ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ লাভালাভ (কাৰ্বনেট ক'ত আৰু কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে)

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ লাভালাভ আৰু ব্যৱহাৰৰ ওপৰত এই প্ৰবন্ধটোত, আমি ইজনে সিজনৰ পৰা ইজনে সিজনৰ ওপৰত বেকিং চডাৰ বৈজ্ঞানিকভাৱে প্ৰমাণিত প্ৰভাৱৰ বিষয়ে কথা পাতিম।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ লাভালাভ আৰু ব্যৱহাৰ ক্ষেত্ৰসমূহ

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট, যাক ছডিয়াম বাইকাৰ্বোনেট বুলিও কোৱা হয়, ময়দা তৈয়াৰ কৰে এম্বোচিংত বহুলভাৱে ব্যৱহৃত। এইটো এইকাৰণে যে ই এটা মৌলিক গাঁথনিৰ। ই এচিডৰ সৈতে আদান-প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত কাৰ্বন ডাই অক্সাইড মুকলি হয়, যাৰ ফলত ময়দা হয় ই ইয়াত বায়ুৰ বুদবুদ সৃষ্টি হ'বলৈ দিয়ে। তাৰ বাহিৰে, ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট ই লাভালাভগণনা কৰাত ৰৈ নাযায়।

নিম্নলিখিত উদ্দেশ্যবোৰৰ বাবে আপোনাৰ ঘৰত ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট আপুনি ইয়াৰ সুবিধা ল'ব পাৰে।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ পৰা বুকুজ্বলাৰ লাভালাভ

বুকুজ্বলা বা ৰিফ্লাক্সৰ দৰে সমস্যাৰ বাবে অতি ভাল পাকস্থলীৰ এচিড নিষ্ক্ৰিয় কৰি কাৰ্বনেট অকাৰ্যকৰী হয়, এনে সমস্যাৰ উৎস প্ৰস্তুত কৰে। এনেদৰে, জ্বলা-পোৰা সমস্যাটো আঁতৰ কৰা হয়। আপুনি কেৱল কৰিব লাগিব এগিলাচ পানীত এক চামুচ ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট ৰাখক আৰু মিহলি হোৱাৰ পিছত পান কৰিবলৈ।

আপুনি মুখ পৰিষ্কাৰ আৰু স্বাস্থ্যৰ বাবে কাৰ্বনেটৰ সৈতে গাৰ্গল কৰিব পাৰে

আধা কাপ গৰম পানীত আধা চামুচ কাৰ্বনেট ৰাখক আৰু এই পানীৰ সৈতে কেইমিনিটমানৰ বাবে মিহলি আৰু গাৰ্গল আৰু থুই দিয়ক। ই উশাহৰ দুৰ্গন্ধৰ বাবে ভাল হ'ব, ই আপোনাৰ দাঁত বগা কৰিব আৰু ই ক্ষয় আৰু মুখৰ ঘাঁৰ বাবে ভাল হ'ব।

মুখৰ ভিতৰত আঘাতৰ বাবে কাৰ্বনেট, অৰ্থাৎ চফ্ট

আফ্টৰ আঘাত হৈছে সৰু, বেদনাদায়ক আলচাৰ যি আপোনাৰ মুখৰ ভিতৰত হ'ব পাৰে। সেইবোৰ সংক্ৰামক নহয়, কিন্তু সেইবোৰ আপোনাক বিচলিত কৰিবলৈ যথেষ্ট বেদনাদায়ক। ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট মাউথৱাছ হৈছে মুখৰ ঘাঁৰ ফলত হোৱা বিষৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট নিৰাময়কাৰী, এক অধ্যয়নত পোৱা গৈছে। আপুনি আগৰ শাখাত ৰেচিপি ব্যৱহাৰ কৰি ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট গাৰ্গল কৰিব পাৰে। মুখৰ ঘা ঁ নিৰাময় নোহোৱালৈকে দিনত এবাৰকৈ এই মিশ্ৰণেৰে আপোনাৰ মুখ খন ধুই পেলাওক।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ এটা লাভালাভ হৈছে দাঁত এইটো বগা হৈ আছে

