চুলিৰ ক্ষতিৰ বাবে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভ: ভিনেগাৰ গোটেই চুলি ছেড কৰে নেকি?

আমি প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলো যেনে কেনেকৈ আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ খুচুৰা চুলিত প্ৰয়োগ কৰা হয়, ই চুলি পেলাওক, ই ইব্ৰাহিম সাৰাসোগ্লু, সুনা দুমানকায়া, এণ্ডাৰ চাৰাচআদিৰ দৰে ক্ষেত্ৰৰ বিশেষজ্ঞসকলৰ মতামত আৰু ব্যৱহাৰকাৰী সমীক্ষা সংকলিত কৰি চেম্পুত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ৰখা ক্ষতিকাৰক নে নাই।

চুলিৰ পৰা আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি

এইটো পৃথক শীৰ্ষৰ অধীনত চুলিৰ আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি বিবেচনা কৰাৰ যোগ্য। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, আপুনি আনৰ ওপৰত অলৌকিক প্ৰভাৱ পেলোৱাৰ পৰা আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ আপোনাৰ বাবে উপযুক্ত নে নাই আৰু শৰীৰৰ সংবেদনশীলতা অনুসৰি ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হয় নে নাই তাৰ লাভালাভ আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া বোৰ পঢ়ি ক'ব পাৰে।

চুলিৰ পৰা আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভ

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ পৰা চুলিৰ লাভালাভবোৰ বিশেষকৈ পিএইচ অনুপাতৰ পৰা আহে। চুলিৰ গড় পিএইচ হৈছে 5। চুলি শক্তিশালী, উজ্জ্বল আৰু অধিক জীয়াই থকাৰ বাবে এই অৱস্থাটো সংৰক্ষণ কৰিব লাগে। আন অৰ্থত, চুলি অলপ অধিক অম্লীয় হৈ থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ বাবে, 3 পিএইচৰ সৈতে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ চুলিৰ বাবে যথেষ্ট ভাল। আনহাতে, চেম্পুবোৰৰ পিএইচ স্তৰ বেছিভাগ 7ৰ ওপৰত। সেয়েহে, চেম্পু ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ প্ৰয়োগ কৰা আৰু অৱনতি হোৱা ভাৰসাম্য বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াক অতি উপযোগী হ'ব। যদি চুলি আৰু ছালৰ এই সন্তুলিত পিএইচ বিচলিত হয়, চুলি হ্ৰাস, উফি, শুকানতা, স্খলিত আৰু ভাঙি বঢ়া হ'ব।

পিএইচ বেলেন্সৰ বাহিৰে চুলিৰ বাবে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভবোৰ কি?

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ সৈতে চুলি ধোৱাৰ লাভালাভবোৰো বিশেষকৈ ইয়াৰ বেক্টেৰিয়া-ৰোধী প্ৰভাৱৰ সৈতে থিয় হৈ থাকে। আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে ভেঁকুৰ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ বৃদ্ধি প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত চুলি আৰু ছাল স্বাস্থ্যকৰ থাকে। ইয়াৰ প্ৰদাহ-ৰোধী গুণবোৰে উফি আৰু চুলি হেৰুওৱাত সহায় কৰিব পাৰে, কিয়নো এই সমস্যাবোৰৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ হৈছে সাধাৰণতে বেক্টেৰিয়া। লগতে চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত:

  • আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰত ভিটামিন বি, ভিটামিন চি আৰু পটাছিয়াম থাকে, যি আপোনাৰ চুলিৰ বাবে উপযোগী।
  • আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে ছাল পৰিষ্কাৰ আৰু শুদ্ধ কৰে, মৃত ছাল পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু মূৰৰ ছিদ্ৰবোৰ জমা কৰা ময়লা জমা হয়।
  • আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে নিশ্চিত কৰে যে চুলি অধিক বেছি, কিয়নো ই চিলিকন-আধাৰিত কণ্ডিচনাৰৰ দৰে চুলিৰ ষ্ট্ৰেণ্ডবোৰ কণ্টেজ হৈ নাথাকিব।
  • আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলিৰ ফলিকললৈ ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি কৰি চুলিৰ বৃদ্ধি উদ্দীপিত কৰে।

বিশেষত্বযেনে। যদি আপুনি বিচাৰে, আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ চুলিৰ ক্ষতি চাওঁ আহক।

