X

কণীৰ খোল খোৱাৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিবোৰ কি?

যদিও কণীৰ খোল খোৱাৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি আকৰ্ষণীয় যেন লাগিব পাৰে, কণীৰ খোলাবোৰ পেলাই দিয়াতকৈ অধিক মূল্যৰ যোগ্য। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি কণীৰ খোলাৰ লাভালাভ আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বিষয়ে বিভিন্ন তথ্য প্ৰদান কৰিছোঁ, লগতে কেনেদৰে লাভান্বিত হ'ব লাগে।

কণীৰ খোল খোৱাৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিবোৰ কি?

কণীৰ খোল খোৱাটো শুনা নাযায় আৰু অচিনাকি, কিন্তু কণীৰ খোলাটো খোৱা বা ইয়াক এডিটিভ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা সম্ভৱ। কণীৰ খোলবোৰ কেৱল খোৱাই নহয়, লগতে বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰয়োগো থাকে।

এইবোৰ পশুখাদ্য, সাৰ আৰু পচন সাৰত উপাদান হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কণীৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া পৰিহাৰ কৰিবলৈ, যাৰ বহুতো লাভালাভ আছে, বিশেষকৈ হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত, ইয়াক সঠিকভাৱে আৰু সমানভাৱে গ্ৰহণ কৰা প্ৰয়োজন।

কণীৰ খোল খোৱাৰ লাভালাভবোৰ কি?

কণীৰ খোলৰ পৰা আপুনি লাভ কৰিব পৰা কিছুমান লাভালাভ ইয়াত দিয়া হৈছে:

  • কণীৰ খোল হৈছে কেলচিয়ামৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস।
  • ই হাড়বোৰ শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে।
  • ই গাঁঠিৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে।
  • ই হাড়ৰ ক্ষতি হ্ৰাস কৰিব।

কণীৰ খোলাৰ লাভালাভ কেৱল খোৱাৰ দ্বাৰাপ্ৰাপ্ত নহয়, যেতিয়া এই খোলাবোৰ গুৰি আৰু উতলাই দিয়া হয় তেতিয়া ই এক প্ৰাকৃতিক সাৰৰ প্ৰভাৱও প্ৰদৰ্শন কৰে, তাৰ পিছত পানী লোৱা হয় আৰু উদ্ভিদৰ তললৈ ঢালি দিয়া হয়। ইয়াৰ উপৰিও, কণীৰ খোল ব্যৱহাৰ কৰি বহুতো আলংকাৰিক আৰু শৈল্পিক সামগ্ৰী প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি ঘৰত নিকেপ ফ্লুইড লছ ভেষজ সমাধান আৰু প্ৰাকৃতিক চিকিৎসা পদ্ধতি শীৰ্ষক আমাৰ প্ৰবন্ধটো পঢ়িব পাৰে, যিটো একে ধৰণৰ বিষয়।

এগশ্বেল কেনেদৰে খাব?

এগচেল খাবলৈ বিভিন্ন পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কিন্তু ইয়াৰ বাবে আপুনি প্ৰথম কামটো কৰিব লাগিব কণীৰ খোলাবোৰ ভালদৰে ধুই উতলাব লাগিব। এনেদৰে, খোলাবোৰত থকা ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ আৰু অণুজীৱবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰা হয়। তাৰ পিছত আপুনি নহৰুৰ বেটাৰ বা ৰোলিং পিন ব্যৱহাৰ কৰি কণীৰ খোলবোৰ গুৰি আৰু গুৰি কৰা উচিত।

যদি আপুনি এই পাউডাৰটো আপোনাৰ সন্তানৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ গৈ আছে তেনেহ'লে কেক, ব্ৰেড বা পানীয় যেনে কমলা ৰসত যোগ দি এই পাউডাৰটো খাব পাৰে। যদি আপুনি ইয়াক গুৰি কৰাৰ সলনি বেলেগ পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে, এগচেলটো ভিনেগাৰ, নেমু আৰু কমলা ৰসতো দ্ৰৱীভূত কৰিব পাৰি।

কণীৰ খোল খোৱাৰ ক্ষতিবোৰ কি?

কণীৰ খোল খোৱাৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া প্ৰায়ে ইয়াৰ অপব্যৱহাৰৰ ফলত হয়। যদি আপুনি অত্যাধিক কণীৰ খোল সেৱন কৰে, ইয়াৰ ফলত হাইপাৰকেলচেমিয়া নামৰ ৰোগ হয়, যাৰ ফলত বৃক্কৰ ক্ষতি আৰু বৃক্কৰ পাথৰ হ'ব পাৰে।

ই ভালদৰে পৰিষ্কাৰ নকৰা খোলাত লুকাই থকা বেক্টেৰিয়াত বিভিন্ন ৰোগ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। গতিকে কণীৰ খোলবোৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে ভালদৰে উতলাব।

আনহাতে, কণীৰ খোলবোৰ গুৰি নকৰাকৈ খাবলৈ চেষ্টা কৰিলে বহুতো বিপদাশংকা থাকে, শ্বাসৰুদ্ধ হোৱাৰ আশংকাৰ পৰা খাদ্যনলীৰ ক্ষতিলৈকে।

কণীৰ খোল খোৱাৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতিৰ বিষয়ে অন্তিম শব্দ

কণীৰ খোল হৈছে আহাৰৰ কেলচিয়ামৰ এক সস্তা আৰু কাৰ্যকৰী উৎস। সেয়েহে, যদি আপুনি আপোনাৰ কেলচিয়ামৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাত সমস্যা হয়, এগচেলৰ পাউডাৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ এক কাৰ্যকৰী উপায় হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, ই অত্যাধিক ব্যৱহাৰ পৰিহাৰ কৰিব লাগে আৰু যদি সম্ভৱ হয়, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে সেৱন নকৰিব।

এগশ্বেল খোৱা হয় নেকি?

এগচেলটো সঠিকভাৱে পৰিষ্কাৰ কৰিলে, মাটিতৈয়াৰ কৰিলে আৰু অত্যাধিক নকৰাকৈ ব্যৱহাৰ কৰিলে সহজে খাব পাৰি।

এগশ্বেল খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

কণীৰ খোল খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নহয় যেতিয়া ভালদৰে উতলাওক আৰু গুৰি কৰা হয় আৰু ইয়াৰ সিদ্ধান্তত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

কণীৰ খোল খোৱাটো উপযোগী নেকি?

যেতিয়ালৈকে এগচেলটো উতলা আৰু গুৰি কৰাৰ পিছত অত্যাধিক খোৱা নহয় তেতিয়ালৈকে ই উপযোগী।

এগশ্বেলৰ বাবে কি ভাল?

গাঁঠি আৰু হাড়ৰ সমস্যাৰ বাবে কণীৰ খোল ভাল। ইয়াত থকা কেলচিয়ামে হাড়বোৰ শক্তিশালী কৰাত আৰু গাঁঠিবোৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে।

উৎস