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট দাঁত বগা কৰাৰ বাবে এক জনপ্ৰিয় প্ৰতিকাৰ। বহুত অধ্যয়নটোত দেখা গৈছে যে ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট থকা টুথপেষ্ট দাঁত বগা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি আৰু ই আঁতৰাবলৈ ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট-মুক্ত টুথপেষ্টতকৈ ভাল বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। কাৰণ ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ গাঁথনি ইয়াৰ বেক্টেৰিয়া-ৰোধী গুণাগুণ আৰু দাঁত হালধীয়া হোৱা দুয়োটা আছে কালিচিভ পদাৰ্থবোৰৰ আণৱিক গাঁথনি দ্ৰৱীভূত কৰি।

ঘামৰ গোন্ধৰ বিপৰীতে ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ লাভালাভ

আশ্চৰ্যজনকভাৱে, মানুহৰ ঘাম গোন্ধহীন। ঘাম, এইটো কেৱল আপোনাৰ কাষৰ তলত বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা ফাটি যোৱাৰ পিছত গোন্ধ। এইটো বেক্টেৰিয়াই আপোনাৰ ঘাম খায় আৰু ইয়াক এচিডিক আৰু সুগন্ধি আৱৰ্জনা সামগ্ৰীলৈ পৰিৱৰ্তন কৰে। এইটো সেয়েহে, ঘামৰ গোন্ধ হয়। যদি আপুনি ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটক পাউডাৰৰ দৰে বনাব বিচাৰে যদি আপুনি ইয়াক আপোনাৰ কাষত প্ৰয়োগ কৰে, ই তাত থকা বেক্টেৰিয়া, ঘামৰ গোন্ধ ধ্বংস কৰিব আৰু আপোনাক সংৰক্ষণ কৰা হ'ব। অৱশ্যে, অত্যাধিক ব্যৱহাৰ পৰিহাৰ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটে পেশীৰ সহনশীলতাৰ সময় বৃদ্ধি কৰে

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট, যাক ছডিয়াম বাইকাৰ্বোনেট বুলিও জনা যায়, খেলুৱৈসকলৰ মাজত এক জনপ্ৰিয় সমৰ্থক। কিছুমান গৱেষণাই দেখুৱায় যে ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটে আপোনাক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে আপোনাৰ প্ৰদৰ্শন উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, বিশেষকৈ উচ্চ তীব্ৰতাৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু দৌৰাৰ দৰে এনাৰোবিক ব্যায়ামৰ সময়ত।

উচ্চ তীব্ৰতাৰ ব্যায়ামৰ সময়ত, আপোনাৰ পেশী কোষবোৰে লেক্টিক এচিড প্ৰস্তুত কৰা আৰম্ভ কৰে, যি ব্যায়ামৰ সময়ত আপুনি পোৱা জ্বলা-পোৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। লেক্টিক এচিডে কোষৰ ভিতৰত পি.এইচ. হ্ৰাস কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত আপোনাৰ পেশী ভাগৰুৱা হ'ব পাৰে।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ এটা উচ্চ পিএইচ আছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে আপোনাৰ ভাগৰ আৰু ব্যায়াম দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বিলম্বিত কৰাত আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে আপোনাক এনে কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ক।

খজুৱতি হোৱা ছাল আৰু চানবাৰ্ণ ৰক্ষা কৰাৰ বাবেও ই অপৰিহাৰ্য

খজুৱতি হোৱা ছালক শান্ত কৰিবলৈ ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট স্নানৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। এই স্নানবোৰ পোক-পতংগৰ কামোৰ আৰু মৌমাখিৰ দংশনৰ ফলত হোৱা খজুৱতিত বিশেষভাৱে কাৰ্যকৰী হয়।

