কণী আৰু অলিভ অইল হেয়াৰ মাস্ক লাভালাভ, ৰেচিপি আৰু এপ্লিকেচন

কণী আৰু জলফাই তেলৰ চুলিৰ মুখাবোৰৰ লাভালাভবোৰ অবিশ্বাস্য, দৰাচলতে কেৱল কণী চুলিৰ বাবে ভাল, কিন্তু জলফাই তেল যোগ কৰাটোৱে চুলিৰ মুখাটো আন এটা স্তৰত লৈ যায়। জলফাই তেলৰ ময়শ্চাৰাইজিং লাভালাভবোৰে কণীৰ শক্তিশালী প্ৰভাৱৰ সৈতে ভালদৰে বাৰ্তালাপ কৰে। জলফাই তেলে চুলি কোমল, ৰেচমী আৰু মসৃণ কৰে, আৰু মূৰৰ মূৰত শুকানহোৱা প্ৰতিহত কৰে। দৈনন্দিন পাকঘৰৰ বাচনেৰে তৈয়াৰ কৰা জলফাই তেলৰ সৈতে এটা কণীৰ মাস্কে আপোনাৰ চুলি বোৰ দামী হেয়াৰক্ৰেছাৰত যিমান আচৰিত কৰিব।

কণী আৰু জলফাই তেল চুলিৰ মুখাৰ লাভালাভ

কণী আৰু জলফাই তেল চুলিৰ মুখা পদাৰ্থৰ লাভালাভ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

  • চুলিৰ শৰীৰ শক্তিশালী কৰে আৰু আপোনাৰ চুলিত ভলিউম যোগ কৰে।
  • ই দ্ৰুত চুলিৰ বিকাশৰ সৃষ্টি কৰে।
  • চুলি পৰাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে।
  • চুলি ময়েশ্চাৰাইজ কৰে আৰু কোমল হয়, ইয়াক উজ্জ্বল আৰু স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰাখে।
  • হাড় ভঙা প্ৰতিহত কৰে।
  • শ্বীটটো আকৃতি কৰা সহজ উপযোগী।
  • উফি আৰু ছালশুষ্কতাৰ বাবে উপযোগী কৰিব পাৰে।

কণী আৰু জলপাই তেল চুলিৰ মুখাত কণীৰ ভূমিকা

কণী আৰু জলফাই তেল ৰচুলৰ মুখা কেনেদৰে তৈয়াৰ কৰিব লাগে আমি ইয়াক চাবলৈ আগতে, কণীবোৰে কেনেকৈ চুলি বৃদ্ধিত সহায় কৰে শিকিল আহক… কণী প্ৰ'টিন, জিংক, সালফাৰ আৰু পেণ্ট'হেনিক এচিডৰ এক সমৃদ্ধ উৎস, যি সকলোবোৰ স্বাস্থ্যকৰ, চকচকে চুলিৰ বাবে মহান। কণীও ভিটামিন এ, ই, বি আৰু ডি ৰে ভৰ্তি কৰা হৈছে। আকৰ্ষণীয়ভাৱে, কণীয়ে নতুন চুলি বৃদ্ধি বৃদ্ধি কৰে এইটো ভিটামিন ডি থকা কেইটামান খাদ্যৰ ভিতৰত এটা, যাৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভিটামিন।

কণীয়ে চুলিৰ ফলিকলবোৰ স্বাস্থ্যকৰ ৰাখে আৰু B কমপ্লেক্স, B12 সহ, যি বিয়পি পৰা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে ই ভিটামিনৰ এক সমৃদ্ধ উৎস। E আৰু E, শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট দুয়োটা ভিটামিন এ য়ে চুলিমুক্ত আমূল ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। তদুপৰি, কণীৰ কুসুমত ফেটি এচিড আপোনাৰ চুলি ময়শ্চাৰাইজিং আৰু কোমল কৰোঁতে, বগা প্ৰ'টিন হৈছে চুলিৰ শক্তি আৰু গাঁথনি যোগ কৰে।

কণী আৰু জলপাই তেল চুলিৰ মুখাত অলিভ অইলৰ ভূমিকা

কণী আৰু জলফাই তেল হৈছে চুলিৰ মুখাৰ আন এটা উপাদান জলফাই তেল হৈছে কণীৰ দৰে চুলিৰ বাবে লাভজনক খাদ্য। বিশেষকৈ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট জলফাই তেলত চুলিৰ বাবে মূল্যৱান ভিটামিন ই আৰু এ, যি জলপাই তেলত সমৃদ্ধ, প্ৰচুৰ পৰিমাণৰ অৱস্থিত। চুলিত জলপাই তেল মুখ্য লাভালাভবোৰ পদাৰ্থৰ ৰূপত নিম্নলিখিত:

