক্ষণ আৰু অস্ত্ৰোপচাৰৰ কি?

বৃহৎ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ চিকিৎসাৰ লক্ষ্য হৈছে বিভিন্ন কাৰণ আৰু ৰোগৰ বাবে হোৱা অন্ত্ৰৰ সমস্যা উন্নত কৰা। যিসকলে এনে সমস্যাৰ সন্মুখীন হয় তেওঁলোকে ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ বিপদাশংকা, ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা অস্ত্ৰোপচাৰৰ বিপদাশংকা, বৃহদান্ত্ত্ৰৰ বাধাৰ লক্ষণ আৰু ঔষধৰ চিকিৎসা কি তাৰ বিষয়ে কৌতুহলী। এই প্ৰবন্ধত, আমি আপোনাৰ বাবে বিষয়টোৰ বিষয়ে প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ বোৰ সংকলিত কৰিছো।

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ লক্ষণ, চিকিৎসা আৰু অস্ত্ৰোপচাৰৰ কৌশল

বৃহদ্ৰান্ত্ৰত বৃহৎঅন্ত্ত্ৰ, খাদ্য আৰু গেছৰ বাধা যেতিয়া এটা বাধা থাকে যিয়ে ইয়াক পাৰ হোৱাত বাধা দিয়ে। অন্ত্ৰত তেজ বন্ধ কৰা আৰু কিছুমান বৃহৎঅন্ত্ত্ৰকোষৰ মৃত্যু হ'ব পাৰে। যেতিয়া এনে হয়, আপুনি কৰিব পাৰে চাপৰ ফলত বেক্টেৰিয়া বা ভাইৰাছ তেজত সোমাব পাৰে। সৰ্বাধিক সাধাৰণ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে ফুলা বা অন্ত্ৰৰ চলাচল হ্ৰাস হোৱা, ওকালি অহা, বমি, পেট ফুলা আৰু বিষ। ফলস্বৰূপে অন্ত্ৰ ভিৰ প্ৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি বিভিন্ন চিকিৎসা প্ৰয়োগ কৰা হয়।

কাৰ অন্ত্ৰৰ ডাঙৰ বাধাৰ আশংকা আছে?

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা হোৱাৰ আশংকা থাকিব পাৰে মানুহ:

  • যিকোনো বয়স, কিন্তু অধিক সঘনাই 70 10 বছৰতকৈ অধিক বয়স।
  • যিসকল লোকৰ পেটৰ অস্ত্ৰোপচাৰৰ সৃষ্টি হৈছে।
  • পেট বা শ্ৰোণীলৈ বিকিৰণ যিসকলৰ চিকিৎসা কৰা হৈছে।
  • কৰ্কট ৰোগ যিয়ে আভ্যন্তৰীণ অঙ্গৰ ওপৰত চাপ সৃষ্টি কৰে ৰোগ থকা লোক।

অন্ত্ৰৰ বাধা হত্যা কৰে নেকি?

যদি এটা ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা ঘটে, বন্ধ হোৱা এলেকা ইয়াৰ পিছফালে খাদ্য, পেটৰ এচিড, তৰল আৰু গেছ জমা হ'ব পাৰে। অন্ত্ৰ যদি ভিড় নিৰ্ণয় কৰা নহয় আৰু সোনকালে চিকিৎসা কৰা নহয়, অন্ত্ৰত ৰক্তক্ষৰণ আৰু আনকি বিস্ফোৰণৰ আশংকা ঘটে। এই ক্ষেত্ৰত, ক্ষতিকাৰক অন্ত্ৰৰ পদাৰ্থ আৰু বেক্টেৰিয়া পেটৰ গহ্বৰলৈ বিয়পি ব পাৰে। এটা ডাঙৰ কথা আছে যিয়ে এই মৃত্যুৰ কাৰণ হ'ব পাৰে। এটা সমস্যা। সেয়েহে ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ আগতীয়া নিৰ্ণয় আৰু চিকিৎসা গুৰুত্বপূৰ্ণ গুৰুত্বপূৰ্ণ। চিকিৎসাত পলম হোৱাৰ পিছত ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা মাৰাত্মক কাৰণ ইয়াক পেৰিটোনিটিছ বুলি ক'ব পাৰে, যেনে সংক্ৰমণ আৰু প্ৰদাহ, ব্যৱধানৰ সমস্যা হ'ব পাৰে। এইটো বৃহদ্ৰান্ত্ৰৰ অংশৰ অৱৰোধ। যেতিয়া ইয়াৰ বাবে ফাটি যায় তেতিয়া হয় সাধাৰণতে জ্বৰ আৰু অত্যাধিক পেটৰ বিষ ইয়াৰ সৈতে লক্ষণ। এই সমস্যাটো নিশ্চিতভাৱে এটা মাৰাত্মক ৰোগ যাৰ বাবে অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰয়োজন।

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা কি লক্ষণ বুজি পোৱা যায়?