ইয়াৰ উপৰিও, পোৰাৰ পৰা খজুৱতি আঁতৰাবলৈ ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি ই শান্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। লগতে কৰ্ণষ্টাৰ্চ আৰু ওটমিলৰ দৰে যেতিয়া আন সামগ্ৰীৰ সৈতে একত্ৰিত কৰা হয়, ই অধিক কাৰ্যকৰী ক্ৰীম হৈ পৰে।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটত গা ধুবলৈ, গৰম বাল্টি পানী লওঁক 1-2 কাপ ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট যোগ দিয়ক। এই পানীআৰু খজুৱতিৰে ঠাইখিনি ধুব ভালদৰে ধোৱা। অধিক বিশেষ ক্ষেত্ৰৰ বাবে, ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট আৰু আপুনি অলপ পানীৰে এটা পেষ্ট সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ লাভালাভবোৰো কেলুচৰ বাবে ভাল আহে

দীঘলীয়া ঘৰ্ষণ বা চাপৰ ফলত হোৱা কলচ, কঠিন, ক্ৰাষ্টেচিয়ান ছালৰ দাগ। কাৰ্যকলাপৰ আৰম্ভণিতে সঘনাই খোজ কঢ়া যাৰ ফলত সাধাৰণ কলচ হয় কৰিবলৈ, গধুৰ কাম বা ক্ৰীড়াৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ। কলুচবোৰ সদায় গুৰুতৰ হয় যদিও সেইবোৰ নহয়, সেইবোৰৰ ওপৰত চাপ প্ৰয়োগ কৰিলে বিষ আৰু অস্বস্তি হ'ব পাৰে।

আমোদজনক ভাৱে, গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ সৈতে, মিশ্ৰিত পানীত তিয়াই থোৱা কলবোৰ লাহে লাহে কোমল হয়, সিহঁতৰ বিষ হ্ৰাস হয় আৰু সেইবোৰউন্নত হোৱাৰ প্ৰৱণতা আছে।

ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট ক্ৰনিক বৃক্কৰ ৰোগ ইয়াৰ প্ৰগতি লেহেম কৰিব পাৰে

দীৰ্ঘম্যাদী বৃক্কৰ ৰোগ থকা লোকসকল লাহে লাহে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ কাৰ্য ক্ষমতা হেৰুৱায়। বৃক্কবোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো সেইবোৰ তেজত আছে এইবোৰে অতিৰিক্ত আৱৰ্জনা আৰু পানী আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। ই পটাছিয়ামও, এইবোৰে চডিয়াম আৰু কেলচিয়ামৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ খনিজ পদাৰ্থৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে বেকিং পাউডাৰ, অৰ্থাৎ কাৰ্বনেট হৈছে ইয়াৰ প্ৰগতি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কে.বি.এইচ.-ৰ সৈতে 134 প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া এক অধ্যয়নত ছডিয়াম বাইকাৰ্বোনেট (ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট) বৃক্ক বিকল হোৱাৰ সম্ভাৱনা, যিসকলে পৰিপূৰক গ্ৰহণ নকৰে মানুহৰ তুলনাত দ্ৰুতগতিত 36% তকৈ কম স্তৰলৈ হ্ৰাস পাইছে দেখা গৈছে।

অৱশ্যে, কাৰ্বনেট ব্যৱহাৰত, ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে জোখা হয় আৰু আপুনি অভিনয় কৰিব লাগিব। অত্যাধিক কাৰ্বনেট ব্যৱহাৰৰ বাবে বিভিন্ন অঙ্গৰ গঠন আৰু ইয়াৰ কাৰ্যসমূহ ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব পাৰে।

কিছুমান কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাত ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট লাভালাভসমূহ