  • আপোনাক শ্বটাৰৰ পৰা মুক্তি পোৱাত সহায় কৰক মই এইটো কৰিম।
  • উজ্জ্বল, জীৱন্ত আৰু শক্তিশালী চুলি ভিত্তি।
  • সহজ চুলিৰ ষ্টাইলিং কাৰ্যকৰী।
  • চুলি দীঘল কৰাৰ বাবে ট্ৰিগাৰ আৰু পুষ্টিকৰ ভূমিকা পালন কৰে।
  • চুলিৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে।
  • চুলিৰ আৰ্দ্ৰতাৰ আকাংক্ষিত স্তৰলৈ ইয়াৰ নাচৰ বাবে অৰিহণা দিয়ে।

কণী আৰু জলফাই তেল হেয়াৰ মাস্ক ৰেচিপি আৰু উপাদান

কণী আৰু জলফাই তেলৰ চুলিৰ মাস্কৰ বাবে উপাদান বোৰ প্ৰসাৰিত কৰা আৰু তেওঁলোকৰ মিশ্ৰণৰ সৈতে, এপ্লিকেচন ৰেচিপিটো অতি সহজ। যোগ কৰিবলৈ কেইটামান পদাৰ্থৰ সৈতে শুকান, ভঙ্গুৰ বা তৈলাক্ত চুলিৰ প্ৰকাৰৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ মাস্ক উন্নত কৰাটোসম্ভৱ।

শুকান চুলিৰ বাবে কণী আৰু অলিভ অইল হেয়াৰ মাস্কৰ লাভালাভ

শুকান চুলিৰ বাবে কণী আৰু জলফাই তেল ৰচুলৰ মাস্ক তৈয়াৰ কৰা কণীৰ বগা, কণীৰ কুসুম আৰু জলফাই তেল পৃথক কৰাৰ সৰল উপায় ব্যৱহাৰ কৰা। কিন্তু অতিৰিক্ত ময়েশ্চাৰাইজাৰ যেনে মৌ, আভাকাডো, দৈ বা বাদাম গাখীৰ উপাদানসমূহ। এই ৰেচিপিটোৰ বাবে আপোনাক প্ৰয়োজন হোৱা উপাদানবোৰ হৈছে:

  • 1 টেবল চামুচ জলফাই তেল
  • 1 টা কণীৰ কুসুম
  • 1/2 টেবল চামুচ মৌ
  • 1/2 পকা এভাকাডো (বৈকল্পিক, চুলিৰ কোমলতাৰ বাবে)
  • 2–3 টেবল চামুচ তৈলাক্ত দৈ * (বৈকল্পিক, চুলিত শক্তি আৰু উজ্জ্বলতা যোগ কৰে)

শুকান চুলিৰ বাবে কণী আৰু অলিভ অইল হেয়াৰ মাস্ক প্ৰয়োগ কৰা

শুকান চুলিত কণী আৰু জলফাই তেলৰ চুলিৰ মাস্ক প্ৰয়োগ কৰা হয় তৈয়াৰ কৰা আৰু প্ৰয়োগ কৰাৰ ৰেচিপি টো নিম্নলিখিত: এটা বাটি, জলপাই তেলত কণীৰ কুসুম, তালিকাৰ অন্যান্য বাঞ্ছনীয় বৈকল্পিক উপাদানৰ পৰা মৌ ইত্যাদি আৰু পুঙ্খানুপুঙ্খভাৱে মিহলি কৰক। আপুনি মিশ্ৰণটো পাতল কৰিবলৈ 2–3 টেবল চামুচ পানী যোগ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি এভাকাডো ব্যৱহাৰ কৰি আছে, যোগ কৰাৰ আগতে ভালদৰে ক্ৰাছ/লৰাওক।

শুকান চুলিৰ বাবে কণী আৰু জলফাই তেল ৰচুলৰ মুখা কেনেকৈ তৈয়াৰ কৰিব লাগে প্ৰয়োগ কৰা: মূলৰ পৰা ভৰিলৈ আপোনাৰ সেমেকা চুলিত মাস্কটো প্ৰয়োগ কৰক। ব'নাট এটাৰে মাস্ক কৰক টাৱেলেৰে ঢাকি দিয়ক আৰু 15-45 মিনিটৰ বাবে আপোনাৰ চুলিত এৰি দিয়ক, তাৰ পিছত ধুব। নিশ্চিত কৰক যে আপুনি কণীটো আপোনাৰ চুলিত ৰন্ধাৰ পৰা ৰাখিবলৈ ঠাণ্ডা বা গৰম পানী ব্যৱহাৰ কৰে তৈয়াৰ কৰক। তাৰ পিছত, লাহেকৈ চেম্পু কৰক আৰু পুনৰ ধুব আৰু আপোনাৰ চুলি শুকান। এইটো সপ্তাহত এবাৰ বা প্ৰতি ১৫ দিনত মাস্কটো প্ৰয়োগ কৰাটো যথেষ্ট হ'ব।