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা, বিচলিত প্ৰকাৰ লক্ষণবোৰ। ইয়াৰে কিছুমান তলৰ পদাৰ্থত আছে অৱস্থিত:

  • তীব্ৰ ফুলা
  • পেটৰ বিষ
  • ভোক হ্ৰাস
  • বমি বমি হোৱা
  • বমি
  • গেছ বা মলৰ ইনচিওন
  • কোষ্ঠকাঠিন্য, কিছুমান ক্ষেত্ৰত ডায়েৰিয়া
  • পেটৰ তীব্ৰ ক্ৰেম্প
  • পেটফুলা

কিছুমান লক্ষণৰ ভিতৰত আছে অন্ত্ৰৰ বাধাৰ অৱস্থান আৰু ইয়াৰ গঠনৰ ম্যাদৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি পৃথক হ'ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, বমি পাতল অন্ত্ৰৰ বাধাৰ এক প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ, কিন্তু আপোনাৰ বৃহদায়তঅন্ত্ৰ বাধাৰ ক্ষেত্ৰতও দেখা যায়। আংশিক বাধা বা বাধাৰ প্ৰথম ডায়েৰিয়াৰ পৰ্যায়, সম্পূৰ্ণ বাধাৰ ফলত গেছ বা মল নিষ্কাশন কৰিবলৈ অক্ষম হ'ব পাৰে।

কাৰণ, শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ লক্ষণ আৰু চিকিৎসা

শিশুৰ ক্ষেত্ৰত বৃহৎ অন্ত্ৰৰ বাধা সংক্ৰামক ৰোগ তাৰ পিছত, বিভিন্ন আভ্যন্তৰীণ অঙ্গৰ ৰোগ আৰু অন্ত্ৰত তেজৰ প্ৰবাহ হ্ৰাস। কিছুমান শিশু আৰু শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ভাইৰাছ প্ৰৰোচিত পেট সমস্যাৰ ফলত বৃহৎ অন্ত্ৰৰ বাধা হ'ব পাৰে। এইটো এটা শিশু। আৰু শিশুৰ অন্ত্ৰত প্ৰদাহ হ'ব পাৰে। শিশুৰ ক্ষেত্ৰত হোৱা যিকোনো অন্ত্ৰৰ বাধা লক্ষ্য কৰাকঠিন কাৰণ তেওঁলোকৰ লক্ষণ প্ৰকাশ কৰাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই। তাৰ পৰিৱৰ্তে, অভিভাৱকে কৰিব নকৰে এটা বাধা বুজিবলৈ, ক্লিক কৰক তেওঁলোকে লক্ষণবোৰৰ প্ৰতি মনোযোগ দিব লাগে:

  • কেঁচুৱাত পেট ফুলা
  • কেঁচুৱাটোৰ আঁঠু প্ৰায়ে তেওঁৰ বুকুত ৰখা হয় টানি আনক
  • কেঁচুৱাত অত্যাধিক টোপনি থকা ৰূপ
  • জুই
  • বিষত থকা
  • ৰক্তাক্ত শৌচ
  • নিৰন্তৰ আৰু উচ্চ তীব্ৰতা কান্দি আছে
  • হালধীয়া আৰু সেউজীয়া পিত্তৰ দৰে বমি
  • স্লিমিংৰ লক্ষণ দেখুওৱা হৈছে

এইবোৰৰ কিছুমান আৰু অন্যান্য লক্ষণ আপোনাৰ কেঁচুৱাত থাকিব পাৰে বা যদি আপুনি ইয়াক আপোনাৰ সন্তানত দেখিছে, লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ বাবে চিকিৎসকক কেতিয়া দেখা কৰিব?

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ কিছুমান লক্ষণ যদি আপোনাৰ ইতিমধ্যে এটা অপাৰেচন আছে, আৰু বিশেষকৈ শেহতীয়াকৈ আপোনাৰ পেটৰ পৰা লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। পেটত তীব্ৰ কোষ্ঠকাঠিন্য, যদিও ফুলা আৰু ভোক হ্ৰাস হয়, চিকিৎসা সহায়ৰ বাবে লগে লগে এজন বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক এইটো চাওঁক।  

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা কেনেদৰে নিৰ্ণয় কৰা হয়?

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা নিৰ্ণয়ত, চিকিৎসক চাপ প্ৰয়োগ কৰি আপোনাৰ পেট পৰীক্ষা কৰিব পাৰে। পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ত ষ্টেটোস্কোপ পেটৰ সহায়ত। বিশেষকৈ শিশু আৰু শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, পেট অঞ্চলত কঠিন মুঠি বা নিৰ্দিষ্ট এটাৰ উপস্থিতি বুজাৰ বাবে প্ৰকাৰৰ শব্দ বোৰ ডাঙৰ অন্ত্ৰক লগ কৰা বাধা আছে নেনাই সে সহায় কৰিব। ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা নিৰ্ণয় কৰাত সহায় কৰিব পাৰে অন্যান্য পদ্ধতি:

  • তেজ গণনা পৰীক্ষা
  • বৃক্ক আৰু যকৃতৰ ফাংচনৰ সৈতে ইলেক্ট্ৰলাইটৰ স্তৰ চিনাক্ত কৰা তেজ পৰীক্ষা
  • এক্স-ৰে বা আলট্ৰাচাউণ্ড স্কেন
  • কোলনোস্কোপি
  • এনেমা

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ কাৰণ কি?

