X

কেতিয়া শিশুক আঙুৰ দিব লাগে আৰু তেওঁলোকক কেনেকৈ খুৱাব লাগে?

শিশুসকলক কেতিয়া আঙুৰ দিয়া হয় সেইপ্ৰশ্নটো সেইসকলৰ ভিতৰত আছে যিসকলে মাতৃসকলৰ উত্তৰৰ বিষয়ে আচৰিত হয় যিসকলে তেওঁলোকৰ সন্তানক এই সুস্বাদু ফলৰ পৰা বঞ্চিত হ'ব নিবিচাৰে। এই প্ৰবন্ধত এই কৌতুহল পূৰণ কৰিবলৈ, আমি শিশুৰ বাবে আঙুৰ কেনেদৰে বাছনি কৰিব লাগে, সেইবোৰ কেনেদৰে সংৰক্ষণ কৰিব লাগে, তেওঁলোকক কেতিয়া আৰু কেনেকৈ খুৱাব লাগে সেই প্ৰশ্নবোৰৰ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলো।

কেতিয়া শিশুক আঙুৰ দিব লাগে আৰু তেওঁলোকক কেনেকৈ খুৱাব লাগে?

আঙুৰত ফ্লেভনইড থাকে যি হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰে আৰু বেয়া কলেষ্টেৰলৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। আঙুৰবোৰএণ্টিঅক্সিডেণ্টেৰে ভৰ্তি কৰা হয়, কিন্তু সেইবোৰ ৰঙা বা গাঢ় ক্ৰাষ্টেচিয়ান আঙুৰ য'ত আটাইতকৈ বেছি এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে।

আঙুৰে ধমনী বাধা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে, লগতে এণ্টিবায়টিক গুণাগুণবোৰ ো ৱাবুলি ভবা হয়।

শিশুৱে কিছমিছ পায় নেকি? কেঁচুৱাক কিছমিছ দিয়াটো ক্ষতিকাৰক নেকি?

আঙুৰে শিশুসকলক কি ভিটামিন আৰু খনিজ প্ৰদান কৰে?

ভিটামিন:

  • ভিটামিন এ – 92 IU
  • ফোলেট – 4 mcg
  • ভিটামিন চি – 3.7 মিগ্ৰা
  • ভিটামিন B1 (থিয়ামিন) – .08 মিগ্ৰা
  • নিয়াচিন – 0.27 মিগ্ৰা
  • ভিটামিন B2 (ৰাইবোফ্লেভিন) – .05 মিগ্ৰা

খনিজ:

  • পটাছিয়াম – 176 মিগ্ৰা
  • ছডিয়াম – 2 মিগ্ৰা
  • ফছফৰাছ – 9 মিগ্ৰা
  • কেলচিয়াম – 13 মিগ্ৰা
  • মেগনেছিয়াম – 5 মিগ্ৰা
  • লোহা – 0.27 মিগ্ৰা
  • ইয়াত সামান্য পৰিমাণৰ মেংগানিজ, তামোল আৰু জিংক থাকে।

শিশুৱে পাৰ্ছলে পায় নেকি? কেতিয়া শিশুৱে পাৰ্ছলে খাব পাৰে?

শিশুৰ বাবে আঙুৰ কেনেদৰে বাছনি আৰু সংৰক্ষণ কৰিব লাগে?

আন বহুতো ফলৰ দৰে, আঙুৰ তেওঁলোকৰ অতি পাতল ক্ৰাষ্টৰ বাবে অতি সূক্ষ্ম। আপুনি সেইবোৰ কেইদিনমানৰ ভিতৰত ক্ৰয় কৰিব লাগে, সেইবোৰ যিমান দীঘলীয়া কৈ সংৰক্ষণ কৰা হয়, সেইবোৰ যিমান পচি যায় আৰু কোমল হয়। আপোনাৰ কেঁচুৱাক আহাৰ দিবলৈ আঙুৰ বাছনি কৰোঁতে সদায় বীজহীন বাছনি কৰিব। পচা, কোমল দাগ বা কটা নকৰা আঙুৰ বাছনি কৰক। যদি আঙুৰবোৰ তেওঁলোকৰ কাণ্ডৰ পৰা সহজে পৰে, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে সেইবোৰৰ সোনকালেঅৱনতি হ'ব আৰু বেছি চেল্ফ জীৱন নাথাকিব।

কেতিয়া শিশুক শান্তকাৰী দিব লাগে? শান্তকৰ লাভালাভ আৰু ক্ষতি

কেতিয়া শিশুৱে আঙুৰ খাব পাৰে?

সকলো অভিভাৱকে আচৰিত হয় যে তেওঁলোকৰ কেঁচুৱাৰ আহাৰত আঙুৰ যোগ কৰাৰ সঠিক সময় কি। আঙুৰে এলাৰ্জিৰ আশংকা সৃষ্টি নকৰে, কিন্তু সেইবোৰে দম বন্ধ হোৱাৰ বিপদৰ সৃষ্টি কৰে। শিশুক আঙুৰ দিয়াৰ এটা সমস্যা হৈছে আঙুৰৰ খোসা। কাৰণ তেওঁলোকে ডুবি যোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। আপুনি 6 মাহৰ আৰম্ভণিৰ পৰা আপোনাৰ শিশুসকলক আঙুৰ আগবঢ়াব পাৰে, কিন্তু সেইবোৰ খোসা আৰু পিষ্ট কৰাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। আঙুৰ খোলি বলৈ বেয়া কাৰণ হৈছে যে ইয়াৰ বেছিভাগ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু স্বাস্থ্যকৰ গুণ খোলাত পোৱা যায়।

কেঁচুৱাটোক পোনপটীয়াকৈ আঙুৰশস্য দিয়াটো ভাল পছন্দ নহয়। কিন্তু প্ৰায় ১০ মাহ বয়সৰ শিশুসকলক সৰু সৰু চাৰিচাৰিআঙুৰত বিভক্ত আঙুৰ দিয়াটো ঠিক আছে। কিন্তু এই মাহৰ আগতে কেঁচুৱাটোক শুদ্ধ আঙুৰ খুৱাই লোৱাভাল।