স্বাভাৱিক আৰু তৈলাক্ত চুলিৰ বাবে কণী আৰু জলফাই তেল চুলিৰ মুখা লাভালাভসমূহ

স্বাভাৱিক আৰু তৈলাক্ত চুলিৰ বাবে কণী আৰু জলফাই তেলৰ চুলিৰ মুখা ইয়াৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰাৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰক হৈছে কণীৰ প্ৰবাহ। আপোনাৰ যথেষ্ট শান্ত তাৰিখ আছে যদি ই অতিৰিক্ত চৰ্বি উৎপাদন কৰে, কুসুমে আপোনাৰ চুলি গ্ৰেচিয়াৰ কৰি ৰাখিব খুলিব পৰা যায়। সেয়েহে ৰেচিপিত কেৱল কণীৰ প্ৰৱেশ ব্যৱহাৰ কৰক। কণীৰ বগা, চুলিৰ পৰা অবাঞ্ছিত তেল আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে, এটা পৰিষ্কাৰ আৰু চকচকে ছবি। কিন্তু যদি আপোনাৰ স্বাভাৱিক বা মিশ্ৰিত চুলি থাকে (তৈলাক্ত শিপা আৰু শুকান পৰামৰ্শ) কণী এটাৰ ফ্লাক্স আৰু কুসুম একেলগে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই মাস্কৰ বাবে আপোনাক প্ৰয়োজন হোৱা সামগ্ৰী:

  • 1 টা কণী (কেৱল তৈলাক্ত চুলিৰ বাবে বগা, সকলো মিশ্ৰিত আৰু স্বাভাৱিক চুলিৰ বাবে)
  • 1 টেবল চামুচ জলফাই তেল
  • 1 টেবল চামুচ মৌ (বৈকল্পিক, অতিৰিক্ত আৰ্দ্ৰতাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰক)
  • 1 চামুচ নেমুৰ ৰস (বৈকল্পিক, তৈলাক্ততা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে)
  • 1 টেবল চামুচ দৈ (বৈকল্পিক, শক্তিশালী আৰু চুলিত জ্বলি থাকে)

স্বাভাৱিক আৰু তৈলাক্ত চুলিৰ বাবে কণী আৰু অলিভ অইল হেয়াৰ মাস্কৰ প্ৰয়োগ

সকলো উপাদান এটা বাটিএখনত ৰাখক আৰু ভালদৰে মিহলি কৰক। মিহলি কৰক ইয়াক পাতল কৰিবলৈ, আপুনি 2-3 টেবল চামুচ পানী যোগ কৰিব পাৰে। তৈলাক্ত, স্বাভাৱিক, বা মিশ্ৰিত চুলি টাইপ কৰিবলৈ কণী আৰু জলফাই তেলৰ চুলিৰ মাস্ক কেনেদৰে প্ৰয়োগ কৰিব: আৰ্দ্ৰ কৰক আৰু তাৰ পিছত ৰুট-টু-টিপ মিশ্ৰণ প্ৰয়োগ কৰক। আপোনাৰ চুলিৰ বনাটৰ সৈতে ইয়াৰ ওপৰত টাৱেল এখন ঢাকি ৰাখক আৰু মেৰিয়াই দিয়ক। ইয়াক আপোনাৰ চুলিত 15 ৰ পৰা 45 মিনিটৰ বাবে ৰাখক। তাৰ পিছত ঠাণ্ডা বা অলপ গৰম পানীৰে ধুব আৰু মাস্কটো ধুব। অৱশেষত, এটা সৰু চেম্পুৰে আপোনাৰ চুলি ফেনা আৰু ৰিন কৰাৰ পিছত, এপ্লিকেচনটো সম্পূৰ্ণ হয়।

টোকা: আপোনাৰ চুলিৰ দৈৰ্ঘ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, আপুনি দুই বা ভিতৰৰ স্তৰৰ সৈতে ৰেচিপিটো তৈয়াৰ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি শেডিং আৰু ভঙাৰ বাবে যথেষ্ট চুলি হেৰুৱায় তেন্তে আপুনি পিঁয়াজৰ ৰস যোগ কৰিব পাৰে। যদি আপুনি বিচাৰে তেন্তে চুলিৰ ক্ষতিৰ বাবে অলিভ অইল ভাল নেকি? আপুনি আমাৰ চুলিৰ বাবে অলিভ অইলৰ লাভালাভ শীৰ্ষক প্ৰবন্ধত ইয়াৰ বিষয়ে পঢ়িব পাৰে।

উৎস