যদি ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাই মল নিষ্কাশন প্ৰতিহত কৰে, নিম্নলিখিতবোৰ পৰিস্থিতি হ'ব পাৰে:

  • অন্ত্ৰ আৰু পেটৰ গহ্বৰত সংক্ৰমণ
  • অন্ত্ৰত কলামৃত্যু
  • বৃহদ্ৰান্ত্ৰ ফাটি যোৱা বা পাংচাৰ
  • তেজৰ সংক্ৰমণ
  • বহু অংগ ব্যৰ্থতা / মাল্টিঅৰগেন ফেইলাৰ
  • এই সমস্যাবোৰৰ বাবে মৃত্যু

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ চিকিৎসা

বৃহদ্ৰান্ত্ৰ সংকুচিত হোৱাৰ ফলত হোৱা দীৰ্ঘম্যাদী ভিড় এণ্ডোস্কোপ নামৰ দীঘল নলীৰে সংকীৰ্ণ হোৱাৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ চিকিৎসক অঞ্চলত ষ্টেন্ট প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। সাধাৰণতে অঙ্গৰ সৈতে খাপ খাব পৰা শৰীৰ এই বেষ্টনী সনি ষ্টেন্টে অন্ত্ৰৰ সংকীৰ্ণ স্থান খোলা ৰখাত সহায় কৰে এইটো। পেট কটাৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ এই অপাৰেচনটো কৰিব পাৰি। অন্যান্য বাধা থকা ক্ষেত্ৰত, কাৰণ আৰু তীব্ৰতা ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে হয়। অন্ত্ৰৰ বাধাৰ সমস্যা ভেষজ ইয়াক পদ্ধতিৰে ঘৰত চিকিৎসা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি সময় নষ্ট নকৰিব। কাৰণ এইটো আটাইতকৈ উপযুক্ত চিকিৎসা অন্ত্ৰৰ বাধাৰ কাৰণ আৰু প্ৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। ঘৰত যদিও আপুনি প্ৰয়োগ কৰা পদ্ধতিবোৰে আপোনাক অস্থায়ী সকাহ প্ৰদান কৰে, ই আপোনাক আঁতৰি যাব পাৰে আৰু আপোনাৰ গম্ভীৰতাৰ উপলব্ধি তৎপৰ কৰিব পাৰে।

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা অস্ত্ৰোপচাৰ কেনেদৰে কৰিব?

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা আঁতৰোৱাৰ বাবে প্ৰয়োগ কৰা হৈছে যদি বাহ্যিক হস্তক্ষেপ পদ্ধতি বিফল হয় বা আপোনাৰ অৱস্থাৰ অৱনতি হয় তেন্তে জৰুৰী কালীন অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত, আপোনাক সাধাৰণতে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰা হয়। অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰথমে, তৰল হ্ৰাসহোৱাৰ ফলত শ্বকৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ ভাস্কুলাৰ ট্ৰেক্টত তৰল পৰিপূৰক কৰিব লাগিব পাৰে। যদি বৃহদান্ত্ৰীৰ বাধাৰ ফলত কলাৰ স্থায়ী ক্ষতি হয় অস্ত্ৰোপচাৰেৰে মৃত কলা আঁতৰ োৱা আৰু স্বাস্থ্যকৰ শাখাবোৰ একত্ৰিত কৰা প্ৰদান কৰিব পাৰি।

ঘৰত ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধাৰ ভেষজ চিকিৎসা

ডাঙৰ অন্ত্ৰৰ বাধা হৈছে এক গুৰুতৰ সমস্যা যি দেখা অনুসৰি মৃত্যু বা স্থায়ী অঙ্গৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ অন্ত্ৰত সঘনাই বাধা, কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু আনকি ডায়েৰিয়াআদিৰ দৰে সমস্যা হয়, লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক। বৃহদায়্ত্ৰত থকা বাধাৰ চিকিৎসা ৰখাৰ চেষ্টা কৰি ভেষজ সূত্ৰ আৰু আৰোগ্যৰ সৈতে যিবোৰ আপুনি ঘৰত প্ৰয়োগ কৰিব সেইবোৰে কেৱল আপোনাক সময় ৰক্ষা কৰিব। গতিকে আপুনি নিশ্চিতভাৱে প্ৰথমে চিকিৎসা ৰখাৰ চেষ্টা কৰা উচিত আৰু ইয়াত আগলৈ যাব লাগে। যদি আপুনি বিচাৰে, ডালিমৰ ফলত এক সাধাৰণ কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাৰ বাবে কোষ্ঠকাঠিন্য হয় নেকি যিগুৰুতৰ নহয়? আপুনি ডালিমৰ পানী আৰু বীজও পঢ়িব পাৰে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বাবে ভাল?

উৎস 1, সম্পদ 2