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ চুলিৰ ক্ষতি

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলি লাভান্বিত কৰাৰ লগতে অপব্যৱহাৰত ক্ষতি কৰিব পাৰে। আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে আপোনাৰ চুলি ধুবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া নহয়, বিশেষকৈ যদি আপোনাৰ চুলি শুকান হয়। এপল চিডাৰ ভিনেগাৰ, যাৰ অম্লীয় গাঁথনি আছে, চুলিত অত্যাধিক ব্যৱহাৰ কৰিলে ভালতকৈ অধিক ক্ষতি কৰিব পাৰে। যদি ব্যৱহাৰৰ পৰিমাণ অত্যাধিক কৰা হয়, ই ছালজ্বলা কৰিব পাৰে আৰু দাগ, দুৰ্বল আৰু চুলি হেৰুওৱা হ'ব পাৰে। আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ সৈতে চুলি ধুই থকাৰ ফলত, চকুৰ সংস্পৰ্শৰ ফলত চকু জ্বলা আৰু জ্বলা-পোৰা হ'ব পাৰে। এই সকলোবোৰ সতৰ্কবাণীৰ পোহৰত, আমি ক'ব পাৰোঁ যে তেলীয়া আৰু স্বাভাৱিক প্ৰকাৰৰ চুলিৰ বাবে ইয়াৰ সিদ্ধান্তত ব্যৱহাৰ কৰিলে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ এটা যথেষ্ট ভাল বিকল্প।

চুলিৰ পৰা আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভৰ বিষয়ে প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰ

চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে বহুতো প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰা হয়। আমি এই প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ এটা এটাকৈ শীৰ্ষত দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলোঁ।

উফি আৰু চুলি হেৰুওৱা বাবে চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ প্ৰয়োগ কৰাটো ভাল নেকি?

চুলিৰ পৰা আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত, আমি কথা কোৱা দুটা বৈশিষ্ট হৈছে চুলিৰ বিকাশ বৃদ্ধি কৰা আৰু উফিৰ সমস্যাত সহায় কৰা। যেতিয়া পৰিমাণত আৰু নিয়মীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, ই চুলিত উফিৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰে আৰু উফি-প্ৰেৰিত শেডিং দূৰ কৰাত সহায় কৰে। আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ, যি বিশেষকৈ ছালৰ মালিচ কৰি প্ৰয়োগ কৰা হয়, চুলিৰ ফলিকলবোৰ উদ্দীপিত কৰে আৰু চুলিৰ বৃদ্ধি আৰু আহাৰত অৰিহণা দিয়ে।

তেলীয়া, শুকান আৰু মিশ্ৰিত চুলিৰ বাবে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভ

যদিও আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ তৈলাক্ত আৰু মিশ্ৰিত চুলিৰ বাবে উপযোগী, ই শুকান চুলিৰ প্ৰকাৰৰ বাবেও ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। চুলিত পিএইচ ভাৰসাম্যৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰকবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈছে চৰ্বিৰ ভাৰসাম্য। আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ ব্যৱহাৰে চুলিৰ চৰ্বিৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰে। আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ ব্যৱহাৰ অতি, অতি ভুল, বিশেষকৈ কম চৰ্বি থকা চুলিৰ বাবে, যেনে শুকান চুলি প্ৰকাৰ। এই প্ৰকাৰৰ চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে চুলি অধিক অস্বাস্থ্যকৰ হৈ পৰিব। অৱশ্যে, মিশ্ৰিত চুলিৰ প্ৰকাৰে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ মন নকৰে, আনকি আনতকৈ তৈলাক্ত চুলিৰ প্ৰকাৰত অলপ অধিক আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

এপল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলি আঁতৰ কৰে নেকি (আঁতৰ কৰে)?

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলি আঁতৰ াব নে নাই সেই প্ৰশ্নৰ কোনো নিশ্চিত উত্তৰ নাই। বৈজ্ঞানিক তথ্যত পৰি যোৱা চুলি আঁতৰকৰাৰ ক্ষেত্ৰত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ দৰে সামগ্ৰীৰ বিষয়ে তথ্য অন্তৰ্ভুক্ত নহয়। অৱশ্যে, আপুনি আপোনাৰ চুলিত বেক্টেৰিয়া বা উফি-প্ৰেৰিত শ্বেডিং হ্ৰাস কৰি আৰু চুলিৰ ফলিকলবোৰ শক্তিশালী কৰি আপোনাৰ চুলি স্বাস্থ্যকৰ আৰু অধিক স্থায়ী কৰিব পাৰে।

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলি বৃদ্ধি কৰে নেকি?

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ, যেতিয়া সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, চুলিৰ ফলিকলবোৰ উদ্দীপিত কৰে আৰু দীঘলকৰাৰ বাবে মূৰৰ ছাল বৃদ্ধি কৰে। ই চুলি অধিক স্পষ্ট আৰু দৃঢ়ভাৱে বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, লগতে দ্ৰুততৰহঁত।

এপল চিডাৰ ভিনেগাৰ হেয়াৰস্প্ৰে হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয় নেকি?

