এনিচ চাহৰ লাভালাভ, ক্ষতি, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত কেনেকৈ পিন্ধিব, পান কৰিব লাগে?

এনিচ চাহ হৈছে এক ভেষজ চাহ যাক প্ৰায়ে ইয়াৰ লাভালাভ, ক্ষতি আৰু প্ৰতিদিনে কিমান গিলাচ মাতাল হ'ব পাৰে তাৰ বিষয়ে প্ৰশ্ন কৰা হয়। শিশু আৰু শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এনিছ চাহ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি নে নাই সেই বিষয়েও বহুলোকে আগ্ৰহী। এই প্ৰবন্ধত, আমি এনিছ চাহৰ লাভালাভ, পাৰ্শ্বক্ৰিয়া, ই বাৰ্তালাপ কৰা ঔষধ, শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এনিচ চাহ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি নে নাই, ইয়াক কেনেদৰে তৈয়াৰ কৰিব লাগে আৰু কিমান পান কৰিব লাগে সেই বিষয়ে আলোচনা কৰিছিলো।

এনিচ চাহৰ লাভালাভ, ক্ষতি, কেনেকৈ পিন্ধিব লাগে আৰু কিমান চশমা খাব লাগে

যদিও এনিছ চাহ হৈছে মূল্যৱান লাভালাভৰ সৈতে এক অত্যন্ত মূল্যৱান পানীয়, ই অত্যাধিক আৰু অচেতন ব্যৱহাৰত ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়াসৃষ্টি কৰে। সেয়েহে, এনিছ চাহ ব্যৱহাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে, আপুনি ক্ষতি, লাভালাভ, কেনেকৈ ব্ৰু কৰিব লাগে আৰু কিমান গিলাচ পান কৰিব লাগে, আৰু যদি সম্ভৱ হয়, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ নোলোৱাকৈ ইয়াক ব্যৱহাৰ নকৰিব। যদি আপুনি বিচাৰে, এনিচিড চাহৰ লাভালাভৰ বিষয়ে তথ্যেৰে আৰম্ভ কৰোঁ আহক।

এনিচ চাহৰ লাভালাভবোৰ কি?

এনিছ চাহৰ লাভালাভবোৰো প্ৰকাশ কৰাৰ দৰে, ই বহুতো ক্ষেত্ৰত নিজকে প্ৰকাশ কৰে। ভাল এনিচ চাহ ৰোগ আৰু ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰবোৰ নিম্নলিখিত:

  • স্তন্যপানৰ সময়ত, বিশেষকৈ মহিলাসকলৰ বাবে গাখীৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।
  • ইয়াৰ উপৰিও, ঋতুস্ৰাৱ আৰু জন্মসংকোচন ইয়াৰ ফলত হোৱা বিষৰ চিকিৎসাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।
  • মেনোপজৰ লক্ষণবোৰৰ বাবে উপযোগী।
  • চিজাৰৰ চিকিৎসাত উপযোগী।
  • এইটো নিকোটিনৰ আসক্তিৰ বাবে ভাল।
  • অনিদ্ৰা হীনতাৰ চিকিৎসাত ই উপযোগী।
  • ইয়াক উশাহ ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
  • অন্ত্ৰত গেছ ৰ বিষৰ বাবে ভাল আহে।
  • ই পেটৰ অস্বস্তিৰ বাবে উপযোগী।
  • এইটো নাক পানী ৰখাৰ বাবে উপযোগী।
  • তীব্ৰ কাহ সহজ কৰা প্ৰদান কৰে।
  • মূত্ৰাশয়ৰ নিয়ন্ত্ৰণহীনতাৰ সমস্যা উপলব্ধ।
  • ই ভোক বৃদ্ধি প্ৰদান কৰে।

কেনেকৈ এনিচ চাহ বনাব লাগে?

চাহ কেনেদৰে তৈয়াৰ কৰিব লাগে সেই প্ৰশ্নৰ কেইবাটাও বিকল্প উত্তৰ আছে। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি এনোক্সনটো অকলে তৈয়াৰ কৰিব পাৰে বা ইয়াক আন উদ্ভিদৰ সৈতে মিহলি কৰি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আপুনি আদা এনিছ চাহৰ ৰেচিপি, বিশেষকৈ সাধাৰণ এনিছ, আৰু মৌৰিৰ সৈতে এনিচিড চাহৰ ৰন্ধনপ্রণালীৰ তলত পাব।

এনিচ চাহৰ উপাদান

  • 2 কাপ ফুটন্ত পানী,
  • 1 চামুচ মাটি বা কটা এনিছ বীজ,
  • অনুৰোধত দালচিনি
  • চাহিদাৰ ওপৰত গাখীৰ
  • চাহিদাৰ ওপৰত মৌ
  • অনুৰোধত নেমু

