X

এলো ভেৰা পানীৰ ক্ষতি কি? এলো ভেৰা পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

এলোভেৰা পানীৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ ইয়াৰ লাভালাভৰ উপৰিও সদায় উপেক্ষা কৰা হয়। পৰিষ্কাৰ কৰা এলো ভেৰাৰ ৰস পান কৰাহৈছে পাচন প্ৰণালী স্বাস্থ্যকৰ ৰখা আৰু ছালননীয় আৰু চকচকে কৰি তুলিবলৈ এক পৰম্পৰাগত প্ৰতিকাৰ। কিন্তু এলো জেলৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা প্ৰাকৃতিক এলো ভেৰাৰ ৰসত এন্থ্ৰাচিনোন নামৰ জৈৱ যৌগ থাকে। এন্থ্ৰাক'নবোৰ প্ৰায়ে বাণিজ্যিক এলো সামগ্ৰীৰ পৰা আঁতৰ কৰা হয় কিয়নো সেইবোৰে ক্ৰেপ আৰু ডায়েৰিয়াৰ দৰে প্ৰতিকূল স্বাস্থ্য প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এলো ভেৰাৰ ৰসৰ সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু এই প্ৰাকৃতিক ৰস পোৱাৰ আটাইতকৈ সুৰক্ষিত উপায়টো একেলগে চাওঁ আহক।

এলো ভেৰা পানীৰ ক্ষতি আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি?

ঘৰত এলো ভেৰাৰ ৰস তৈয়াৰ কৰিব পাৰি, কিন্তু বিভিন্ন প্ৰক্ৰিয়া চলাই নিম্ন এণ্ট্ৰাকিনোনৰ স্তৰৰ সৈতে এক সুৰক্ষিত ৰংহীন, শুদ্ধ এলোভেৰা পানী প্ৰাপ্ত কৰা হয়। 2013 চনৰ জন্তুৰ পৰীক্ষা অনুসৰি, তিনি মাহৰ বাবে শুদ্ধ এলোভেৰা পানী ৰখাৰ দ্বাৰা জন্তুৰ ওপৰত কোনো নেতিবাচক প্ৰভাৱ দেখা নাছিল। অৱশ্যে, ঘৰত প্ৰাপ্ত কৰা আৰু শুদ্ধ নকৰা এলো পানী ক্ষতিকাৰক বুলিও ইঙ্গিত আছে। যদি আপুনি বিচাৰে, এলো ভেৰাৰ ৰসৰ ক্ষতি আৰু সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বিষয়ে তলত বিশদভাৱে চাওঁ আহক।

এলো ভেৰা পানীৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন হৈছে এলো ভেৰাৰ ৰস নিয়মীয়াকৈ খোৱাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কি? যদিও মানুহৰ ক্ষেত্ৰত এলো ভেৰা পানীৰ বিষাক্ততা আৰু অতিসংবেদনশীলতাৰ বিভিন্ন কেছ প্ৰতিবেদন আছে, কোনো নিয়ন্ত্ৰিত অধ্যয়ন নাই। এলো পানী খোৱা লোকসকলে অনুভৱ কৰিব পৰা সম্ভৱ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ হৈছে:

  • ফুলা আৰু ক্ৰেপিং
  • গেছ জমা
  • ডায়েৰিয়া
  • এলাৰ্জি প্ৰতিক্ৰিয়া
  • ঔষধৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰা

ফুলা আৰু ক্ৰেপিং

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ চিকিৎসাৰ বাবে এলো ভেৰাৰ ৰস বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। অৱশ্যে, এনে লোক আছে যিয়ে এলো ভেৰাৰ ৰস খোৱাৰ পিছত পেটৰ টান, গেছ আৰু ডায়েৰিয়াৰ অভিযোগ কৰিছে। সেয়েহে, পেটৰ অস্বস্তি পৰিহাৰ কৰিবলৈ, ঘৰত এলিও ভেৰাৰ ৰস আঁতৰ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে শুদ্ধ এলো ভেৰাৰ ৰস ব্যৱহাৰ কৰক।

এলো ভেৰা পানীৰ এলাৰ্জি প্ৰতিক্ৰিয়া

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আধাৰিত এটা অধ্যয়ন আছে যিয়ে পৰামৰ্শ দিয়ে যে ছালত এলো ভেৰাৰ ৰস ব্যৱহাৰকৰিলে ছালৰ জ্বালা, হাইভ, ক্ৰেপ আৰু ডায়েৰিয়া হ'ব পাৰে। এইটো এনে ক্ষেত্ৰত দেখা যায় য'ত ব্যক্তিসকলে লিলি পৰিয়ালৰ আন উদ্ভিদৰ প্ৰতি এলাৰ্জিক হয়, যেনে পিঁয়াজ আৰু টিউলিপ।

এলো ভেৰা পানীৰ ঔষধৰ মিথস্ক্ৰিয়া

এইটো জনা গৈছে যে এলো ভেৰা পানী, বিশেষকৈ কিছুমান কৰ্কট ঔষধৰ সৈতে গ্ৰহণ কৰিলে মিথস্ক্ৰিয়া হ'ব পাৰে যাৰ মাৰাত্মক পৰিণাম হ'ব পাৰে। লগতে, যদি আপুনি চেভফলুৰণ গ্ৰহণ কৰি আছে, এক এনাষ্টেটিক ঔষধ, অৱশ্যে, এলোভেৰা পানী গ্ৰহণ কৰিলে যথেষ্ট বিপদাশংকা সৃষ্টি হয় কিয়নো ই অত্যাধিক ৰক্তক্ষৰণ কৰিব পাৰে।

যদি আপুনি বিচাৰে, ঘৰত ছালৰ যত্ন কেনেকৈ কৰিব লাগে? ছালৰ যত্ন আৰু পৰিচ্ছন্নতা কি? আৰু আপুনি প্ৰাকৃতিক ভেষজ পদ্ধতিৰ সৈতে কেনেকৈ বাৰ্ন বিষ পাৰ কৰিব লাগে তাৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ শীৰ্ষক আমাৰ প্ৰবন্ধবোৰ পঢ়িব পাৰে।

এলো ভেৰাৰ ৰস খোৱাটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

ঘৰত প্ৰস্তুত কৰিলে এলো ভেৰা পানীৰ ফলত কিছুমান ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ'ব পাৰে, কিয়নো ইয়াত থকা ক্ষতিকাৰক উপাদানবোৰ আঁতৰাব নোৱাৰি।

উৎস