কৰ্কট হৈছে বিশ্বব্যাপী মৃত্যুৰ দ্বিতীয় মুখ্য কাৰণ। সাধাৰণতে কেমোথেৰাপীৰ দ্বাৰা কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসা কৰা হয়, যি ইয়াৰ কোষবোৰৰ বিকাশ হ্ৰাস বা বন্ধ কৰে। সাধাৰণতে, কৰ্কট কোষবোৰ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি আৰু বিভাজন হয়।

কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাত কাৰ্বনেটৰ ভূমিকা

কিছুমান গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে বেকিং পাউডাৰ হৈছে কেমোথেৰাপীঔষধ। ই দেখুৱায় যে ই ইয়াক অধিক কাৰ্যকৰীভাৱে কাম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটে পৰিৱেশক এনেদৰে কম এচিডিক কৰিব পাৰে যাতে টিউমাৰে ভাল নাপায় আৰু ই কেমোথেৰাপী চিকিৎসাত সহায় কৰে।

কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাত উপজাত হিচাপে কাৰ্বনেটৰ ব্যৱহাৰ কেৱল জন্তুৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা কৰা হৈছে মানুহৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱবোৰ বিৱৰণ কৰিবলৈ পৰীক্ষাবোৰৰ ফলাফলো প্ৰয়োজন।

ৰেফ্ৰিজেৰেটৰত থকা বেয়া গোন্ধৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ প্ৰাকৃতিক পদ্ধতি

কেতিয়াবা যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ ফ্ৰিজ খোলে, আপুনি বেয়া গোন্ধ পায় আপুনি হয়তো অনুভৱ কৰিছে যে এইটো আহি আছে। সম্ভৱতঃ এই গোন্ধবোৰৰ উৎস হৈছে আলমাৰীটোত অপেক্ষা কৰি থকা। এইটো খাদ্য আৰু খাদ্যৰ ফলত হয় যি পচিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

সৌভাগ্যক্ৰমে, ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটে বেয়া গোন্ধ নিষ্ক্ৰিয় কৰি সুগন্ধি ফ্ৰিজ এটা সতেজ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। গোন্ধ বোৰ মাস্ক কৰাৰ পৰিৱৰ্তে, কাৰ্বনেটে ঘ্ৰাণশক্তিৰ কণাবোৰৰ সৈতে আদান-প্ৰদান কৰে, সেইবোৰ ধ্বংস কৰে। আলমাৰিৰ গোন্ধ সতেজ কৰিবলৈ, ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ পাত্ৰ এটা ব্যৱহাৰ কৰক আৰু বেয়া গোন্ধ নিষ্ক্ৰিয় কৰিবলৈ আপোনাৰ ফ্ৰিজৰ পিছফাল স্থান।

ৰুম পাৰফিউম হিচাপে ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ লাভালাভ তাতো আছে

সকলো বাণিজ্যিক এয়াৰ ফ্ৰেচনাৰে বেয়া গোন্ধ নাইকিয়া নকৰে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, কিছুমান গোন্ধৰ অণু নিষ্কাশন কৰে যি কেৱল বেয়া গোন্ধহে আৱৰি ৰাখে। ইয়াৰ উপৰিও, বেছিভাগ এয়াৰ ফ্ৰেচনাৰে আপোনাক তেওঁলোকৰ সমগ্ৰ সমলৰ বিষয়ে অৱগত নকৰে, তেওঁলোকৰ মাত্ৰ 10% লোকেহে আধা সমল লাভ কৰে। এই সমলত অত্যন্ত ক্ষতিকাৰক ৰাসায়নিক পদাৰ্থও পোৱা যায়।