এনিচ চাহৰ ৰেচিপি

  • ফুটন্ত পানীত বীজ যোগ দিয়ক,
  • 5 মিনিটৰ বাবে ইনফিউজ কৰিবলৈ এৰি দিয়ক,
  • আপুনি ফ্লেভাৰ যোগ কৰিবলৈ মৌ আৰু নেমু যোগ কৰিব পাৰে,
  • যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি 1 কাপ গাখীৰেৰে চাহ তৈয়াৰ কৰিব পাৰে আৰু টোপনি নোহোৱাকৈ শিথিল কৰিবলৈ ইয়াক খাব পাৰে।
  • যদি আপুনি শান্ত হ'ব লাগে, আপুনি দালচিনিৰ লাঠি যোগ কৰিব পাৰে।
  • আপুনি ইয়াক শুকান এনিছ পাত বা বীজেৰে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।

আদা এনিচ চাহ কেনেকৈ তৈয়াৰ কৰিব?

বহুতো লাভালাভৰ সৈতে বৰ্বৰ এনিছ চাহ, যেনে আদা লাভালাভবৃদ্ধি কৰাটো যথেষ্ট উপযোগী হ'ব। এই চাহ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আপোনাক প্ৰয়োজন হোৱা সামগ্ৰী:

  • 1 কাপ পানী।
  • 1 চামুচ এনিছ।
  • এক চতুৰ্থচামুচ মাটিআদা।
  • 1 চামুচ নেমুৰ ৰস।
  • 1 চামুচ মৌ।

আদা এনিচ চাহৰ ৰেচিপি

  • এগিলাচ পানী উতলাওক।
  • ফুটাৰ পিছত, চুলি টোকা টোকা বন্ধ কৰক আৰু ওপৰত উপাদানবোৰ যোগ দিয়ক।
  • এবাৰ সকলো উপাদান ফুটন্ত পানীত যোগ দিয়া হয় তাৰ পিছত 5 মিনিটৰ বাবে ইনফিউজ কৰিবলৈ এৰি দিয়ক।
  • তাৰ পিছত চাহৰ এটা ষ্ট্ৰেইনাৰ সহায়ৰ সহায়ত এটা গিলাচত ঢালি দিয়ক।
  • অলপ ঠাণ্ডা হোৱাৰ পিছত, ইয়াক খাব।

কেনেকৈ চুনৰি এনিছ চাহ বনাব লাগে?

চৰিফ এনিছ চাহও অতি উপযোগী আৰু পুষ্টিকৰ বৈশিষ্ট্যসমূহ। এই চাহৰ বাবে উপাদানবোৰ হৈছে:

  • 1 বা 2 চামুচ নেমুৰ ৰস।
  • 1 চামুচ বীজ এনিছ কৰক।
  • 1 বা 2 চামুচ মৌৰিৰ বীজ।
  • 2 কাপ ফুটন্ত পানী।

চ'ৰিফ এনিচ চাহৰ ৰেচিপি

ওপৰোক্ত ৰেচিপিবোৰৰ দৰে চৰিফ এনিছ চাহৰ বাবে;

শিশু আৰু শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এনিচ চাহ

শিশুৰ গেছৰ সমস্যাত এনিচ চাহ বিশেষকৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যেতিয়ালৈকে ইয়াক অত্যাধিক কৰা নহয় আৰু কেঁচুৱাটো 6 মাহতকৈ ডাঙৰ হয়, 2 বা 3 টোপাল লৈকে এনিছ চাহ দিব পাৰি। ইয়াৰ তুলনাত, ই কেঁচুৱাটোৰ বাবে ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি 5 মিনিটৰ বাবে 500 মিলি সিদ্ধ পানীত আধা চামুচ এনিছ বীজ তৈয়াৰ কৰিব পাৰে। যদি কেঁচুৱাটো 1 বছৰতকৈ ডাঙৰ হয়, গেছ-প্ৰেৰিত পেটৰ বিষৰ বাবে 2.5 ড্ৰপ বা 3.5 ড্ৰপ লৈকে এনিছ চাহ দিয়াটো পৰ্যাপ্ত হ'ব। শিশুটোক এনিচ চাহ দিয়া হয় নে নাই সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰত; শিশুৰ অনুপাত ৰখাৰ বাবে আপুনি শিশুসকলক কম পৰিমাণত এনিছ চাহ দিব পাৰে। অৱশ্যে, এই পদ্ধতি টো ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে, আপুনি তলৰ এনিছ চাহৰ ক্ষতি, পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু ঔষধৰ মিথস্ক্ৰিয়া সমীক্ষা কৰিব লাগে, আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগে আৰু তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব লাগে।