আপোনাৰ চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ প্ৰয়োগ কৰে, হেয়াৰস্প্ৰে ব্যৱহাৰ কৰাটো আটাইতকৈ উপযোগী পদ্ধতি। এনেদৰে, অত্যাধিক নকৰাকৈ আপোনাৰ সমগ্ৰ চুলি আৰু ছালত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ প্ৰয়োগ কৰাটো সম্ভৱ হ'ব। কিন্তু আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ অলপ পিছতে আপুনি নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ চুলি ধুব লাগে।

চেম্পুত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ৰখা ক্ষতিকাৰক নেকি?

চেম্পুত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ৰখা ক্ষতিকাৰক নে নহয় নিশ্চিতভাৱে কোৱাকঠিন। অৱশ্যে, সাম্ভাব্য আন্তঃক্ৰিয়া পৰিহাৰ কৰিবলৈ, বহুতো ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থকা চেম্পুবোৰ ভিনেগাৰ মিহলি নকৰিবলৈ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। এই ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োগ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতি হৈছে চেম্পু কৰা আৰু আপোনাৰ চুলি ধুই দিয়া, তাৰ পিছত স্প্ৰেৰ সহায়ত আপোনাৰ চুলিত এটেবল চামুচ বা এনেদৰে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ চেপি পেলোৱা আৰু 3 ৰ পৰা 5 মিনিট অপেক্ষা কৰাৰ পিছত ধুই দিয়া।

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ শ্লড চুলি নেকি?

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলি ছেড কৰে নে নাই সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আপোনাৰ চুলিৰ প্ৰকাৰ আৰু আপুনি ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ ধৰণে নিৰ্ভৰ কৰে। উপযুক্ত পৰিমাণ, আকৃতি আৰু সময় মিশ্ৰিত আৰু তৈলাক্ত চুলিৰ প্ৰকাৰত ব্যৱহাৰ কৰিলে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলি পেলোৱা নাই, কিন্তু চুলিৰ পৰা প্ৰতিহত কৰে। অৱশ্যে, চুলি অত্যাধিক ব্যৱহাৰ আৰু দীঘলীয়াকৈ ধৰি ৰখা বা শুকান চুলিৰ প্ৰকাৰত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ সঘন ব্যৱহাৰেও চুলি ক্ষতি আৰু ক্ষতি কৰিব পাৰে।

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলিৰ ৰং অন কৰে নেকি?

আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰে চুলিৰ ৰং অন কৰে। ইয়াৰ বাবে, চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ প্ৰয়োগৰ সময় যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ। এপল চিডাৰ ভিনেগাৰ, যাক স্বাভাৱিক ব্যৱহাৰত সৰ্বাধিক 5 মিনিটৰ বাবে চুলিত ৰাখিব বিচৰা হয়, চুলিৰ ৰং অন কৰিবলৈ 30 মিনিটৰ বাবে চুলিত থিয় হ'ব লাগে। কিন্তু আপুনি আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰত 250 মিলি পানী যোগ দিব লাগিব আৰু এই মিশ্ৰণটো কেৱল আপোনাৰ ছালৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব লাগিব। মিশ্ৰণটো চুলিত স্প্ৰে কৰাৰ পিছত আৰু 30 মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়া হয়, আপুনি সাধাৰণতে চুলি ধুব লাগে। আপোনাৰ চুলি বিচৰা ছাঁত উপনীত নোহোৱালৈকে আপুনি এই সূত্ৰটো কেইদিনমান ৰ বাহিৰত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।

চুলিৰ বাবে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভ: চেম্পুৰ পৰিৱৰ্তে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় নেকি?

কিছুমান বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা চেম্পুৰ পৰিৱৰ্তে কেৱল আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া নহয়। কাৰণ চুলিত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ প্ৰভাৱ সম্পূৰ্ণৰূপে জনা নাযায়। যিহেতু অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ ফলত চুলি অধিক অস্বাস্থ্যকৰ হ'ব পাৰে, চেম্পুৰ পৰিৱৰ্তে আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ সলনি কেতিয়াবা আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো অধিক উপযোগী হ'ব পাৰে, কেতিয়াবা চেম্পু, বা তাৰ পিছত শ্বেছত আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰা।

যিদৰে দেখা যায়, পিএইচ ভাৰসাম্যৰ ক্ষেত্ৰত চুলিৰ বাবে উপযোগী আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰ, যি এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰক, ইয়াত ইয়াৰ তুলনাত অধিক লাভালাভ থাকে।

আপুনি ইচ্ছা কৰিলে ভিনেগাৰ শ্লড চুলি নেকি? ভিনেগাৰৰ ক্ষতি আৰু আপেল চিডাৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভৰ সৈতে চুলি ধোৱাৰ লাভালাভ: চুলি, ছাল, কলেষ্টেৰল, চেনী… আপুনি শীৰ্ষক প্ৰবন্ধবোৰো পঢ়িব পাৰে।

উৎস 1,ম্পদ 2, সম্পদ 3

İçindekiler