কাৰ্বনেটৰ পৰা সুগন্ধি

ক্ৰয় কৰা বাণিজ্যিক কোঠাৰ সুগন্ধি সলনি কৰাৰ বাবে ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প। আমি কেবিনেটৰ গোন্ধত উল্লেখ কৰাৰ দৰে, ই গোন্ধ সৃষ্টি কৰা, সেইবোৰৰ গাঁথনি ব্যাহত আৰু ধ্বংস কৰা কণাবোৰত লাগি থাকে। ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ সৈতে ক্লিনজিং ৰুম পাৰফিউম সৃষ্টি কৰা আপোনাক প্ৰয়োজন হোৱা সামগ্ৰীসমূহ:

  • এটা সৰু জাৰ
  • এক কাপ ইংৰাজীৰ প্ৰায় এক তৃতীয়াংশ কাৰ্বনেট
  • এটা সুগন্ধি তেলৰ সাৰাংশ
  • কাপোৰ বা কাগজৰ টুকুৰা
  • ৰছী বা তাঁৰৰ টুকুৰা

জাৰত ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট আৰু অত্যাৱশ্যকীয় তেল যোগ দিয়ক। কাপোৰ বা কাগজেৰে ঢাকি দিয়ক, আৰু তাৰ পিছত ৰচীৰে আৱৰণটো সুৰক্ষিত কৰক। তাৰ পিছত জাৰ জোকাৰি দিয়ক আৰু কাপোৰখন তিতি যাব। তাৰ পিছত, কাপোৰ শুকাই যোৱাৰ লগে লগে, মাজে মাজে জাৰ জোকাৰি দিয়ক।

তাৰ বাহিৰে, ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা ক্ষেত্ৰবোৰ হৈছে

আপুনি দেখিছে, ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ লাভালাভগণনাত বন্ধ নহয়, কিন্তু আপুনি ওপৰত তালিকাভুক্ত লাভালাভবোৰৰ সুবিধাও ল'ব পাৰে, লগতে তলৰ এলেকাবোৰত ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেটৰ প্ৰভাৱও ল'ব পাৰে।

কাৰ্বনেট ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰসমূহ

  • আপোনাৰ লণ্ড্ৰী বগা কৰিব পাৰিবনে
  • ইয়াক কিচেন ক্লিনাৰ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি
  • অভেন পৰিষ্কাৰ কৰা
  • পোৰা পাত্ৰ আৰু চাহপাত্ৰ পালিশ কৰা
  • দাগ যুক্ত কফি কাপ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ
  • দাগ যুক্ত মাৰ্বল পালিশ কৰিবলৈ
  • তেলৰ দাগ আঁতৰাবলৈ
  • পাকঘৰৰ টাইলৰ বাবে
  • বন্ধ চিংকৰ বাবে
  • ক'লা ৰূপালী পোলিশ কৰা
  • মাইক্ৰ'ৱেভৰ ভিতৰভাগ পৰিষ্কাৰ কৰা
  • আৱৰ্জনাৰ গোন্ধ আঁতৰ োৱা
  • জেদীৰ দ্বাৰা কাৰ্পেটৰ দাগ আঁতৰ হয়
  • বহুমুখী বাথৰুম ক্লিনাৰ হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়
  • বাথৰুমৰ টাইলপৰিষ্কাৰ কৰা
  • শৌচালয় পৰিষ্কাৰ কৰা
  • শ্বাৱাৰ কেবিন পৰিষ্কাৰ কৰা
  • বাথটাবত
  • বাথৰুম ৰ চিংক পোলিশ কৰা
  • ফল আৰু পাচলি বীজাণুমুক্ত কৰা
  • অপতৰণ পৰিষ্কাৰ কৰা
  • জোতাৰ গোন্ধ কেনেদৰে আঁতৰাব লাগে

যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি উশাহৰ দুৰ্গন্ধ উপশম কৰিবলৈ ঘৰত প্ৰাকৃতিক ভেষজ প্ৰতিকাৰ শীৰ্ষক আমাৰ প্ৰবন্ধটো ও পৰ্যালোচনা কৰিব পাৰে।

ৱিকিত ব্ৰিটিছ কাৰ্বনেট: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sodyum_bikarbonat

İçindekiler