এনিচ চাহক্ষতি, পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু ঔষধৰ আন্তঃক্ৰিয়া

এনিচ চাহৰ ক্ষতি; অত্যাধিক ব্যৱহাৰ, অজ্ঞান ব্যৱহাৰ, ঔষধ মিথস্ক্ৰিয়া, এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া আৰু দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ ইয়াৰ ফলত হ'ব পাৰে। সেয়েহে, বহুতো ভেষজ চাহ, বিশেষকৈ এনিছ চাহ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে অচেতনভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। ঔষধ তৈয়াৰ কৰাত এনিচ ই শক্তিশালী যৌগথকা এটা উদ্ভিদ যাক প্ৰায়ে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। শেহতীয়া অধ্যয়ন, কেইটামান আনকি এনাষ্টেটিক ঔষধৰ পৰিমাণত এনিছ সেৱন কৰাটো এনেছ্তেটিক ঔষধৰ সম্ভাৱনা থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত এলাৰ্জিক হয় দেখুৱাইছে যে ই প্ৰতিক্ৰিয়াসৃষ্টি কৰে। সেইবাবেই এইটো বিশেষকৈ যদি প্ৰয়োগ কৰা হয়, ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ প্ৰয়োগ কৰা স্থানত ৰঙা আৰু খজুৱতি দেখা যাব পাৰে আপুনি প্ৰথমে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

পাচন আৰু শ্বাসতন্ত্ৰৰ বাবে এনিচ চাহৰ ক্ষতি

এলাৰ্জিক শৰীৰথকা লোকসকলৰ এনিছ চাহৰ প্ৰভাৱে শ্বাসতন্ত্ৰ আৰু পাচন প্ৰণালীৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, ওকালি অহা, বমি, ডায়েৰিয়া, চুটি আৰু ঘঁহ নিগৰি থকা দেখা যায়। সংবেদনশীলতা থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত, এনিছ তেলৰ হাঁওফাঁওত এডিমা আদিৰ দৰে জীৱন-বিপদজনক পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও থাকিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, এনিছৰ চাহ আৰু ডেৰিভেটিভৰ ফলত কিছুমান লোকৰ চিজাৰ হ'ব পাৰে। এই প্ৰতিক্ৰিয়া থকা লোকসকলে লগে লগে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগে আৰু এনিছ চাহ খোৱা বন্ধ কৰিব লাগে।

ঔষধ য'ত এনিচ চাহ বাৰ্তালাপ কৰে

এনিচ চাহে কিছুমান ঔষধৰ সৈতে প্ৰতিক্ৰিয়া কৰিব পাৰে। হৰমন প্ৰতিস্থাপন চিকিৎসা (এইচআৰটি) হৈছে এক চিকিৎসা যি কৰ্কট কোষৰ বৃদ্ধি বন্ধ কৰিবলৈ হৰমন ব্যৱহাৰ কৰে। এনিছৰ চাহটোৱে বিশেষকৈ ইষ্ট্ৰোজেন হৰমনৰ কামৰ নকল কৰে। সেয়েহে, যদি আপুনি একে ধৰণৰ চিকিৎসা প্ৰাপ্ত কৰি আছে, এনিছ চাহে ঔষধৰ প্ৰভাৱ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, কৰ্কট ঔষধ ব্যৱহাৰৰ সময়ত এনিছ চাহ খোৱাৰ ফলত এই ঔষধবোৰ অকাৰ্যকৰী হ'ব পাৰে।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত এনিচ চাহ ধূমপান কৰা হয় নেকি?

যদিও কোৱা হয় যে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত কম পৰিমাণত এনিছ চাহ খোৱা ঠিক আছে, গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত এনিছ তেল আৰু অন্যান্য ঘনীভূত এনিছ সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰ কঠোৰভাৱে পৰিহাৰ কৰিব লাগে। গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক অকাল জন্মৰ সম্ভাৱনাৰ বাবে সদায় উচ্চ বিপদাশংকা ৰোগী বুলি গণ্য কৰা হয়, আৰু সেয়েহে চিকিৎসকে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত এনিছ চাহ আৰু ডেৰিভেটিভব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ নিদিয়ে। কাৰণ লগতে ব্যৱহাৰৰ পৰিমাণ, এনেছ উদ্ভিদৰ প্ৰকাৰে বিপদাশংকা কাৰক বৃদ্ধি কৰে। সেয়েহে, যদিও দেখা যায় যে সামান্য পৰিমাণৰ আঘাত নহয়, গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত এনিছ চাহ খোৱা পৰিহাৰ কৰা টো মূল্যবান।

উৎস